Ana sayfa GÜNDEM Eylül kütüphanesi açıldı

Eylül kütüphanesi açıldı

467
0

Eylül Yağlıkara anısına yapılan “Eylül Kütüphanesi” açıldı

Eylül Yağlıkara anısına Esentepe ortaokulu içerisine inşa edilen Eylül kütüphanesi  05 Eylül 2020 tarihinde açıldı.  2018  yılında   kaybettiğimiz  Polatlı’nın evladı Eylül Yağlı Kara’nın anısına  Polatlı’da kütüphane yapıldı. Açılışa, Kaymakam Murat Bulacak,Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Kent Konseyi Başkanı Salih Tekeli, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Uymaz, UCİM   Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele   Derneği, Esentepe ortaokulu idarecileri ,Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı , belediye meclis üyeleri ,oda dernek başkanları  ,iş İlçe Müftüsü Hayri Cihangeri,  iş adamları ve kütüphanenin yapılmasında emeğe geçen esnaflar katıldı. Açılış töreninde açılış kurdelesini kesen Belediye Başkanı  ve Eylül’ün anne ve babası içeriye girerek kütüphaneyi dolaştılar.

Eylül Yağlıkara’nın adı Polatlı Esentepe Ortaokulunda yaşatılacak. 8 yaşında hayattan  koparılan minik Eylül Yağlıkara’nın ismi  yüzlerce çocuğun arasında olacak. Eylül Yağlıkara anısına Esentepe ortaokulu içerisine inşa edilen Eylül kütüphanesi  05 Eylül 2020 tarihinde görkemli bir açılış töreniyle açıldı. Açılışta duygusal anlar yaşandı. Açılışa, Kaymakam Murat Bulacak, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Kent Konseyi Başkanı Salih Tekeli, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Uymaz, UCİM   Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele   Derneği, Esentepe ortaokulu idarecileri , belediye meclis üyeleri ,oda dernek başkanları  ,iş İlçe Müftüsü Hayri Cihangeri,  iş adamları ve kütüphanenin yapılmasında emeğe geçen esnaflar katıldı.

“Eylül’ümüz hep yaşasın çünkü Eylül’ümüz bu vatan hainleri çocuklarımızı katlediyor”

UCİM Genel Başkan Yardımcısı Yücel Ceylan şu konuşmayı yaptı : “Dün mahkeme sonuçlanmadı. Bugün biz Eylül’ümüzün katilinin cezasını aldığını ailemizin daha huzura kavuştuğunu,  Eylül kızımızın daha huzura kavuştuğunu hayal ederek geldik.  Ama sanığın avukatı karantinadaymış doğru olduğunu kabul ediyoruz. 6 Kasım’a ertelendi. İnşallah 6 Kasımda sanık ve azmettiricisi annesi gereken cezayı alacak ailemiz huzura kavuşacak. Bizler burada siyasi parti temsilcilerimizde var. Dünyanın  sorununun bambaşka şeyler olduğunu düşünürüz ekonomi de eşitlik daha fazla özgürlük gibi..  Ama bizim yaklaşık Saadet öğretmenle 7  yıllık mücadelede şunu gördük ki  Dünyanın gerçek sorunu çocuk istismarı. Çünkü eğer sağlıklı bireyler yetiştiremezsek o bireyler hiçbir şeye sağlıklı bakamıyor. Onun İçin bütün kurum kuruluşların devletimizin tüm makamlarının sivil toplum örgütlerinin çocuk istismarı konusunu çok ciddiye alarak birinci gündeminde tutarak bu konuya eğilmesi lazım. Eğer sağlıklı bireyler yetiştirirsek dünya çok daha güzel olacak hayvana eziyet bitecek, hayvana istismar bitecek, kadına şiddet bitecek ayrılıklar yuvalar bu kadar kolay yıkılmayacak inanın dünya çok daha güzel olacak. Eylül  kızımızın bu kütüphaneye isminin verilmesi o kadar mümtazsam bir şey ki ebediyen yaşayacak ama  Sayın Kaymakamıma devlet büyüğümüze tekrar rica ediyorum Ne olur Polatlı’da bir yere daha  ismini verelim . Eylül’ümüz hep yaşasın çünkü Eylül’ümüz bu vatan hainleri çocuklarımızı katlediyor. Eylül’ümüzü biz şehit olarak kabul ediyoruz. Bu katledilen çocukların hepsini biz şehit olarak kabul ediyoruz ve Ülkede ki bütün kurum kuruluş yetkili ve belediye başkanlarımıza, devlet kurumlarına rica ediyoruz ki yaptırımlara lütfen bu şehit çocuklarımızın adını verin. Bu çocuklarımız bu dünyada ki mücadelenin başlangıcı oldular tıpkı Saadet öğretmenin 7 sene önce 6 tane çocuğunu ilk konuşmaya başladığı zaman istismarcısını söylediği zaman başlayan bu mücadele bugün UCİM’i Türkiye’nin hemen hemen tüm illerinde örgütlü hale getirdi. UCİM ekibi 60 bine yakın üyesi ve 100’lerce koordinesiyle, 100’lerce avukatıyla bugün çocuklarımızı korumaya çalışıyor. Tekrar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Özkan : “Eylül’ün adı burada Eylül’ün ruhu burada”

