Ana sayfa İsmail Hakkı Cengiz Dünyanın En Zengin Milletiyiz!

Dünyanın En Zengin Milletiyiz!

259
0

Hayır, mecazi anlamda demiyorum veya “gönlümüz zengin”  falan diye şaka yapmıyorum!

Maddeten, ekonomik olarak zenginiz diyorum!

Altın, döviz ve Türk Lirası zenginiyiz!

Sırayla gidelim:

1. Altın zenginiyiz: Dünyadaki toplam altının yüzde 8’i Türkiye’de (Kaynak NTV http://arsiv.ntv.com.tr/news/77633.asp)… Tabii Türkiye’de derken, vatandaşların elinde-evinde demek istiyorum.

Türkiye’nin nüfusu dünya nüfusunun yüzde 1’i kadar… Bu ne demek? Türk insanı, dünya ortalamasından 8 kat daha fazla altına sahip demek. Türkiye’de kişi başına yaklaşık olarak 60 gram altın düşüyor. Bu, dört kişilik bir ailenin evinde 240 gram altın var demektir. Bugünkü fiyatlardan hesap ederseniz, 110 bin liradan fazla eder.

2. Döviz zenginiyiz: Türk Bankalarındaki döviz cinsinden mevduat miktarı 217 milyar dolar… Bu, kişi başına, yaklaşık olarak 3 bin dolar düştüğünü gösteriyor. 4 kişilik bir ailenin bankada 12 bin doları var demektir. Bugünkü kurdan (bir dolar=7,77 TL) hesaplarsanız, 90 bin lira civarında yapar. Bu, bankalardaki kayıt altındaki rakam.

Bunun yanında, bir de kayıt dışı, “yastık altı” denilen döviz miktarı var… Bunun da 80-100 milyar dolar arasında olduğu tahmin ediliyor. Kişi başına yaklaşık olarak bin dolar eder. Döviz zenginliğimize bunu da ekleyin!

3. TL zenginiyiz: Bankalardaki Türk Lirası mevduatı 2,5 trilyon civarında… Bu rakamı nüfusumuza bölersek, kişi başına 30 bin liraya yakın  bir rakam düşer.

Bu üç kalemdeki varlıkları topladığınız vakit, kişi başına 80-90 bin, dört kişilik bir aileye de yaklaşık olarak 350 bin lira düşer. Bu tamamen ihtiyaç fazlası para… Diğer bir tabirle, “tasarruf”! Bu kadar büyük tasarruf bizim müthiş zengin olduğumuzun kanıtı değil midir?

Tabii bu akıl almaz “servet” eşit şekilde dağılmış-dağıtılmış değil, o ayrı mesele! Mesela, bendenizde yukarıda bahsi geçen varlıkların hiçbirisi yok.

Demeyin ki, “zenginin malı züğürdün çenesini yorar”!

Öyle değil… Bu zengin milletin bir ferdi olarak, ben de kendimi zengin hissediyorum…

Gayet zengin!