Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ Neden Oscar ödülü diyoruz?

Neden Oscar ödülü diyoruz?

488
0

Sinema dünyasının en büyük ödülü olan Oscar, adını nereden almıştır hiç düşündünüz mü?

Sinema endüstrisinin başkenti konumundaki Hollywood’un çektiği filmler, her yıl dünyanın en prestijli sinema ödülü kabul edilen Oscar heykelciliğini kap­mak için birbirleriyle yarışırlar. Başta en iyi film, en iyi yö­netmen, senarist, en iyi kadın ve erkek oyuncu olmak üzere 24 ayrı dalda dağıtılan ödüller, ödül alan filmlerin gişelerine de küçümsenmeyecek bir katkı sağlar. En İyi Yabancı Film dalında ülkemizden bir filmin aday bile gösterilmesi bizler için gurur vesilesi olur.

Aslında ödülün orijinal adı Akademi Ödülleridir. Sinema dünyasının en kapsamlı organizasyonu olan bu törene ve ve­rilen ödüllere neden Oscar dendiği tam bilinmese de hakkında pek çok söylenti vardır. Bir söylentiye göre, akademinin ilk grubunda çalışan ünlü oyuncu Bette Davis’in heykelciği ilk kocası Harmon Oscar Nelson’la özdeşleştirmesi sonucunda; başka bir söylentiye göre ise Akademinin kütüphanesinde görevli Margaret Herrick’in heykelciği amcası Oscar’a ben­zetmesiyle ödülün adı Oscar olarak kaldı. Akademi, Oscar ismini 1939 yılına kadar resmî olarak kullanmamıştır.

Oscar ödül heykelciğini Metro Goldwyn Mayer’in sanat yönetmeni Cedric Gibbons tasarladı. Gibbons, beş parçalı bir film makarası üstünde elinde kılıcıyla dikilen bir şövalye taslağını çizdi. Bu film makarasının beş halkası oyuncular, film yazarları, yönetmenler, yapımcılar ve teknisyenleri tem­sil eder. Frederic Hope, orijinal siyah mermer zemini yaratır­ken heykeltıraş George Stanley ise tasarımı heykel çizgilerine dönüştürdü. California Bronz döküm enstitüsü ise ilk Oscar heykelciğini 24 karat altınla kapladı. Heykelcik 34 santim yüksekliğinde, 3,85 kilo ağırlığındadır. Oscar heykelciğini kazananlar bu ödülü satamazlar. Eğer ödülden kurtulmak is­tiyorlarsa ancak Akademiye 1 dolar karşılığında satabilirler.

Oscar adaylarını ‘Academy of Motion Picture Arts and Sciences (Sahne Sanatları ve Bilimleri Akademisi)’ üyelerinin oyları belirler. Akademinin 1927’de sadece 36 üyesi varken bugün üye sayısı 5783’e ulaşmıştır. Üyelik için sinema ala­nında seçkin bir kariyere sahip olmak ön koşuldur. Genellik­le bir akademi ödülünü kazanmak, akademiye katılmak için bir davetle sonuçlanmasına rağmen üyelik otomatik değildir. Bir filmin Oscar’a aday gösterilebilmesi için 40 daki^ İ dan uzun olması, ABD-Los Angeles ili sınırları içinde eti ^ l bir sinemada paralı gösteriminin gerçekleşmiş ve gösterip l en az bir hafta sürmüş olması şartı aranır. Akademinin tüm 1 üyeleri kendi dallarında ödül için adaylarını önerirler. Tüm üyeler, En İyi Film Akademi Ödülü için oylamaya katılabilir. Böylelikle tüm dallarda adaylar belli olur. Adaylar belli olduktan sonra ödülün kimlere gittiğini belirlemek için ikinci bir oylama yapılır.

Oscar ödülleri ilk kez 1929’da Los Angeles’da verilmeye başlandı. Oscar’ın dağıtıldığı ilk yıllarda bir filmin ödüle aday olabilmesi için ödülün verileceği yıldan bir önceki yılın temmuz ayının 31 ‘ine kadar Los Angeles’da vizyona girmesi gerekiyordu. Fakat daha sonra bir yılın 12 ayını da kullan­mak adına 1932/1933 Oscar ödüllerine aday olan filmlere 17 aylık bir adaylık süresi tanındı. 1934 yılından itibaren ödüllerin verildiği senenin bir yıl öncesindeki süre içinde gösterime giren filmler Oscar’a aday olma hakkını kazandı.

Oscar heykelciği, 1929’dan bu yana yaklaşık 2 bin 300 adet dağıtıldı. En fazla ödül kazanan kişi ise Walt Disney oldu. Tam 26 kez bu ödülü aldı. Walt Disney aynı zamanda bir seferde en fazla Oscar alan kişi rekorunu da elinde tutu­yor. 1953 yılında dört dalda Oscar aldı. Öte yandan Oscar’ı reddeden Marlon Brando, Paul Newmen ve Woody Ailen gibi isimler de bulunmaktadır.