Ana sayfa GÜNDEM Başkan Yavaş köylere internet ulaşmak için hareket geçti

Başkan Yavaş köylere internet ulaşmak için hareket geçti

783
0

928 köye ücretsiz internet sağlanacak

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, EBA ile internete erişemeyen çocuklar için harekete geçti. Yavaş, köylere internet ulaştırmak için TÜRKSAT ile görüşmelere başladı.

EBA ile eğitime internet olmadığı için erişemeyen çocuklar için harekete geçen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, köylere internet ulaştırmak için TÜRKSAT ile görüşmelere başladı. Uygulama kapsamında kırsal bölgelere internet ulaştırılacak ve internet ücretini de Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından  karşılanacak.

Pandemi nedeniyle öğrenciler yüz yüze eğitime ara verdi. Ara verilen yüz yüze eğitim kademeli olarak tekrar başlatılırken bazı öğrencilerin ise EBA’da eğitime devam etmelerine karar verildi. 

EBA’nın  internet erişimi gerektiren bir uygulama  olması sebebiyle köyde eğitim alan bir çok öğrenci internet nedeniyle sorunlar yaşıyor. Sosyal Belediyecilik anlayışın en önde gelen örneği olan Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş eğitime EBA ile devam eden ancak köylerde internet olmadığı için mağdur olan öğrenciler için harekete geçti.

Ücretsiz internet sağlanacak       

Yeterli imkanın olmaması nedeniyle  hiçbir öğrencinin mağdur olmaması için TÜRKSAT ile görüşmelere başladıklarını duyuran  Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, 928 köy için çalışma başlattıklarını sosyal medya hesabından duyurdu.  Çalışma kapsamında kırsal bölgelere ücretsiz internet sağlanacak. İnternet ücretini de Ankara Büyükşehir Belediyesi belediye ödeyecek.

Yavaş : “Ankara bizim için sadece merkez ilçelerden ibaret olmadı”

Yavaş sosyal medyadan şu açıklamayı yaptı: “Ankara bizim için sadece merkez ilçelerden ibaret olmadı. Hiçbir evladımız imkânsızlıklardan dolayı mağdur olmasın diye yakın zamanda mahalle olan köylerimize internet hizmeti sağlamak için TÜRKSAT ile görüşmelere başladık. İnternet ücreti belediyemizce karşılanacaktır.”

EBA nedir?

EBA’nın açılımı Eğitim Bilişim Ağı’dır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulan EBA(Eğitim Bilişim Ağı) çevrimiçi bir sosyal eğitim platformudur. EBA öğretmenlere ve öğrencilere eğitimde büyük kolaylık sağlayan bir platformudur. EBA’ya öğretmenler özel hazırladıkları içerikleri istediği gibi yükleyebilirken yine  başka öğretmenler tarafından paylaşılan not ve sunumlara rahatlıkla ulaşabilmektirdir.

EBA ne işe yarar?

Bu sistemle birlikte öğretmenler arasında iletişim daha kolay bir hal almıştır. EBA öğretmenlere sağladığı kolaylıkların daha fazlasını öğrencilere sağlamaktadır. EBA’ya giriş yapan bir öğrenci oldukça zengin bir içeriğe ulaşabilmektedir. EBA’ya giriş yapan öğrenci başka öğrenciler tarafından paylaşılan notlara, sunumlara, görsellere rahatlıkla ulaşabilmekte ve bu meteryallerden istdiği gibi faydalanabilmektedir. EBA sistemi içinde bir dolu dünya barındırmaktadır. EBA kısaca;

– Farklı, zengin ve eğitici içerikler sunmak,

– Bilişim kültürünü yaygınlaştırarak eğitimde kullanılmasını sağlamak,

– İçerikle ilgili ihtiyaçlarınıza cevap vermek,

– Sosyal ağ yapısıyla bilgi alışverişinde bulunmak,

– Zengin ve gittikçe büyüyen arşiviyle derslere katkı sağlamak,

– Bilgiyi öğrenirken aynı zamanda yeniden yapılandırabilmek ve bilgiden bilgi üretmek,

– Farklı öğrenme stillerine (sözel, görsel, sayısal, sosyal, bireysel, işitsel öğrenme) sahip öğrencileri de kapsamak,

– Bütün öğretmenleri ortak bir paydada buluşturarak eğitime el birliğiyle yön vermelerini sağlamak,

– Teknolojiyi bir amaç olarak değil bir araç olarak kullanmak amacıyla tasarlanan sosyal bir eğitim platformudur.