Ana sayfa GÜNDEM Kamuda esnek mesai esasları belirlendi

Kamuda esnek mesai esasları belirlendi

432
0

Ankara  Valiliği’nden corona virüs salgını karar geldi. Valilikten yapılan açıklamada; Cumhurbaşkanlığı Genelgesi kapsamında Covid-19 salgının yayılımının en aza indirilmesi amacıyla Ankara İl sınırları dâhilinde uygulanacak kamuda esnek mesai esasları belirlendi. Bu kapsamda salgından etkilenmeleri daha muhtemel hamile ve kronik hastalığı olan kamu çalışanları idari izinli sayılabilecek. 

Ankara Valiliği, Cumhurbaşkanlığı Genelgesi kapsamında korona salgının yayılımının en aza indirilmesi amacıyla Ankara İl sınırları dâhilinde uygulanacak kamuda esnek mesai esasları belirledi. Genelgede, çalıştırılma biçimine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemlerinin uygulanabileceği esası getirildi.

Bu kapsamda 1 Eylül 2020 tarihinden itibaren Ankara Valiliği birimlerinde çalışan personelin durumlarının değerlendirilerek birim amirlerince dönüşümlü çalışma, uzaktan çalışma gibi esnek çalışma yöntemleri uygulanacak.

Hamile ve kronik hastalara idari izin

Bu kapsamda, salgından etkilenmeleri daha muhtemel hamile ve kronik hastalığı olan kamu çalışanları idari izinli sayılabilecek.

10 yaş altı çocuğu olan personel evden çalışabilir

Düzenleme ile 10 yaş ve daha küçük yaşta çocukları olan kadın personeller, ikinci bir emre kadar evden çalışabilecek.