Ana sayfa GÜNDEM Ankara, vaka sayısında İstanbul’u geçti

Ankara, vaka sayısında İstanbul’u geçti

491
0

Ankara’da tedbirler artacak mı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, korona virüs vaka sayılarında artış olan şehirleri açıkladı.  Ankara, İstanbul’u geçerek, Türkiye’de vaka sayısı en yüksek il oldu.

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkarak tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan korona virüste vaka sayıları artmaya devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,  geçtiğimiz gün yapılan bilim kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi. Yapılan son açıklamalara göre, Türkiye’de vaka sayısının en fazla olduğu il Ankara oldu. Ankara,  vaka sayısı olarak Türkiye’nin en fazla nüfusa sahip olan İstanbul’u iki katı kadar vaka sayısı var.

Bakan Koca’nın yaptığı açıklamaya göre Ankara, Türkiye’de en fazla korona virüs vaka sayısına sahip il oldu. Ankara’nın İstanbul’u geçerek vaka sayısında birinci sırada” diye konuştu.

“Ankara’da hastane açısından bir sorunumuz yok” 

Ankara’da hastane açısından bir sorun bulunmadığını belirten Koca, kapatılan hastanelerin yoğun bakım bölümlerinin açılması konusunda da çalıştıklarını söyledi. Aşı çalışmaları hakkında da açıklamalarda bulunan Koca, “Özellikle şu an yurt dışından iki aşıyla ilgili Bakanlığımız onay verdi, Faz 3 çalışması için. Bu Faz 3 çalışması için her biri için farklı 8-10 merkezde bu çalışmalar sürdürülüyor olacak. Bu çalışmalara izin verilirken gönüllülük esasına göre bu izinler veriliyor yani hiç kimseyi zorlayan bir çaba içinde değiliz. Bunu bir zorlamayla yapmıyoruz, bunu tamamen gönüllülük esasına göre yapıyoruz. Bu üzerinde çalışılan aşılarla ilgili bizim temelde var olan etkinliğini son derece önemli. Bizim kendi yaptığımız çalışmalar, ülke olarak yaptığımız çalışmalar ise faz 1 çalışmasına doğru gelen çalışmalar var. Önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili gelişme olacak. 2 çalışma dışında 3’üncü bir çalışmanın müracaat oldu. Rusya’da yapılan Faz 3 çalışmasına gelen bir çalışma için müracaat edildi. Dosyasına bakıldı. Bu anlamda önemli bir aşamada olduğunu söyleyebilirim.” dedi.

“Son dönemde artışın en fazla olduğu illerin başında Ankara geliyor”

Ülke genelinde durumu kontrol altına aldıklarını da söyleyen Koca şunları da ekledi: ” Ülke genelinde durum kontrol altında. İstanbul, Trakya ve Ege Bölgesi’nde ciddi bir artış yok. Orta Anadolu ve Güneydoğu’da maalesef artış var. Son dönemde artışın en fazla olduğu illerin başında Ankara geliyor” dedi.

“Ankara’da tedbirleri artırma çabası içindeyiz”

Bakan Koca, “Türkiye’de vaka sayısının en fazla olduğu il Ankara. İstanbul’u iki kat oranında geçmiş durumda. Ankara’da tedbirleri artırma çabası içindeyiz” dedi.