Ana sayfa Köşe Yazarlarımız Tarihteki ilk seri katil

Tarihteki ilk seri katil

191
0

Tarihteki pek çok ilk her zaman ilgimizi çekmiştir. İlk insan, ilk öğretmen, ilk siyasetçi, ilk yazar… Peki ya ilk seri katil? ilk seri katil Elızabeth Bathory’ydi. Peki kimdir bu kadın, neden ilktir gelin okuyalım ve anlayalım.

Seri katil, anormal kişisel bozukluklar sonucu, 30 den daha uzun bir zaman diliminde ve arada bekleme dönemleri de olacak şekilde üç veya daha fazla insanı öldüren kişidir. Kurbanlarını sıklıkla aynı kurguda öldürür ve cina­yetleri genelde benzer özellikler taşır. İnsanoğlunun kanını donduran cinayetleri işleyen seri katilleri ancak sinema film­lerinden ya da haberlerden tanırız. Ve nedendir bilinmez, seri katillerin büyük çoğunluğu ABD’den çıkmıştır; genelliklede erkektirler. Kimse kadınlardan da seri katil çıkabileceğine inanmak istemez. Ancak tarihe baktığımızda, pek çok kadın seri katilin varlığıyla karşılaşırız. ‘Kanlı Kontes olarak ün yapan Elızabeth Bathory’ydi. 1560-1614 yılları arasında işkence ederek öldürdü. Bathory’nin ilk kurbanları şatoda hizmetçi olarak çalışmaya gelen köylü kızlardı. Pek çok kişiyi de ka­çırtıp öldürmüştü.

Bathory, kurbanlarını uzun bir süre boyunca acımasızca dövüyor ve onlar ölene kadar karşılarına geçip izliyordu. Elle­rini, yüzlerini ve cinsel organlarını yakıyor veya sakatlıyordu. Kollarını ısırarak etlerini koparıp açlığa terk ediyordu. Kız­lara iğnelerle işkence yaptığı, kışın üzerlerine donana kadar soğuk su döktürdüğü, kızları dikenli kafeslere hapsettiği, ma­kasla parmaklarını kestiği de söylentiler arasındaydı. Kontes 1585-1610 yılları arasında en az 650 kadını işkenceden ge­çirip öldürmüştü. Bathory kurbanların kanlarıyla yıkanmak gibi sapık bir zevke de sahipti. Bu şekilde sonsuza kadar genç kalacağına inanıyor ve bakire kızların kanlarını da içiyordu.

1610’da dedikoduları duyan Kral Matthias, Bathory yi sor­gulamaları için adamlarını gönderdi. Bu adamlardan biri öl­dürüldü. Diğeri de kaçıp canını kurtardığında şatoda ölmekte olan iki kız ve odalara kilitlenmiş sayısız yaralı kız gördüğünü anlatmıştı. Bathory, 1611’de kendi kalesine hapsedildi.

Şizofreni hastası olarak bilinen Bathory, aynı zamanda firam Stoker m Dracula isimli romanının, III. Vlad’dan esin kaynaklarından biridir.