Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ İlk Bilim Kadını Kim?

İlk Bilim Kadını Kim?

297
0

Bugün size “ Hiç Merak Ettiniz Mi” köşemizde ilk bilim kadının kim olduğunu anlatacağım.

Dört bin yıllık bilim tarihine baktığımızda erkek bi­limcilerin ağırlıklı olduğunu görürüz. Ancak bunun nedeni kadınların bilimsel çalışmalara ilgi duymaması değil­dir. Tarih boyunca birçok kadın aslında bilimsel gelişmeye katkıda bulunmuştur; ancak kadınların yaptıkları çalışmalar çok az kabul görmüştür. Çok sayıda nedenden dolayı başa­rıları görmezlikten gelinmiş, adları kitaplarda unutulmuştur.

Kadınlar çok uzun yıllar boyunca üniversitelere, bilim ku­rumlarıyla laboratuarlara alınmamışlardır. Bilimsel eğitimle­ri az olduğu için birçok kadın ancak bilimle uğraşan erkek­lere yardımcılık yapabilmişlerdir. Kadınların bilim alanında etkin olmalarında doğdukları ülke, eğitim alanında aileleri tarafından desteklenmeleri ve şans önemli bir faktör olmuştur. Durum yavaş yavaş iyileşse de hâlâ bilim alanında çalışan kadınların sayısı erkeklerinkinden çok daha azdır.

Bilim tarihiyle ilgili ilk literatür, bundan 4.000 yıl önceye aittir ve bilim alanına ilişkin ilk isim bir erkeğe aittir; Im- hotep. Imhotep ilk piramidin mimarıdır. Bilim alanındaki ikinci isim ise bir kadınındır; En-Hedu’Anna (M.Ö. 2.354). Hn-Hedu’Anna matematikçiydi.