Ana sayfa GÜNDEM Polatlı çiftçisi bugün tohumla buluşacak

Polatlı çiftçisi bugün tohumla buluşacak

830
0

Kırsal kalkınmayı canlandıracak çalışmalara imza atan Büyükşehir Belediyesi, hayvancılıkla uğraşan çiftçilere yem bitkisi tohumu (Macar fiğ) dağıtımına başladı.  Yem bitkisi tohumu, bugün Polatlılı çiftçilere Polatlı Eski Ticaret Borsasında dağıtılacak.

Başkent’te tarım ve hayvancılığın gelişmesi için üreticileri desteklemeyi sürdüren Büyükşehir Belediyesi, kırsal bölgelerde sağladığı teşviklerle çiftçileri ekonomik yönden rahatlatmayı amaçlıyor.Tarım alanlarından azami düzeyde fayda sağlanabilmesi ve hayvan üreticilerinin kaba yem ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla bu yıl 28 Eylül-8 Ekim tarihleri arasında 4 bin 219 çiftçiye toplam 833 ton yem bitkisi tohumu (Macar fiği) dağıtılacak.

“Bizim en büyük projemiz de hayalimiz de Ankaralıyı zengin etmek”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, konu ile ilgili olarak sosyal medyada yaptığı açıklamada, “Bizim en büyük projemiz de hayalimiz de Ankaralıyı zengin etmek. Bu kapsamda 4 bin 219 çiftçimize %90’ı hibe 833 ton yem bitkisi tohumu dağıtımına başlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

İlk etapta Akyurt, Kalecik ve Altındağlı çiftçilere yem bitkisi tohumu dağıtımı gerçekleşti

Kent ekonomisini canlandırmak amacıyla Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından yürütülen projede ilk etapta Akyurt, Kalecik ve Altındağlı çiftçilere yem bitkisi tohumu (Macar fiği) dağıtımı gerçekleştirildi.

Yüzde 90’ı hibe, yüzde 10’u çiftçi ödemeli olacak şekilde Macar fiğ tohumu dağıtacaklarını söyleyen Başkan Yavaş, Başkentli çiftçilere yeni müjdeler vereceklerini, “Yerli üreticilerimize nefes olacak yeni projelerimizi de yakında açıklayacağız” sözleriyle duyurdu.

25 ilçede dağıtılacak

Tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin ekonomisine katkı sağlayamayı amaçladıklarını belirten Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Fazıl Köremezli de, “Ankara’yı tarımın Başkent’i yapmak için çaba harcıyoruz. Hayvancılık yemi olarak kullanılan Macar Fiğin dağıtımına başladık. Ankara’nın 25 ilçesi için dağıtım organizasyonumuz var. 4 bin 219 çiftçimize 833 bin ton yem bitkisi tohumu dağıtacağız. Bereketli olmasını diliyorum” dedi.

Macar fiğ tohumu dağıtımı Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından 25 ilçenin tamamında 8 Ekim tarihine kadar devam edecek. Polatlı için tohum dağıtımı ise 30 Eylül Çarşamba günü Polatlı Eski Ticaret Borsasında dağıtılmaya başlanacak.