Ana sayfa Köşe Yazarlarımız Ayaklarda neden nasır oluşur?

Ayaklarda neden nasır oluşur?

175
0

Ayaklarımızın önemli olduğunu ne yazık ki ancak bir sorun ortaya çıkınca fark ederiz. Ayaklardaki en ufak bir problem yürümeyi ya da ayakta durmayı güçleştirdiğinde, bu durum gündelik hayatımızda hemen her gün hiç düşünmeden yap­tığımız pek çok şeyi aksatabilir. Bu nedenle ayak sağlığı ve bakımı önemli bir konudur ve fazla ihmale gelmez. Ayaklarda özellikle büyük bir sorun olarak görülen nasır görülür. Nasırın neden ayaklarda oluştuğunu merak ediyorsanız, cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Nasır, ayak şikayetleri arasında en sık rastlananıdır. Aslın­da sadece ayakta değil, vücudun ağırlık binen farklı yerlerin­de, değişik nedenlerle oluşabilir. Genellikle, cildimiz yük bi­nen bu bölgeyi basınç ya da sürtünme sonucu yaralanmaktan koruduğu için nasır oluşur. Bir başka deyişle sürekli aynı yer baskıya ya da sürtünmeye maruz kaldığında cildin bu kısmı kalınlaşarak kendini korumaya alır.

Nasır,  ciddi bir sağlık sorunu değildir ve eğer ağrıya neden olmuyorsa ille de bir doktora başvurmak gerekmez. Ayaklar yıkanırken bir ponza taşı ya da ayak törpüsüyle temizlenirse nasırların oluşma ihtimali oldukça düşer. Ponza ve törpü uy­gulamasından sonra antiseptik bir maddeyle ayak yıkanmalıdır. Ayakların yıkandıktan sonra krem sürülerek nemlendirilmesi de önemlidir. Ağrılara yol açmaya başladığındaysa en iyi çözüm, nasır olan yerdeki baskının sonlandırılması ve nasırın yumuşa­tılmasıdır. Büyüyen ve artık rahatsızlık vermeye başlayan prob­lemli nasırlar aldırılabilir ancak nasıra neden olan basınç ya da sürtünme unsuru ortadan kaldırılmazsa, örneğin nasıra neden olan aynı ayakkabıyı giyilmeye devam edilirse, nasır tekrarlar.

Dar ve ayağa küçük gelen ayakkabılar ayağı sıkacağı için basınç uygulanan bölgelerde nasır oluşacaktır. Ancak ayakka­bıda sadece darlık değil, büyüklükte nasıra neden olabilir. Bu kez de ayakkabının içinde hareket eden ayak ayakkabıya sür- tüneceğinden bu şekilde uzun süre dolaşıldığında ayakkabıya sürtünen yerde nasır oluşacaktır. Sadece ayakkabı ayak sür­tünmesi değil, ayak parmaklarının birbirine sürtünmesi de nasır nedenlerinden biridir. Ayakları şekilden şekle sokan ve basınca neden olan yüksek topuklu ayakkabılar da ne yazık ki nasır açısından sakıncalı ayakkabı modelleridir. Tam ayağa uygun, doğru ölçüde ayakkabı seçmenin yanı sıra çorapsız ayakkabı giymemek nasırı önlemek için önemlidir.

Deniz kıyısında ya da büyük bir bahçede uzun süre çıp­lak ayakla dolaşanlarda nasır oluşması kaçınılmaz olacaktır.

Ayaklar hemen kendini korumaya alarak sert zemin Ve 1 bancı cisimler nedeniyle ortaya çıkabilecek tahrişlere U nasırla cevap verecektir. Çıplak ayakla dolaşmak rahatlatıcı olabilir ancak bunu alışkanlık hâline getirmek nasır şikâyet de beraberinde getirebilir.

Koşuya çıkmak ya da yürümek gibi sağlık için son derece yararlı olan alışkanlıklar ayaklarda nasır şikâyetine yol açabi­lir. Bunu önlemek için yürüyüş ya da koşu ayakkabıları gibi doğru spor ayakkabılarını seçmek gerekir. Pamuklu çorapları tercih etmek, her seferinde temiz çorap giymek de önemlidir. Bunların dışında yürüyüşün nasıra yol açmasındaki önemli bir faktör ise adımlarda bir sıra dişilik olmasıdır. Koşarken ya da yürürken yere yanlış basıldığında nasır ortaya çıkabilir.

Genellikle el aletleriyle çalışan kişilerin, örneğin bahçe işleri yapanların, ellerinde nasır çok sık oluşur. Bu şekilde cilt, ellerin su toplamasını engellemiş olur. Tırmık benzeri el aletlerinin uzun süre, sık bir şekilde kullanılması ellerde gö­rülen nasırların başlıca nedenleri arasındadır. Bu tip nasırları engellemek için el aletleriyle çalışırken iş eldivenleri takmak işe yarayan bir önlem olacaktır.

Bazen kalem tutmak ya da gitar çalmak gibi farklı nesne­lerin, aletlerin kullanılması da nasıra yol açabilir. Gitaristle­rin sürekli tellere sürtünen parmak uçlarında nasır oluşur. Ancak çoğu gitarist bundan şikâyetçi değildir çünkü bu sa­yede parmakları acımadan gitar çalmaları mümkün olur ve işleri kolaylaşır. Kalem tutmak nedeniyle parmaklarda oluşan nasır geçirmenin akla gelen tek yolu, kalem tutuş şeklini de­ğiştirmek olabilir. Ancak bu da değiştirmesi zor bir alışkanlık olduğundan bir süre kaleme ara verip yazı işlerini klavye ba­şında halletmek dışında pek bir çare yok gibidir.