Derneğin Kurucusu Saadet Özkan, “ Keşke bugün Eylül ölmeseydi katledilmesiydi ve biz Eylül’ü bilim ödüllü için başka bir ülkeye gönderiyor olsaydık. Keşke canımız yanmasaydı köklerimizden bir çocuğumuz koparılmasaydı da onun için burada olsaydık. Onu hep birlikte alkışlasaydık. Yüreğim yangın yeri gibi çünkü hayallerimle bir köy okuluna gittiğimde bir vatan haini tarafından 6 çocuğumun nasıl istismar edildiğini görmüş bir öğretmenim ben mücadele yıllarca sürdü. Evet, bir trafik kazası geçirdim ölümlerden döndüm ama öldürmeyen Mevla’m öldürmüyor. Bu mücadelenin temellerini atmak için yaşadığımı düşünen biriyim ben. Bugün Ankara ekibi bizleri buraya toparlayabilmek için çok çaba harcadı. O kitapların tek tek üzerinde ki tozu aldı. Türkiye’nin her bir yerinden insanlar buraya kitap gönderdi ki biz Eylül’ü yaşatalım diye Baş Öğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde ve yolunda çocuklar için mücadele edip tüm dünya çocuklarına dokunmak onları koruyup kollamak istiyoruz. Eylül hepimize sesleniyor. Eylül diyor ki adalet için, Çocuklar için geleceğimiz ve nesillerimiz için mücadele edin. Bizler çocuklar vatandır diye çıktığımız bu yolda mücadeleden kanımızın son damlasına kadar vazgeçmeyeceğiz. Ülkemizin yarınlık aydınları nesilleri için çalışmaya devam edeceğiz ve içimizde ki istismarcıları ayrık otu gibi temizleyeceğiz. Ta ki her çocuk güvende olana kadar mutlu olana kadar. Evet Eylül’ün adı burada Eylül’ün ruhu burada. Ben onun babasının bir duasını hiç unutmuyorum çünkü babalar; Kızlarını çok severler o ezan vakti çocuğunun sesini duymuştu Ankara’ya Polatlı’ya ziyarete geldiğimde Şöyle bir şey söylemişti; “ Öğretmenim elektrik direğinin altından çocuğumun sesini duydum. Çocuğumun cansız bedeni oradan çıktı. Onu oraya gömen istismarcıda dahil olmak üzere, Türkiye Cumhuriyetinde ki tüm istismarcılara meydan okuyacağız ve bu savaşı kazanacağız çocuklarımızı mutlu yarınlar için güvenliğini sağlayacağız. Burada olan herkese tek tek minnettarım. Mücadelemize hep birlikte devam edeceğiz” dedi.

Kütüphane raflarına kitapları elleriyle tek tek dizen Eylül’ün babası Şerife ve İbrahim Yağlıkara’nın konuşmasında duygusal anlar yaşandı.

Baba Yağlıkara :  “Evet, Eylül yaşamıyor ama güzel bir yere isim verildi”

 Eylül’ün babası İbrahim Yağlıkara “Dün ki süreçte Mahkemenin bir karar almasını bekliyordum gereken cezanın verilmesini bekledik. Maalesef uzatıldı. 6 Kasımda gelecek inşallah o zaman güzel bir haberler olacak. Evet, Eylül yaşamıyor ama güzel bir yere isim verildi. İnşallah başka çocuklarımız daha güzel eğitim alacak buradan.  Buraya emeği geçen herkese Allah razı olsun diyorum.

Anne Yağlıkara : “Eylül’üm okumadı ama en azından Eylül gibi çocuklar okuyacak onun ismi her zaman yaşayacak”

Şerife Yağlıkara :  “İçimden ağlamak geliyor, Çünkü içim yanıyor. Bir anne olarak her gün o katilleri görmek söyledikleri yalanları duymak bana da acı veriyor.  Dün moralimiz çok bozuktu. Karar anını bekliyorduk ama ummadığımız bir şekilde ayrıldık oradan. İnşallah 6 Kasım’da büyük bir haber ve sevinçle döneriz.  Ama sizlerin yardımlarınızla Eylül’ümüm ismini yaşatıyorsunuz. Gerek Parka verilen isim olsun, gerek taksi durağına verilen isim olsun,  gerekse okumadığı görmediği kitapları olsun onlara verilen isimler olsun. Eylül’üm okumadı ama en azından Eylül gibi çocuklar okuyacak onun ismi her zaman yaşayacak.  Yaşattığınız içinde çok teşekkür ediyorum. Ayrıca bir şey duydum Arama ve kurtarma ekibi kurulmuş. Bu yüzden Belediye Başkanımız Mürsel Yıldızkaya’ya Eylül adına çok teşekkür ediyorum. Allah evlat acısını kimseye yaşatmasın. Başka Eylül’ler ölmesin hep yaşasınlar. Onun için devlet makamlarından büyüklerimizden yardım istiyoruz. Yardımlarını bekliyoruz ve bütün emeği geçen arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Allah hepinizden razı olsun bizlere destek ve yanımızda olduğunuz için sizler sayesinde bizler ayakta durmaya çalışıyoruz” dedi.

