Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ Koşu sırasında neden karna ağrı girer?

Koşu sırasında neden karna ağrı girer?

362
0

Gündelik hayatta en çok yürümeye ya da koşmaya enerji harcarız. Bazen de çok hızlı yürüdüğümüzde veya koştuğumuzda karnımız ağrır. Peki hiç düşündünüz mü, karnımız bu gibi durumlarda neden ağrır?

Gündelik hayattaki eylemler içersinde belki de en çok enerji koşmaya harcanır çünkü koşarken vücuttaki organlar normalden daha fazla oksijene ihtiyaç duyarlar. Or­ganlara oksijeni taşıyan kandır. Oksijeni taşıyacak kan azsa istenildiği kadar hızlı nefes alıp verilsin, bir işe yaramaz. İşte tam bu noktada devreye dalak girer.

Dalak ihtiyaç anında kullanılmak üzere kan depolama özelliğine sahiptir. Koşmaya ballandığında tempo biraz arttı­rılırsa dalaktaki kan, dolaşım sistemine aktarılmaya başlanır. Bu işlemi gerçekleştirebilmesi için de kasılması yani sıkıştı­rılması gerekir. Dolayısıyla kasılmaya alışkın olmayan dalak birden sıkıştırılınca karın bölgesinde ağrı yapar. Ve aslında bu ağrı dalağın iyi çalıştığının habercisidir.

Dalak, karnın sol üst bölgesinin arka kısmında kaburga kafesinin hemen altında yer alan bir organımızdır. Mide, sol böbrek ve diyafram kabıyla komşudur. Uzunluğu normalde 12 cm., genişliği 8 cm. ve kalınlığı 5 cm.; ağırlığı ise 150- 200 gr. kadardır. Erişkin bir insanda dalağın temel görev­lerinin başında yaşlanmış ve hasar görmüş kan hücrelerinin filtre edilmesi ve parçalanmaları gelir. İhtiyaç durumunda dolaşıma verilmek üzere alyuvarları ve kanın pıhtılaşmasını sağlayan depolar.

Dalakta lenfosit ve antikor yapımı da vardır; antikorla kaplanmış bakterileri ve hücreleri kan dolaşımından uzaklaş­tırır. Demir metabolizmasında da rolü olan dalak, vücudun bademcikler ve lenf bezleri gibi lenf sisteminin bir organıdır. Aynı zamanda, cenin ana rahminde gelişirken hem alyuvar­ların hem akyuvarların üretildiği yerdir. Doğumdan sonra bu vazife kemik iliği tarafından yerine getirilmeye başlanır. Kemik iliği yeterince çalışmadığı zaman veya kanserde ol­duğu gibi başka dokularla istila edildiği durumlarda dalakta yeniden alyuvar yapımı başlayabilir.

Dalaksızlığın tıbbi olarak pek çok sebebi vardır ve bun­ların en başında dalağın ameliyatla çıkarılması gelir.  Dalaksızlığın türlü tarifi, türü vardır ve aslında dalak ko­nusunda tüm dünyanın kafası karışık gibidir. Antik Yunan ubbı dalak tarafından salgılanıldığına inanılan siyah safrayı, melankoli yani karasevdayla ilişkilendirmiştir. Yahudilerin tören kuralları ve efsanelerini kapsayan dinî metinlerinden oluşan Talmud’da ise dalak gülme organı olarak gösterilir. On sekizinci yüzyılda İngiltere’de kadınların huysuzluğu da­lağa bağlanırdı. Dalak, İngilizce’de deyim olarak kalbin eşde­ğeridir ve iyi dalakh demek, iyi kalpli, merhametli anlamına gelir. Çinliler dalağı insan mizacının merkezi olarak kabul eder ve iradeyi etkilediğine inanır.