Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ Yönünü yıldızlarla bulanlar

Yönünü yıldızlarla bulanlar

191
0

Geçmişten günümüze kadar gökyüzündeki pek çok cisme farklı anlamlar yüklenmiştir. Örneğin bazı böcekler yıldızlar yardımıyla yönünü bulabiliyor. Bu böceklerin hangileri olduğunu merak ediyorsanız, cevabı yazımızda!

Bilim insanları, yıldızların hareketini takip eden tek canlının insan olmadığını, kuşlarla fok balıklanın da rotalarını bu gök cisimlerini izleyerek bulduklarını geçmişte keşfetmişlerdi. Yapılan son araştırmalar, ufak bir beyne sahip bokböceklerinin de gece karanlığında yönlerini bulmak için Samanyolu’ndaki yıldızların ışığını kullandıklarını ortaya çıkardı.

Hayvan gübresinin bulunduğu yerlere baktığımızda bok böcekleriyle karşılaşma ihtimalimiz çok yüksektir; çünkü bu böcekler gübreyle beslenir ve bunları top hâline getirerek saklarlar. Bokböceği ya da gübreböceği olarak adlandırıl 1 arının nedeni de budur. Aynı zamanda bu gübre toplat kuluçka odaları yaparak yumurtalarını da saklarlar.

Böcek, bu topu yaptıktan sonra kendisine tehdit oluştu- I 00 diğer bokböceklerinden olabildiğince çabuk uzaklaşmak için düz bir rotada ilerlemeye çalışır. Böylece yolunu kısaltıp ; yumurtalarını sakladığı ya da besleneceği topun hemcinsleri taralından çalınma riskini azaltmak ister. Gübre topunu, başı vete doğru gelecek şekilde, yüzü arkaya (geldiği yöne) dönük  terken bir engelle karşılaştığında topun üstüne çıkıp dam eder gibi dairesel hareketlerde bulunur.

Böylesine ilginç bir özelliğe sahip olan bu böcekler,  Mısır uygarlığının en yaygın sembollerden biri eski Mısır’da bir tür muska olarak da kullanılmıştır. Kadim Mısır’ın bu kutsal böceği, günümüz düiıy ı sının bile en geçerli tılsımlarından biridir. Kadim Mısırlılar onun yaratılış, erkekliğin tartışılmaz gücü, üreme, bilgelik reenkarnasyon, ölümsüzlük ve yenilenmeyle özdeşleştirme­lerdir. Bokböceği tılsımı hemen hemen dört bin yılık bir fa al yaşam süresi gösteren ve dünyadaki tılsımların içinde en uzun bir geçmişe sahip olanıdır. Bugün bokböceği simgeli yüzük, küpe ve broşlar uğur olarak da hâlâ kullanılmaktadır.