Yıldızkaya : “Hedefimiz bundan sonraki süreçte Eylül’ü asla unutmamak unutturmamak”

Polatlı Belediyesi’nin imkanları çerçevesinde tüm olanakları seferber eden Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya eylül Kütüphanesi açılışında şunları söyledi:  “ Bugün burada belki küçük mütevazı ama hakikaten çok büyük anlamı olan çok büyük bir mesajı olan büyük bir projenin açılışında toplandık.  Tabi projenin mimarı ve fikir sahibi UCİM’dir.  Bizle paydaş ettiler,  bizimde el vermemize fırsat verdiler.  Bu yüzden teşekkür ediyorum. Katkılarımız olduysa.  Karar alındığı günden itibaren de gördük ki ülkemizin, şehrimizin dört bir yanında özellikle çocuklarımızın, evlatlarımızın bu kütüphaneye  desteklerini çığ gibi gördük. Bu bizi çok mutlu etti inşallah bu kitapları Eylül okuyamadı ama diğer çocuklarımıza umut ve ışık olur.  Destek olur.  Bizde onun adını yaşatmış oluruz. Hedefimiz bundan sonraki süreçte Eylül’ü asla unutmak unutturmamak. Başka Eylüllerin aynı trajediyle karşılaşmasına engel olmak için  çalışma yapmak durumundayız. Az önce Yücel Bey ifade etti. Başka yerlere ismini verelim diye biz  2019 yılında Eylül’ün adını kendisi gibi çıtı pıtı  bir parka verdik. Çok güzel bir park inşa ettik. Yine  o gün arama kurtarma çalışmalarındaki gecikmeyi fark ettik. Bize nir mesaj oldu  ve bir arama kurtarma ekibi kurduk. Eğitimlerini aldık. İnşallah  bundan sonra ülkemizin herhangi bir noktasında  ihtiyaç olduğunda hemen hareket edecek bir ekibimiz var. Ben UCİM2in çalışmalarını takip ediyorum sadece Polatlı’da Eylül için değil Bütün istismara uğramış çocuklarımızın haklarını savunuyorlar. Onların yanında oluyorlar. Onların seslerini haykırıyorlar ben onlara bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Tabii Ateş düştüğü yeri yakıyor.  Başta Kıymetli annesi Hanımefendi olmak üzere, Sevgili kardeşim Halil İbrahim olmak üzere ve Bütün Polatlı olmak  üzere 2 yıldır hakikaten çok büyük bir acı yaşıyoruz. Yürekler dağlanıyor.  En büyük temennimiz ve beklentimiz adaletin biran önce ivedilikle tecelli etmesin Eylül’ün ve diğer bütün çocuk istismarcılarının hak ettikleri en ağır cezaya uğramalarıdır.  Türk adaletine olan inancımızı ve güvencimizi bir kez daha buradan ifade etmek istiyorum katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Kaymakam Bulacak : “Eylül’ümüzün, anne ve babasına tekrar sabırlar diliyorum”

Murat Bulacak, “ Bugün buraya toplanmamızda vesile olan,  Eylül’ümüzün, yavrumuzun anne ve babasına tekrar sabırlar diliyorum Allah Kolaylık versin diyorum.  Ağlamaktan da çekinmeyin ablam, ağlamak iyiliktir böyle hayırlı bir iş için güzelliktir.  Ferahlamaktır. Cenab-ı hak size tekrar sabır versin.  Polatlı’da göreve başlayalı yaklaşık 1 ay oldu.  Tabi bizlerde medyadan bu acı olayı duymuştuk.  Gönül  ister ki bu tür kötülükler hiç olmasın.  Ama hepimizde görüyoruz ki ne yazık ki oluyor.  Ama bizlere düşünde işte bu kötülükleri Saadet öğretmenimin dediği gibi Mücadele ve gayretle sıfıra indirmek.  Hiç olmamasını sağlamak. Olmuşsa da onun telafisini aramak işte nedir. Kızımızın adına açtığımız kütüphane ile çünkü biliyoruz  ki  bu tür olayların en  büyük sebebi eğitimsizlik, cehalet . İnşallah kitaplarımızla, eğitimimizle biz bu cehaletimizi yenersek başka Eylül’ler  başka kayıplarımız olmaz. Kötülük için hiçbir şey yapmaya gerek yok.  Ben hiçbir şey yapmadım diyor adam hâlbuki ki bir şey yapsa kötülük olmayacak.  O yanlış olmayacak. Ama iyilik için hepimizin bir araya gelmesi lazım. İyilik için bütün ellerin birleşmesi lazım iyilik için bütün duaların  birleşmesi lazım iyilik için çok çalışmak lazım.  Onun için ben hepinize tekrar çok teşekkür ediyorum. İnşallah bu tür faaliyetlerle biz bu kötülüklerin önüne geçeriz ” dedi.