Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ Boyunlarına halka takan kadınlar

Boyunlarına halka takan kadınlar

479
0

Hepimiz, boyunlarına halkalar takan kadınları belgesellerde görmüşüzdür ya da bir yerlerde okumuşuzdur.  Peki neden bu kadınlar halka takarlar boyunlarına? Yanıtı burada!

Karen kabilesinin bir alt kolu olan ve aslında [yanmar’ın (diğer adlarıyla Birmanya ya da Burmanın) Kayar bölgesinde yaşayan Padaung kabilesi, Myanmar’da cuntaya karşı bağımsızlık ve toprak için savaş­mış ve seksenlerin sonlarındaki askerî darbe sonrasında ülke­den kaçıp Kuzey Tayland’a sığınmış bir topluluktur. Bugün Tayland’ın Mae Hong Son bölgesindeki mülteci kampında ve üç turistik köyde yaşam mücadelesi veren kabilenin ka­dınları, dünyanın en uzun boyunlu kadınları unvanını taşı­maktadır. Bu unvanı taşımaların nedeni ise pirinç halkalar takarak uzattıkları boyunlarıdır. Shan dilinde uzun boyun’ anlamına gelen Padaunglar, aynı zamanda ‘Zürafa Kızlar’ olarak da bilinmektedir.  Kız çocuklarının boyunlarına henüz beş-altı yaşlarındayken  takılan halkaların sayısı her yaşla birlikte artmaktadır. Halkalar takılmadan önce kızların boynuna merhemle^ masaj yapılır. Sadece ilk takıldığında rahatsızlık veren bu hal­kalar zamanla vücudun ayrılmaz bir parçası hâline gelmek­tedir. Genelde kulak memesiyle en alttaki halka arasındaki mesafe 25 cm, yani normal bir boynun sahip olduğu uzun­luğun iki katıdır. Kadınlar uyumak için halkaları ve boynu destekleyen özel bir yastık kullanırlar.

Söylentilere göre, Padaung kadınlarının bu halkaları bo­yunlarına takmalarının nedenlerinden birisi, köle ticareti ya­pılırken kendilerini çirkin göstermek istemeleridir. Diğeri ise yaşadıkları yerdeki kaplanların ısırıklarından korunmaktır. Ancak söylentilerin aksine Padaunglar’ın geleneği kabul edi­len halkalar, aslında ataları kabul ettikleri dişi ejderhaya ben­zeme istediğinden gelmektedir. Savaşçı ve özgür ruhlu olan Karen kavminin gurur simgesi olan halkalar, aynı zamanda kadınların sadece boyunlarında değil bacak, kol hatta kulak memesinde dahi kullanılmaktadır.

Dünyanın en uzun boynuna sahip insan topluluğu olan Padaungların (en uzun boyun 40 cm.) boyunlarındaki ağırlık onlara acı vermezken çıkarıldığı takdirde boyunlarının düştüğü ve ömürlerinin kısaldığı bilinmektedir. Çünkü uzayan boynun yeteri kadar gelişmemiş boyun kasları tarafından dik bir şekilde tutulması mümkün olmadığı için soluk borusu tıkanır ve nefes alamayan kadın hayatını kaybeder. Boyun halkalarının sayısı ne kadar fazla ise -boyun halkası çıkarıl­dıktan sonra- kadının ölme ihtimali de o kadar fazladır.

Taylandlı yatırımcılar bu kadınların turistlerin ilgisini çektiğini fark edince yapay köyler kurarak onları turizm için kullanmaya başladılar. İlginç gelenekleriyle yaşadıkları ülke­de turizm endüstrisinin bir gelir kaynağı olmalarına rağmen hâlâ varlıkları tanınmamaktadır. Sağlık, eğitim, okul, yol, elektrik ve su gibi hizmetlerden yararlanamıyorlar. Üstelik bu çarpıcı güzellikteki kadınlar, bulundukları köylerin dışına dahi çıkamıyorlar.