Ana sayfa GÜNDEM Esnafa diploma telafi fırsatı

Esnafa diploma telafi fırsatı

603
0

Kalfalık ve ustalık belgesi sahiplerinin beklediği karar

Polatlılı sivil toplum kuruluşu temsilcileri, mesleki eğitim açısından kalfalık belgesi olup ustalık belgesi bulunan ancak ortaokul ve lise mezunu olan esnaflara yönelik önemli bir diploma kolaylığı fırsatı getirildiğini duyurdular.

Milli Eğitim Bakanlığı meslek eğitim merkezlerine gönderdiği yönerge ile ustalık ve kalfalık belgesi almış veya mesleki eğitim merkezinde okumaya devam eden fakat diploma programına dahil olmayan kişilerin telafi dersler ile ‘meslek lisesi diploması’ sahibi olabileceğini duyuruldu. Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Polatlı Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Davut Yaşar, Polatlı Fırıncılar Pastacılar Kahveciler ve Lokantacılar Odası Başkanı Hıdır Çavuş, Polatlı Sanayi Ziraat Aletleri Esnaf Odası Başkanı Osman Aydoğan, elektrik ve Elektronikçiler Odası Başkanı Recai Taşçı ve Polatlı Nalbantlar ve Benzerleri Odası Başkanı Cabbar Çepur’dan oluşan oda başkanları, diploma telafi fırsatına ilişkin bilgiler verdiler.

Yaşar: “Önemli bir fırsat esnafımız  kaçırmasın”

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Polatlı Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Davut Yaşar, Polatlı’da binlerce ortaokul mezunu kalfalık ve ustalık belgesi sahibi olan vatandaşın beklediği karar çıktı. Meslek eğitim merkezleri tarafından verilen lise diploması şartları daha da genişletildi. Mesleki Eğitim Merkezinde okuyarak mezun olmuş, fakat diploma programında dahil olmayarak kalfalık ve ustalık belgesi almış kişiler artık telafi dersler ile lise diploması alabilecekler. Bunun yanı sıra bu merkezlerde okuyan ve 11’inci, 12’inci sınıftaki diploma programına dahil olmayan öğrencilerde fark derslerini alarak meslek lisesi diploması almaya hak kazanacaklar. Ayrıca dışarıdan ustalık kalfalık sınavına girmiş ortaokul veya imam hatip ortaokulu mezunu kişilerde diploma programına dahil olarak diploma alabilecekleri söyledi.

Çavuş : “Devamsızlık yapmayanlar ve derslerde başarılı olanlar diploma alacaklar”

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Polatlı Fırıncılar Pastacılar Kahveciler ve Lokantacılar Odası Başkanı Hıdır Çavuş ise, “Mesleki Eğitim Merkezlerinde 9. ve 10. sınıftaki öğrencilerimize meslek lisesi diploma programı uygulanmaktadır. Bu öğrencilerimiz 4 yılı bitirdiklerinde kalfalık belgesi, ustalık belgesi aynı zamanda meslek lisesi diploması almaya hak kazandılar. Bu 2 yıldır uygulanan bir programdır. Buna ek olarak Milli Eğitim Bakanlığımızın yayınlandığı yönergeye göre artık okulumuzda okuyan 11. ve 12. sınıftaki diplomaya programına dahil olmayan öğrencilerimizde fark derslerini alarak meslek lisesi diplomasını almaya hak kazanacaklar. Bunun yanı sıra meslek eğitim merkezinde okuyarak mezun olmuş kalfalık ve ustalık belgesi alan kişiler okulun telafi programına dahil olarak diploma almaya hak kazanacaklardır. Ayrıca dışarıdan gelerek ortaokul mezunu olmuş, kalfalık ve ustalık belgesi almış kişilerde diploma programına dahil olarak diploma alabileceklerdir. Bunun en temel kuralı telafi eğitimlerine katılmaları gerekiyor. Bu telafi programları okulumuzca hazırlanarak Milli Eğitim Müdürlüğünün onayı alınacak. Eğitim-öğretim dönemi başlayana kadar kayıtlar yapılacaktır. Telafi programı 36 hafta boyunca sürecektir. Devamsızlık sorunu yaşamayanlar ve derslerden başarılı geçenler diploma almaya hak kazanacaktır” dedi.