Ana sayfa GÜNDEM Tarhan : “Esnaf borcunu ödeyemez hale geldi”

Tarhan : “Esnaf borcunu ödeyemez hale geldi”

644
0

Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan, SGK primlerinden, vergi ödemelerine, elektrikten, doğalgaza, banka taksitlerinden, pek çok gider kalemine kadar esnafın ciddi sıkıntıları olduğunu dile getirdi.

SGK primlerinden, vergi ödemelerine, elektrikten, doğalgaza, banka taksitlerinden, pek çok gider kalemine kadar esnafın ciddi sıkıntılarla boğuştuğunu dile getiren Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan, özellikle Mart ayından bu yana servisçi esnafı başta olmak üzere pek çok kesim esnafları büyük sıkıntılarla karşı karşıya kaldığını, ancak hali hazırda hükümetin verdiği pek çok desteğin kısa sürede olsa esnaflara bir rahatlama sağlamış olmasına karşın, kış aylarının gelmesiyle birlikte zaten iş yapamayan esnafların ödemelerinin de üst üste bineceğini ve bu durumun ciddi sıkıntılara yol açacağını dile getirdi.

“Üretici firmalar bu pandemi sürecinde biraz fedakarlık yapsın”

Kış öncesi yapılan zamların geri alınmasını ve elektrik ile doğalgaza indirim yapılması gerektiğini belirten Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan, “Ağustos ayında yıllık bazda enflasyon yüzde 11,77 olarak yayınlandı. Enflasyon ile mücadele ettiğimiz bu dönemde bu zamlar aksine enflasyonu artırıyor. Binlerce kişi kısa çalışma ödeneği ile geçinmeye çalışırken, hem pandemide yaşanan ekonomik dalgalanmaların etkilerini silmek, hem de kışı daha rahat geçirmek için elektrik ve doğalgaza kış gelmeden indirim yapılmalı. Yapılan zamlar geri alınmalı. Tam kış öncesi zam yapılması herkesi mağdur eder. Hem kullanım artarken hem de birim fiyatların artması mantıklı bir durum değildir. Vatandaşların da esnafın da bir nebze de olsa rahatlaması için kayda değer bir elektrik ile doğalgaz indirim müjdesi bekliyoruz. Bir çok iş yeri kapalı ve iş yapamazken bu tür zamların bir izahı yoktur. Üretici firmalar bu pandemi sürecinde biraz fedakarlık yapsın” şeklinde söyledi.

Esnaf 6 aydır kontak açmadı!

Servisçi esnafının zor durumda olduğunu belirten Tarhan, “Sadece okul servisi yapan araçlarımız 6 aydır kontak açamadı, bir kuruş para kazanamadı. Okullar kapandıktan sonra yaklaşık 4 bin aracımız boşa çıktı. Okul servisçilerinin verilen desteklerden de yararlanamadığını, bu nedenle acil destek beklediklerini vurgulayan Tarhan, “Pandemi döneminde okul servisi işleten esnafımız, mücbir sebep kapsamına alınmayarak desteklerden maalesef yararlanamadı. Ekonomik tedbir paketleri kapsamında ise kredi kullanan esnafımızın kredi borçları ertelense de erteleme süresi sona ermiş ve geliri olmadığı için kredi, SGK, vergi vb. borçlarını da ödeyemez duruma geldi. Bu durum, Mart ayından bu yana çok zor durumda olan esnafımızı tamamen iflas edecek noktaya getirdi. Araçlarının kredisini ödeyemeyen, rehber personel çalıştırması mümkün olmayan esnafımız, okullar açıldığı dönemde servis hizmetini veremeyecek noktaya geldi.

Başkan Tarhan ayrıca, esnafların hükümetten beklentilerini de sıraladı;

1-) Okul servis taşımacılığı yapan esnafımıza Covit-19 salgını nedeni acilen hibe yardımı yapılması,

2-) Okul servisi işleten esnafımızın faaliyete başlanacak tarihe kadar tahakkuk edecek olan tüm vergi ve SGK primlerinin faaliyete başlanan tarihi takip eden ikinci ayın sonuna kadar ertelenmesini,

3-) Bu esnafımızın birikmiş vergi ve SGK prim borçlarının ertelenerek yeniden yapılandırılmasını ve 60 aylık vadede faizsiz olarak taksitle ödenme imkânının getirilmesini,

4-) Esnafımızın yanlarında çalışan şoför, rehber personel için hibe desteği sağlanmasını,

5-) Araçlarını yenilemek amacıyla kredi almış olan esnafımızın kredi borçlarının yeniden yapılandırılarak uzun vadede ödenebilmesini sağlamak amacıyla kamu bankalarınca yeni, uzun vadeli ve düşük faizli kredi temin edilmesini,

6-) Çalışmadığı süre içerisinde araçları için sigorta muafiyeti uygulanması gibi destekleri devletimizden beklemekteyiz” değerlendirmesini yaptı.

Hem kullanım hem ücret arttı!

Bu yılın ilk 6 aylık verilerine göre elektrik ve doğalgaza ödenen ücretin yüzde 30’un üzerinde arttığını hatırlatan Tarhan, “Bu sene ilk üç aydan itibaren pandemi ile mücadele ediyoruz. Bu süreçte iş yeri kapatılan, faaliyetlerine ara veren esnafımız ve vatandaşlarımız var. Hal böyleyken kazanç azalırken borçlar, giderler, faturalar da gelmeye devam etti.

Tedbir gereği evde kalındığı sürece doğalgazla birlikte özellikle elektrik kullanımı bir hayli arttı. Öyle ki, pandeminin ilk üç ayında elektrik tüketimi geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre evlerde 5,5 arttı. Öte yandan bu yılın ilk 6 ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre evlerimizde elektriğe ve doğalgaza ödediğimiz ücretin yüzde 30’un üzerinde arttığı da unutulmamalı. Buna ek olarak Ekim ayından itibaren de elektriğe yüzde 5.75 zam geldi” dedi.