Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ Uçaklara topraklama nasıl yapılır?

Uçaklara topraklama nasıl yapılır?

314
0

Bugün size elektrikle ilgili çok sık duyduğumuz bir terim olan top­raklamanın uçaklara nasıl yapılacağını anlatan bir yazı paylaşacağım.

Elektrikle ilgili çok sık duyduğumuz bir terim olan top­raklama, elektrikli cihazların herhangi bir elektrik kaçağı tehlikesine karşı gövdelerinin bir iletkenle toprağa gömülü vaziyetteki topraklama sistemine bağlanması yöntemidir. Dolayısıyla elektrikle çalışan cihazların olası bir elektrik ka­çağı tehlikesine karşı alınan hayati bir önlemdir çünkü bu sayede elektrikli cihaz üzerindeki kaçak akımlar ve durgun (statik) elektrik toprağa akar.

Topraklama oldukça basit bir sistemdir; cihaz üzerinde­ki kaçak elektriği topraklama kablosuyla alıp toprağa verir. Toprağın ortalama direncinin çok düşük olması ve küçük işlemlerle kolayca daha da düşük hâle getirilebilmesi sayesinde topraklama kablosunun bir ucunda oldukça düşük direnç olacağından topraklama akımını yaratmak için ek bir çaba gerekmez; sadece topraklama kablosu, toprakla kablo arasında geçişi sağlayacak olan iletken ve uygun toprak ze­min yeterlidir. Topraklama çeşitleri arasındaki temel fark ise toprakla topraklama kablosu arasında kullanılan iletkenin farklılığıdır.

Uçaklarda uçuş sırasında topraklama, yerle bağlantı an­lamında tabii ki yapılamaz ancak topraklama yerine geçecek başka mekanizmalar vardır. Bir uçağın elektrik tertibatı ortak bir nötr kullanarak toprak bağlantısına ihtiyaç duymadan ça­lışabilir. Kendi içerisinde kapalı bir sistem olduğu için gerçek sıfır potansiyele, toprağa bağlantı kurmaya gerek yoktur. Öte yandan, uçuş sırasında uçağın üzerinde biriken statik elektri­ği boşaltmak için kanatların ve kuyruğun arka kenarlarında küçük antenlere benzeyen metal çıkıntılar bulunur.

Uçağa yıldırım düşmesine karşı paratoner benzeri bir sisteme de ihtiyaç yoktur; çünkü uçağın iletken dış yüzeyi, elektrik tertibatından ve yıldırımdan etkilenebilecek diğer sistemlerden (yakıt deposu gibi) izole edilmiş ve çeşitli başka önlemler alınmıştır (elektronik aygıtları korumak için vb.). Uçak iniş yaptıktan sonra uçuş sırasında üzerinde biriken statik elektriği boşaltmak için yerdeki bağlantı noktalarından topraklanır. Ayrıca yakıt doldurma sırasında olası potansiyel farklarını ortadan kaldırmak ve oluşabilecek kıvılcımları ön­lemek için pompa ya da yakıt kamyonuyla da bağlantı yapılır.