Ana sayfa GÜNDEM Gök : “Kum fırtınası en çok mevsimlik tarım işçilerine zarar vermiştir”

Gök : “Kum fırtınası en çok mevsimlik tarım işçilerine zarar vermiştir”

303
0

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Levent Gök, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istemiyle Polatlı’da meydana gelen kum fırtınası ve zarar gören mevsimlik tarım işçileri hakkında TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Levent Gök, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istemiyle Polatlı’da meydana gelen kum fırtınası ve zarar gören mevsimlik tarım işçileri hakkında TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi. Gök önergesinde şunları söyledi:”Ülkemizde her yıl çözülemeyen sorunları ile gündeme gelen ve bu yıl Covid-19 pandemisinin etkisiyle çalışma koşulları daha da kötüleşen mevsimlik tarım işçilerinin yoğunlukla çalıştığı tarım merkezlerinden bir tanesi Ankara’nın Polatlı İlçesidir. Mevsimlik tarım işçileri oldukça olumsuz şartlar altında çalışmak ve ikamet etmek zorunda kalmakta, işçiler yaşadıkları çadır veya prefabrik yaşam alanlarında su ve elektrik gibi temel ihtiyaçlardan yoksun bir şekilde hayatlarını kazanmaya çalışmaktadırlar. Bütün olumsuz koşulların yanı sıra mevsimlik tarım işçileri bakımını sağlayabilmek için çocuklarını da çalıştıkları bölgelere getirmekte, herhangi bir bakım imkânı sunulamadığı için çalışma saatlerinde korumasız kalan çocuklar sezon sona erene kadar eğitimden geri kalmaktadırlar. 12 Eylül 2020 tarihinde Polatlı’dan başlayarak Ankara’nın çoğunu etkisi altına alan kum fırtınası en çok ilçede çalışan mevsimlik tarım işçilerine zarar vermiştir. Halihazırda istirahat ve yemek alanı olarak kullanılan derme çatma yapılar fırtınadan büyük hasar görmüş, tarım arazilerinde hasar meydana gelmiştir. Meydana gelen afetin etkilediği yurttaşlarımıza yardım eli uzatılması gerekmekte, mevsimlik tarım işçilerinin sorunları kalıcı çözümler beklemektedir.

İşte o sorular

1. Polatlı’da meydana gelen kum fırtınasından etkilenen mevsimlik tarım işçilerinin sayısını açıklar mısınız?

2. Polatlı’da meydana gelen kum fırtınası sebebiyle barınma ve yaşam olanakları zarar gören mevsimlik tarım işçilerinin durumlarının iyileştirilmesi için hangi çalışmalar yürütülmektedir?

3. Tarım sezonunun eğitim – öğretim yılının başlangıcından sonra sona ermesi sebebiyle okula başlayamayan işçi çocuklarının eğitimde geri kalmaması için hangi girişimlerde bulunulmaktadır?

4. 2002 – 2020 döneminde Polatlı’da çalışan mevsimlik tarım işçilerinin sayısını açıklar mısınız?

5. 2002 – 2020 döneminde Polatlı’da çalışan mevsimlik tarım işçilerinin beraberlerinde gelen ve çalışma süresi boyunca ilçede ikamet eden çocuk bireylerin sayısını yıllık temelde açıklar mısınız?

6. 2002 – 2020 döneminde Polatlı’da iş kazası sebebiyle yaralanan ve hayatını kaybeden mevsimlik tarım işçilerinin sayılarını yıllık temelde açıklar mısınız?

7. 2002 – 2020 döneminde Polatlı’da çalışan mevsimlik tarım işçilerinin yaşam ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için yapılan yatırım ve yardımları yıllık temelde açıklar mısınız?

8. Türkiye genelinde mevsimlik tarım işçilerinin kronikleşmiş sorunlarının çözülmesi için hangi tarihte somut adımlar atılmaya başlanacaktır?