Ana sayfa KONUK YAZAR İleriyi düşün, geri dönüştür!

İleriyi düşün, geri dönüştür!

170
0

Son dönemde adını sık duyduğumuz “Sıfır Atık” israfın önlenmesi olarak tanımlanabilir. Sıfır Atık sayesinde, kaynakları daha verimli kullanır, atık oluşumunun önüne geçer ve atığın hayatımıza nasıl geri kazandırılabildiğinin bilincine varırız. Bana göre sıfır atık bir tür yaşam felsefesidir. Kişi, bu yaşam felsefesini benimsediğinde israftan kaçınır, çevresine daha duyarlı hâle gelir ve diğer insanları da olumlu olarak etkiler.

Dünyamızda her geçen gün nüfus artışı yaşanıyor ve bu durum doğal kaynaklarımız üzerindeki baskıyı da arttırıyor ve kaynaklarımız artan ihtiyaçlara yetersiz kalıyor. Böylece dünyanın dengesi bozulmaya başlıyor. Durum böyle olunca, doğal kaynakların önemini daha da anlıyoruz. Sıfır Atık’a yönelik hem bireysel hem de kurumsal çalışmalar da bu konudaki duyarlılığımızı daha da arttırıyor.

“Sıfır Atık söz konusu olduğunda bir birey olarak ne yapabilirim?” diye soracak olursanız, uzmanların en çok dikkat çektiği noktaları örnek verebilirim. Örneğin alışverişe gidiyorsunuz, ihtiyacınız olan her şeyi aldınız ancak bunun yanında, ihtiyaç duymadığınız ürünleri de satın almak istiyorsunuz. İşte burada farkında bir birey olarak, “İhtiyacımdan daha fazlasını almamalıyım.” diyerek kendinizi koşullayabilirsiniz çünkü gereğinden fazla alınan ürün çoğu zaman tüketilmeden atılıyor. 

Sıfır Atık’ın en çok dikkat çektiği konulardan birisi de ekmek tüketimi. Örneğin, doğru bilinen yanlışlardan birisi de ekmeğin buzdolabına koyulduğunda daha taze kaldığı ile ilgili. Bu bilgi ne yazık ki yanlış çünkü ekmek buzdolabında daha hızlı bayatlar. Ekmeği, oda sıcaklığında muhafaza ederseniz, daha yavaş bayatlaşmasını sağlayabilirsiniz. Ekmek bayatladığında ise direkt çöpe atmak yerine, farklı tariflerde değerlendirebilirsiz. Bu sayede bir atık oluşturmamış olup, Sıfır Atık felsefesini benimsemeye başlamış bir insan olabilirsiniz.

Benim dikkat çektiğim Sıfır Atık konusu, tamamen bir birey olarak ne yapabileceğimiz ile ilgili. Sağlıklı ve israfsız yaşamak bizim elimizde. Unutmayın dönüştürerek kullanır, kullanarak hayata bağlanırız!