Ana sayfa GÜNDEM Köylülerin maden isyanı

Köylülerin maden isyanı

155
0

Beypazarı’na bağlı Doğanyurt Köyü’nde yapılmak istenen Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi’ne verilen ÇED gerekli değildir kararı köyde tepkiyle karşılandı. Köy meydanından maden sahasına yürüyen köy halkı, yaptıkları açıklamada projenin gerçekleşmesi durumunda köyün yaşanmaz hale geleceğini belirterek “bu bizim için hayat meselesidir” dediler.

Karadeniz ormanlarından İç Anadolu’ya geçiş koridorunda yer alan köye yapılmak istenen Kalker Ocağı Projesi’ne köylüler yanında doğa koruma kuruluşlarından da tepki yağdı. Köydeki toplantıya TEMA Vakfı Ankara Temsilcisi Nevzat Özer, Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği önceki başkanı Ahmet Demirtaş da katılarak desteklerini ifade ettiler.

Maden deyince bütün kapılar açılıyor; önce orman meraya, sonra mera maden tahsisine… Arkasını Batı Karadeniz ormanlarına, Köroğlu Dağlarına yaslamış köy, yükseklik farklarının da desteklediği önemli biyoçeşitliliği ile orman statüsünde bir köy iken Kalker Ocağı Projesi ile bu statü, 9 Nisan 2019 tarihinde Tarım Orman Bakanlığı Mera Komisyonu tarafından “mera” olarak vasfı değiştiriliyor. ÇED dosyasında Orman Genel Müdürlüğü kendilerinden izin alınması gerektiğini belirtmesine rağmen proje alanı “mera alanı” olduğu varsayılarak bu izin prosedürü işletilmedi. Sırf kalker ocağı yapılabilsin diye proje alanının statü değişikliği mevzuata uygun olmadan gerçekleştirildi. Bu da yetmedi şimdi bu alan mera alanı dışına çıkarılması ve şirkete tahsis edilmesi istemiyle Tarım İl Müdürlüğü gündeminde.

Cennetin ortasında 800 bin ton kapasiteli ocağa ÇED Gerekli Değildir kararı…

Farklı iklim, bitki coğrafyalarının kesiştiği bölgede flora ve yaban hayatı çeşitliliği, endemik bitkilerin, anıtsal nitelikli ağaçların zenginliği bir çok doğa koruma örgütünce ifade edilmektedir. Prosahasında 2’si bölgeye özgü, 19 endemik tür bulunmaktadır. Ayaş Gümüşü ve Anakekik IUCN kırmızı listesinde neslinin doğada tükenme riski yüksek bitkiler kategorisinde olup, mutlak korunması gerekmektedir. Ruhsat alanlarında ağaç fosilleri bulunmaktadır. Bölgede önemli su kaynakları, meralar, tarım alanları bulunmaktadır. Bu kadar önemli bir alanda ÇED Raporu bile istenmemesini   anlamak mümkün değildir.

Köylüler ÇED Gerekli Değildir kararının iptali için dava açtı

Proje gerçekleşirse Doğanyurt ve çevresindeki köylerde; tarım ve hayvancılık eskisi gibi olmayacak, hava kirlenecek, sular eskisi gibi akmayacak, toprak çölleşecek, geleneksel yaşam, kültür yok olacak.