Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ Yılbaşı gecelerinin vazgeçilmez oyunu: tombala

Yılbaşı gecelerinin vazgeçilmez oyunu: tombala

194
0

Yılbaşı gecelerinde sıkılmadan oynanan tombalanın tarihi ve kelime kökeni hakkında neler biliyorsunuz? Tüm merak ettikleriniz bu yazıda!

Tombala, geçmişte hem ucuz olduğu hem de yediden yetmişe herkes kolaylıkla oynayabildiği için yılbaşı gecelerinin vazgeçilmez eğlencelerinden biriydi. Yılbaşıyla âdeta özdeşleşmiş olan bu oyun, aynı zamanda uzun kış ge­celerine ve Ramazan aylarına da ayrı bir renk katardı. Ancak maalesef geçen zamanla birlikte değişen eğlence anlayışları, tombalanın unutulmasına neden oldu. Artık çok az evde bu nostaljik oyun oynanmaktadır.

Günümüzde pek çok köy kahvesinde hâlâ oynanan tom­bala, torbadan numaralı taşlar çekilerek üzerinde numara yazılı kâğıtlarla oynanan bir şans oyunudur. Ayrıca bu kart- Ö bütün numaraların doldurulmasıyla kazanılan en büyük ödüle ya da bütün numaraları kapatılmasına da ‘tomb^ denir. Kelime, Fransızca kökenli olan tomboladzn dilimize geçmiştir.

Tombalayı bulanlar İtalyanlardır. Bu ülkenin güneyinde- ki çoğu şehirde eldeki kazancı yükselterek hayır yapmak ya da gelir elde etmek amacıyla çıkmıştır. Günümüzde birçok ülkede değişik amaçlarla da oynanmaktadır. Örneğin, Avust­ralya ve Minnesota’nın gece kulüplerinde ‘et tombalaları’ düzenlenmektedir. Et tombalası olarak anılmasının nedeni ise tombala ödülü olarak kazanana et ya da deniz mahsulü dolu bir tepsi verilmesidir. Tombala, piknikler, karnavallar, fuarlar, otomobil gösterileri ve buna benzeyen etkinliklerde de oynanmaktadır. Çoğu insanın çeşitli ödüller için şansını denemesini sağlar.

Bu oyunun nasıl oynandığına gelince; genellikle bezden yapılan bir torbaya l’den 90’a kadar rakamların yazılı olduğu taşlar ya da küçük ve eşit büyüklükteki kâğıt parçaları konur. Ayrıca bu rakamların rastgele yazılı olduğu 24 veya 30 dik­dörtgen biçimli kart, oynayanlara bir veya daha fazla sayıda dağıtılır. Bu kanlardaki sayılar genellikle üç satırdan oluşur. Oyunda bir kişi tombala torbasını alır ve sırayla sayı çekme­ye başlar. Bu kişi de karta sahip olabilir ve numaraları kendi kartından takip eder.

Torbadan çekilen her sayı yüksek sesle okunur ve eğer kar­tında bu numaraya sahip olan varsa numaranın üzeri küçük ve boş kâğıt parçasıyla kapatılır. Torbadan çıkan hiçbir sayı karttakiyle uyuşmayabilir, hu durumda oyuncu kazanamaz ancak tombala bitinceye kadar oyuna devam eder.

Bir kart üzerindeki bir satır tamamen kapatılırsa buna bi­rinci çinko denir ve kişi isterse bunu yüksek sesle duyurur. İkinci sıra dolduğunda ikinci çinko, kâğıdın tamamındaki numaralar kapatılırsa ise tombala diye bağırılır. Tombala di­yen ilk kişinin kartı kontrol edilir ve varsa ödül verilir. Aynı anda tombala yapan kişiler ödülü paylaşır. Oyunda temel noktalardan biri, tombala torbasının iyi sallanarak numara­nın çekilmesidir; aksi hâlde sıralı sayılar üst üste gelebilir.