Ana sayfa Köşe Yazarlarımız Kış güneşi meyveler: turunçgiller

Kış güneşi meyveler: turunçgiller

162
0

Kış ayının vazgeçilmez meyveleri denince aklınıza ne geliyor? Şüphesiz portakal, mandalina ve greyfurt! Peki bu meyvelerin turunçgiller olarak adlandırıldığını ve turunçgillerin nereden geldiğini hiç düşündünüz mü? Öyleyse yanıtı burada!

Turunçgiller ya da bilinen diğer adıyla narenciye; tu­runç, portakal, mandalina, greyfurt ve limon gibi eko­nomik değeri yüksek olan Citrus cinsi meyve ağacı türlerini de içine alan bir bitki topluluğudur. C vitamini deposu olarak kabul edilen turunçgiller, çok uzun zamanlardan beri sağlık verici gıdalar olarak kabul edilmiştir. Peki, Türkiye’de bolca ye­tiştirilen bu meyveler nereden gelmiştir, hiç merak ettiniz mi?

Turunçgillerin tam olarak nerden geldiği bilinmemekle beraber anavatanının Güney Çin ile Hindistan’ın bazı ke­simleri ve Malezya olduğu düşünülmektedir. Ayrıca bu mey­velerin 4000 yıl öncesinden Çinliler, Yunanlılar ve Romalılar tarafından bilindiğini gösteren kanıtlar mevcuttur.

Ekşi ve tatlı olarak iki gruba ayrılan turunçgillerin üyeleri portakal, mandalina, limon, greyfurt ve turun olsa da günümüzde bu ailenin 97 üyesi bulunduğu saptanmıştır.  Örneğin, bergamot da bir narenciye türüdür. F.lf}1 turunçgillerin ilk önce İspanya ve Sicilya adasına götürüldüğü  ve oradan tüm Avrupa’ya yayıldığı tahmin edilmektedir. Tatlı olanlar ise geçmişte az bulundukları için sadece saray­larda ve zengin sofralarında yer almışlardır ancak 15. yüz­yıldan itibaren Doğu ülkeleriyle gelişen ticaret dolayısıyla özellikle Avrupa’nın güneyinde yaygın olarak yetiştirilmeye başlanmışlardır.

Günümüzde hastalıklarda koruyucu ve iyileştirici özellik­leriyle sıkça tükettiğimiz turunçgiller, yerel kültürlerde baş ağrısı, yüksek ateş, dizanteri, solunum yardımcısı, ishal (di- yare) durdurucu ve ağız enfeksiyonlarına karşı tedavi amaçlı kullanılmıştır. C vitamini en bilinen içeriğidir. Bu vitamin, suda eriyen vitaminler grubundan olduğu için vücutta depo edilemez; bu yüzden günlük olarak vücudun ihtiyaç duydu­ğu vitaminler grubundadır. Özellikle hamile bayanlar ve ço­cuklar C vitaminine daha fazla ihtiyaç duyarlar.

C vitaminin faydalarından kısaca söz etmek gerekirse; ba­ğışıklık sistemini güçlendirir, doğal bir antioksidan özelliği vardır, yaraların iyileşmesini hızlandırır, kemik oluşumunda etkilidir, kan damarlarının oluşumuna yardım eder ve soğuk algınlıklarında önemli bir vitamindir