Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ Bir tür uyku bozukluğu: uyurgezerlik

Bir tür uyku bozukluğu: uyurgezerlik

232
0

Uyku bozukluklarından en yaygın olanı uyurgezerlik hakkında ne biliyorsunuz? İnsanlar neden uyurgezer olur sizce? Cevabını sizler için bu içerikte hazırladık!

Uyurgezerlik, tıp dilindeki adıyla somnambülizm, bir hastalık olarak kabul edilir ve nedeni tam olarak açıklanamayan bir uyku bozukluğudur. En genel tanımı, derin bir uykudan uyanamama hâlidir. Kişi aslında uyanmakister fakat bunu bir türlü başaramaz. Bu anda gözleri aralık ya da tamamen açık olabilir. Bazen uyurgezerlikle birlikte sayıklama da görülebilir. Hatta bazı kişiler sorulan sorulara cevap bile verebilmektedir.

Uyurgezerin şuuru uykuda olduğu hâlde duyu organla­rı uyanıktır. Belirtileri her uyurgezere göre farklılık gösterir. Bazıları uykularında gezer; bazıları ise konuşur, bağırır, el kol işareti yapar. Uyandıklarında uykuda yaptıklarını hatırlar. Daha çek ruhsal bir bozukluğun ifadesi olduğu savunulur.

 Bazı, kimselerde ise genetiktir Uyurgezerlik nörolojik tabanlı da olabilir. Stresli dönemlerde artmaktadır. Aşırı  yorgunluk, uyurgezerliğin şiddetini arttı­rır. Uyurgezerlik ataklar, genellikle birkaç dakikayla yarım saat arasında sürmektedir. Genellikle uykunun ilk devresinde ortaya çıkmaktadır. Uyku sırasında yataktan kalkma ve ge­zinme olarak da tanımlanabilir.

Tıpta genelde bir zihin hastalığı belirtisi olarak kabul edilir ve rüyaların hareket hâline dönüşmesine bağlı bir bozukluk olduğu düşünülür. Genellikle çocuklarda ve buluğ çağındaki gençlerde görülür. Erkeklerde görülme oranı daha yüksektir. Uyurgezerler, derin uyku hâlinden hafif uyku hâline geçer­ken gördükleri rüyanın etkisi altında kalkıp yürürler. Hafif vakalarda hastalar sadece konuşurlar ve çeşitli el-kol hareket­lerinde bulunurlar. Bununla birlikte kalkıp dolaşabilir. Çok uzun mesafelere gidip gelebilirler. Hatta hasta çatıya, duvara, uçurum kenarlarına kadar gidip gelebilir, bir işle uğraşabilir. Uyandıklarında hiçbir şey hatırlamadıkların, söylerler, u edenle, uykuda gezen hastaların devamlı olarak a, esi tara­man kontrol altında tutulması, başına gelecek herhangi önlemek açısından önemlidir.

Uyurgezerlerin gözleri genellikle açık olmasına rağmen kör bakışlıdır. Hisleri dış tepkilere kolay cevap verme nöbet sonrasında eve dönüp tekrar yatağına yatar ve normal uyanma zamanına kadar rahat uyur. Psikiyatrisiler uyurgezerliğin histerinin bir belirtisi olduğunu savunurlar. Uyurgezer nöbet esnasında uyandırılacak olursa korkuyla düşebilir Bu durumda hasta uyandırılmadan sakin emirlerle yatağına götürülmelidir. Yaş ilerledikçe azalır. Harta kaybolur. Tedavisinde telkin, ikna ve irade kuvvetlendirici eksersizlerin iyi sonuç verdiği söylenmektedir.