Ana sayfa GÜNDEM Özel halk otobüsçülerinden zam talebi

Özel halk otobüsçülerinden zam talebi

86
0

SS Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri Birliği Genel Başkan Kurtuluş Kara,  Ankara Büyükşehir Belediyesi, ulaşım ücretlerine zam talebini belirten basın açıklaması yayımladı. Kara açıklamasında; “Ankaralı vatandaşlarımıza vermeye devam ettiğimiz ulaşım hizmetlerimiz, pandemi sürecinin vermiş olduğu ekonomik sıkıntılar sebebiyle, devam ettirilemez duruma gelmiştir” dedi.

SS Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri Birliği Genel Başkan Kurtuluş Kara,  Ankara Büyükşehir Belediyesi, ulaşım ücretlerine zam yapılmasını talep etti. Kara bir basın açıklaması yayımlayarak pandemi nedeniyle ulaşım sektörünün devam ettirilemez duruma geldiğini söyledi.

SS Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri Birliği Genel Başkan Kurtuluş Kara basın açıklamsında şunları söyledi: “ Otuz yılı aşkın süredir, Ankara kent merkezi ve çevre ilçelerimizden, Özel Halk Otobüslerimizle, Ankaralı vatandaşlarımıza vermeye devam ettiğimiz ulaşım hizmetlerimiz, pandemi sürecinin vermiş olduğu ekonomik sıkıntılar sebebiyle, devam ettirilemez duruma gelmiştir. Ulaşım bilet fiyatlarına uzun zamandır yapılmayan fiyat dengelemesi, 01 Eylül 2019 tarihinde son olarak kısmi olarak yapılmıştır. Bu tarihte, 15 Ocak 2017 tarihinden beri uygulanan tam bilet ücreti 2.50 Türk Lirasından, 3, 25 Türk Lirasına yükseltilmiştir.

“Vatandaş on altı ayrı sınıfa ayrılmış ücretsiz kartlarla hizmet almaktadır”

04 Şubat 2016 tarihinden bu yana uygulanan öğrenci bilet ücreti olan 1,75 Türk Lirasında değişiklik yapılmamıştır. Özel Halk Otobüslerimizden faydalanan Vatandaşlarımızın % 28 ‘i, günlük olarak, on altı ayrı sınıfa ayrılmış ücretsiz kartlarla hizmet almaktadır. Yine günlük olarak ABB EGO Genel Müdürlüğü, tarafından verilen “ İNDİRİMLİ “ kartlarla hizmet alan Vatandaşlarımızın oranı da % 40 seviyelerine ulaşmıştır.

“Ücretsiz ulaşım hizmeti, sektörümüzün yok olmasına sebep olmaktadır”

Hiçbir ekonomide yeri olmayan ücretsiz ulaşım hizmeti, sektörümüzün yok olmasına sebep olmaktadır. Tam bilet ücreti ödeyerek ulaşım hizmeti sağlayan Vatandaşlarımızın bu yükü kaldırması imkânsızdır. Vatandaşlarımızın en temel ihtiyacı olan ekmekte dahi, üretici fırın işletmelerine “ ücretsiz ekmek verme zorunluluğu bulunmazken, kontrolsüz ve sınırsız olarak bu hakların verilmesine devam edilmesi sonucu, bu haktan faydalanan kişilerin sayılarının artması, şehir içi toplu taşıma hizmetlerinin devamını imkânsız hale getirmektedir.

Mevcut ücretsiz ve indirimli yolcu haklarının aynı şartlarda devam ettirilmesi halinde,

 Ankara merkezde hizmet veren özel halk otobüslerinde uygulanacak bilet fiyatlarının;

Tam Bilet 5,00 TL, Öğrenci Bilet 3,00 TL, Aktarma 2,50 TL olarak belirlenmesini,

Ankara Çevre İlçelerde hizmet veren özel halk otobüslerinde uygulanacak bilet fiyatlarının;

Güzergâh, kilometre ve yolcu yoğunluğu kriterleri detaylı olarak belirlenerek, % 40 oranında, arttırılmasını talep etmekteyiz. Talep etmiş olduğumuz fiyat dengelemesi, mevcut ulaşım sisteminde olması gereken en alt maliyetler esas alınarak hesaplanmıştır. Bir yıllık hat kira bedellerimizin sözleşme kira artış oranın % 22,8 olması maliyetlerimizi oldukça arttırmaktadır. Mevcut maliyet artışlarımızın karşılığında, ulaşım ücretlerine artış yapılmaması yönünde alınacak kararlarda, ABB tarafından mutlak suretle gelir desteği ödemesi sürecini başlatması gerekmektedir. Halen devam eden istisna hat uygulamalarına son verilmesi, aktarma bilet ücretlerinde indirimli tarifenin kaldırılması da, Ankaralı Vatandaşlarımızın eşitlik ilkesi dâhilinde ulaşım hizmeti almasının gerekliliğidir” dedi.