Ana sayfa GÜNDEM Polatlı’da dağıtılan çadırlar geri alınmayacak

Polatlı’da dağıtılan çadırlar geri alınmayacak

278
0

AFAD, Taşçıer’in Polatlı iddialarını yalanladı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Polatlıda mevsimlik tarım işçilerine dağıtılan çadırların geri alınacağına dair çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı AFAD Polatlıda mevsimlik tarım işçilerine dağıtılan çadırların geri alınacağına dair çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Polatlı’da cumartesi öğlen saatlerinde vatandaşlarda büyük bir paniğe ve korkuya sebep olan kum fırtınası merkez ve kırsal mahallelerde birçok noktada tahribata sebep oldu. Fırtınadan en çok etkilenen mevsimlik tarım işçileri oldu. Tarım işçilerin çadırları zarar gördü. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı AFAD Polatlıda mevsimlik tarım işçilerine çadırlar dağıttı. Bunun ardından  CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer’in “AFAD çadırları geri alacak” iddiasını Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı yalanladı.

AFAD: “Çadırların geri alınacağına dair çıkan haberler gerçeği yansıtmıyor”

AFAD’dan yapılan yazılı açıklamada, CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer’in Polatlı’daki mevsimlik tarım işçileriyle ilgili basına demeç vermesi üzerine açıklama yapılması gereği duyulduğu kaydedildi. Açıklamada, ilçede dağıtılan çadırların geri alınacağına dair çıkan haberlerin doğru olmadığı ve bölgedeki mevsimlik tarım işçilerinin ihtiyaçlarının AFAD koordinasyonunda karşılandığı vurgulandı. Hasar tespit çalışmalarının yapıldığı belirtilen açıklamada, Polatlı’daki 15 yerleşim yerinde zarar görenlerin ihtiyaçlarının tespit edildiği ve giderildiği ifade edildi.

“AFAD, vatandaşlarımızın ihtiyaçları ortadan kalkıncaya kadar çalışmaya devam edecek”

Açıklamada şöyle denildi: “Kuvvetli rüzgarın çadır ve eşyalarına zarar verdiği mevsimlik tarım işçileri için barınma ve beslenme hizmetleri sağlanmaktadır. Bölgedeki vatandaşlarımıza, bugüne kadar 185 çadır, 50 yatak ve 735 battaniye teslim edilmiştir. Dağıtılan çadırların açıklamamızın ekinde sunulan tutanakta görüleceği üzere geri alınması söz konusu değildir. AFAD, vatandaşlarımızın ihtiyaçları ortadan kalkıncaya kadar çalışmaya devam edecektir.”

AFAD’ ın hizmetleri neler ?

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı veya kısa adıyla AFAD, Afet ve Acil Durum Yönetimi kurumudur. 17 Haziran 2009 yılında kurulan Afad, Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığına bağlıdır. Kurumun temel görev ve amacı; afet öncesi hazırlık ve zarar azaltma, afet esnasında yapılacak müdahale ve afet sonrasındaki iyileştirme çalışmalarının yönetim ve koordinasyonunu gerçekleştirmek olarak sıralanabilir. Her ilde valiye bağlı İl Afet ve Acil Durum Müdürlükleri bulunmakla beraber; bazı illerde bulunan Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlükleri, bu kuruma bağlı olarak çalışmalarını sürdürmektedirler.

Afad,  illerde doğrudan valiye bağlı İl Afet ve Acil Durum Müdürlükleri ve 11 ilde bulunan Afet ve Acil Durum Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlükleri vasıtasıyla çalışmalarını yürütmektedir.
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, afet ve acil durumlara ilişkin tek yetkili kurum olup, bir şemsiye kurum anlayışıyla afet ve acil durumun niteliği ve büyüklüğüne göre gerek Genelkurmay Başkanlığı, Dışişleri, Sağlık, Ulaştırma ve Altyapı vb. ilgili diğer bakanlıklar ile gerekse sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içerisinde faaliyetlerini sürdürmektedir.