Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ Davul zarı neden delinmez?

Davul zarı neden delinmez?

252
0

“Hiç Merak Ettiniz Mi?” köşemizde bugün sizlere davul zarından bahsedeceğim.

Özellikle Anadolu düğünlerinin vazgeçilmez çalgılarından olan davul, bilinen en eski vurmalı çalgılardan biridir. Bugün daha çok köyde akşama kadar dur durak bilmeden ve yeri göğü inletircesine çalınır. Tokmağın şiddeti arttıkça sesi de gürleşir. Peki, sesinden neredeyse dinleyenin kulakları delinecekken davul zarı neden delinmez, hiç merak ettiniz mi?

Davul, ahşap, maden ya da pişmiş topraktan silindirik bir gövdeye gerilen deriden oluşur. Kullanılan deri, davul zarının delinmemesinin tek nedenidir. Yapısı gereği sağlam olan hayvan derileri, tabi tutuldukları işlemler sonucu daha da sağlam hale getirilir. Genellikle koyun veya keçi derisinden üretilen davul zarları, uzun yıllar hasar görmeden kullanılır.

Gevşeme ve yırtılmayı önlemek içinse davulun iki yüzüne geçirilen çemberler kullanılır. Derinin gerginleşmesini sağlayan çemberler, kasnak bağı yardımıyla da sağlamlaştırılır. Böylece davul, tokmağın sert ve sürekli darbelerinden hiçbir şekilde etkilenmez.

Biçimi değişse de dünyanın her yerinde ve her toplumunda kullanılan davul, el ya da sopayla çalınır.

Yazılı tarihten çok önce Eski Mısırlıların, Asurluların ve Uzakdoğuluların davulu kullandıkları bilinmektedir. Bilinen en eski davul neolitik çağda yapılmış olmasına rağmen insanın ritim duygusunun çok daha önce gelişmiş olduğu sanılmaktadır. Amerika Yerlileri dinsel törenlerinde dans ederken tempo tutmak için davul çalarlardı. Afrika’nın Siyah halkı, hem dans ederken hem de şifreli vuruşlarla kabileden kabileye haber yollarken davulu kullanırdı. Afrika’da bu amaçla hâla davul kullanılmaktadır.

Türk vurmalı çalgılarının sembolü olarak kabul edilen davul, tarihimizde yangınları haber vermek ya da sefere çıkıldığını ilan etmek gibi çok değişik amaçlarla kullanılmıştır. Günümüzde hala Ramazan davulcuları sahur vaktini sokak sokak dolaşarak haber verirler. Türkiye’nin her yerinde değişik cins ve boylarda davul bulunmaktadır. Tokmak ana ritmi, çubuk ise detayları çalar. Genellikle küçük davul, orta davul, büyük davul ve koltuk davulu gibi mahalli boyları ve adları bulunmaktadır. Türklerde kullanılan en eski çalgıdır.