Ana sayfa KONUK YAZAR İklim krizine dur de!

İklim krizine dur de!

152
0

Geçen hafta Cumartesi günü ilçemizde etkili olan kum fırtınası, kent merkezinde hayatı olumsuz etkiledi. Çoğumuz belki de yaşamımızda ilk kez böyle bir doğa olayına şahit olduk. Korku ve panik yaşadık, kısa süreli şok geçirdik. Aslında bu olay, iklim hakkında durup düşünmemize de sebep oldu. İklim krizi gerçeğiyle her geçen gün yüzleştiğimizin farkına varmış olduk. Peki iklim krizine dur diyebilmek için neler yapmalıyız?

İklim Krizi nedir sorusunun yanıtı aslında çok net; acil önlem alınması gereken iklim değişikliği durumuna iklim krizi adı veriliyor. Küresel ısınma kaynaklı doğal afetler ve iklim değişikliği, durumun aciliyetinin farkına varmamızı sağlamak için iklim krizi olarak adlandırılıyor.

İklim krizinin en belirgin göstergelerinden birisi tabii ki yağmur yağmaması. Yağmurun yağmaması, kuraklığa sebep oluyor ve bu durum tarımdan gıdaya, enerjiden perakendeye pek çok sektörü ne yazık ki derinden etkiliyor.

 Uzunca bir süredir yağış olmadığında ne olur sorusunun yanıtını hepimiz gördük aslında. Yağmur yağmadı, toprak kurudu. Bu kadar kuraklık ardından da kuvvetli rüzgarlar ve yükselici hareketlerle kum fırtınası meydana geldi. Kum fırtınası, toz fırtınası olarak da bilinir. Kurak ve yarı kurak bölgelerde yaygın olan meteorolojik olay olan kum fırtınası, kum ve tozların uçmasıyla meydana gelir.

İklim krizinin örneklerinden biri olan kum fırtınasına şahit olduk ve belki de şahit olmaya da devam edeceğiz. Korku ve endişe bir yere kadar. İnsanlık olarak harekete geçmeli ve iklim kriziyle mücadele etmeliyiz. Dünyanın pek çok yerinden iklim aktivistleri bu duruma dur demek için savaşıyor. İklim krizi, elbette az sayıda kişinin yapacağı küçük değişikliklerle çözüme kavuşmayacaktır ancak arz talep dengesini sağlayan tüketici olarak bizler de üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirme bilinci ile hareket etmeliyiz ve yaşantımızda belli değişikliklere gitmeliyiz.

Peki, iklim krizinin önüne geçmek için birey olarak neler yapmalıyız? Diş fırçalama, bulaşık yıkama ve tıraş esnasında musluğu açık bırakılmamalıyız, hortumla sulama ve yıkama yapmamalıyız,  enerji dostu ampuller kullanılmalıyız, televizyonu bekleme konumunda bırakılmamalıyız, toplu taşıma araçları tercih etmeliyiz, kısa mesafelere arabayla gitmek yerine, yürümeli veya bisiklete binmeliyiz. Bunlar yalnızca, dünyamızı daha yaşanabilir hale getirmek için yapmamız gereken başlıca şeyler. Hepimiz bilinçli olduğumuzda, iklim krizinin önüne geçer, daha temiz ve sağlıklı günlere kavuşabiliriz.