Ana sayfa GÜNDEM Öztürk: “Hiç kimse bize 30 Ağustosları unutturamaz”

Öztürk: “Hiç kimse bize 30 Ağustosları unutturamaz”

503
0

30 Ağustos Zafer Bayramının 98. Yıl dönümü  Duatepe’de Milet İttifakının katıldığı törenle kutlandı. Törene İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk, İYİ Parti Ankara Milletvekili Halil İbrahim Oral, İYİ Parti Ankara İli Yöneticileri, İYİ Parti Polatlı İlçe Başkanı Muharrem Durukan, İYİ Parti Gölbaşı İlçe Başkanı , Polatlı İlçe ve   Gölbaşı ilçe yöneticileri katıldı.

30 Ağustos Zafer Bayramının 98. Yıl dönümü  Duatepe’de Milet İttifakının katıldığı törenle kutlandı. Törene İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk, İYİ Parti Ankara Milletvekili Halil İbrahim Oral, İYİ Parti Ankara İli Yöneticileri, İYİ Parti Polatlı İlçe Başkanı Muharrem Durukan, İYİ Parti Gölbaşı İlçe Başkanı , Polatlı İlçe ve   Gölbaşı ilçe yöneticileri katıldı.

“Duatepe Türkün geri çekilişinin son bulduğu  noktadır”

Törende konuşma yapan İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk  şunları söyledi:  Şu anda ayakta durduğumuz tepe sıradan bir tepe değildir. Burası Türkün makus talihinin yenildiği yerdir. 1683 İkinci Viyana kuşatmasında bugüne kadar 1921 tarihine kadar yüzlerce yıldır Türkün geri çekilişinin son bulduğu  noktadır. Bu tepede 22 gün 22 gece Sakarya nehrinde kan akmıştır. Bundan dolayı da Gazi Mustafa Kemal Atatürk dünyanın en büyük meydan muharebesi olan Sakarya Meydan Muharebesine Melhame i Kübra yani kan deryası adını koymuştur. Bu tepenin alınması için 81 Vatan evladı şehit olmuştur. Bu topraklarda  toplam şühedamız 5713’tür. O yüzden biz o atanın evlatları ve torunları olarak bu tepede gelişi güzel sohbet edemeyiz.

Öztürk: “30 Ağustos Zafer Bayramını kutlamak için buradayız”

Burada durduğumuz her an o gencin o zor şartlarda yapılan mücadelenin ruhunu yaşmak zorunayız. Bu günler sıradan günler değildir. 1 yıllık mücadelenin temeli bu tepede atılmıştır. Ankara da buradan 70 km’dir. Benim köyümün bulunduğu Çaldağı 7 defa el değiştirip orada da günlerce muharebe olmuştur. Bu tepeden başlayarak Uzunbeyli hattına kadar olan hat yaklaşık 106 km’dir. Dolayısıyla Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün  Hatttı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh, bütün vatandır dediği yer bu tepedir. Kuruluşun ve Kurtuluşun toprakları olan Ankara’nın başucundaki Polatlı ve Haymanada geçen 22 günlük mücadelenin şanlı zaferler sonuçlanan 30 Ağustos Zafer Bayramını kutlamak için buradayız. Kimler bunu engellemeye kalkarsa kimler bunu yok sayar ise iki cihanda yakamız ellerindedir.Asla şu unutulmamalıdır ki  Türk millerin asil mensupları  burada var oldukça hiçbir kuvvet bize 30 Ağustosları unutturamaz” dedi.

“Bugün mübarek topraklar yurt olarak kaldıysa 98 yıl önce burada şehit olan şehitlerimiz sayesindedir”

Ardından İYİ Parti Ankara Milletvekili Halil İbrahim Oral günün anlam ve önemini belirten açıklamalarda bulundu. Oral; “ Bizler buraya çıktığımız zaman bu ay yıldızlı bayrağın altında özgür yaşamanın tadını ve manevi sorumluğuyla buradayız. Bugünümüzden ve geleceğimizden bahsetmek isterim. Bugün mübarek topraklar bize ebedi yurt olarak kaldıysa o gün bundan 98 yıl önce burada şehit olan şehitlerimiz sayesindedir. Allah onlardan razı olsun. Bugün ülkemizde özgür yaşıyorsa hukukun ,demokrasinin insan haklarından yararlanıyorsak burada canlarını feda eden insanlarının  kanına ve sonuna kadar borçluyuz. Unutmamız lazım Türkiye’nin yetiştirdiği insan Alpaslan Türkeş’in lafıyla devam  etmek isterim der ki geçmiş yıllar ve aylarla eyleşmeden bugünden ve yarından bahsetmek istiyorum . Çünkü geçmişin toprağı geleceğin tohumudur. Biz  Türk milleti olarak 30 Ağustosları  en ince detayına kadar bütün ruhumuzda hissetmemiz lazım  ancak o zaman  bu topraklarda şehit düşenlere  borcumuzu yerine getirmiş oluruz . Allah bu dalgalanan bayrağa başımızdan  eksik etmesin  bu vatana millete bu topraklara layık etsin”  dedi.