Ana sayfa GÜNDEM Akıllı, ‘’Sakarya Nehri Kaderine Terk edilmemelidir‘’

Akıllı, ‘’Sakarya Nehri Kaderine Terk edilmemelidir‘’

593
0

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, Polatlı’nın Eskikarsak, Tatlıkuyu, Tozlu,Yeni Köseler, Beyliköprü, Yassıhöyük, Kıranharmanı mahalleleri başta olmak üzere, yirmiye yakın mahallenin etkilendiği Sakarya Nehri’nin kuruması sorununa ilişkin, çözüm önerilerini de içeren açıklamalarda bulundu.

Akıllı, bölgedeki şeker pancarı, soğan,mısır, yonca, kabak, ay çekirdeği üreticilerinin ürünlerinin tarlalarda susuzluktan yanma tehlikesi ile karşı karşıya iken, suyun olmadığı dönemde rotasyon ifadesiyle, 14 -24 Ağustos tarihleri arasında sulama yasağının uygulanması, yasağa uymayanların cezai işleme tabi tutulacak olmasını eleştirerek. ‘’ Rotasyon evet ama suyun olmadığı dönemde sulama yasağı kara mizah örneğidir. Rotasyon zamanında yapılmalıydı. Bu dönemde olması gereken nehir yatağının ıslahı, bentlerin, su tutucuların yapılması, üreticilerimize yönelik ekim deseni bilinçlendirme çalışmalarının gerçekleştirilmesidir. ‘’ dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, Polatlı’nın Eskikarsak, Tatlıkuyu, Tozlu,Yeni Köseler, Beyliköprü, Yassıhöyük, Kıranharmanı mahalleleri başta olmak üzere, yirmiye yakın mahallenin etkilendiği Sakarya Nehri’nin kuruması sorununa ilişkin, çözüm önerilerini de içeren açıklamalarda bulundu.

Akıllı, “Aziz Nesin Hayatta Olsa Hikâyeleştirirdi; Su Yok Sulama Yasağı Var”

Akıllı, Polatlı’ya gerçekleştirdikleri ziyaretin ana konusunun Tarım Politikaları olduğuna dikkat çekerek, ‘’ Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Başkanlığı olarak, yönetim kurulu üyelerimiz, Kadın Kolları ve Gençlik Kolları başkanlarımızla birlikte Polatlı’yı ziyaretimizde, Sakarya Nehrindeki su sıkıntısının bölge üreticilerinin dile getirildiği çok ciddi bir sorundu. Üreticilerimizin beklentisi nehir yatağında ıslah çalışmasının gerçekleştirilmesidir. Bentlerin oluşturulmasıdır. Sulama izinlerinin ciddi bir denetim ve planlama ile verilmesidir. Özellikle ayçekirdeği ve mısır üretiminde damlama tekniği ile sulamanın hayata geçmesidir. Bunun için kredi teşviklerinin sağlanmasıdır.Münavebeli ekiliş ve ekim deseni noktasında üreticilerimizin bilinçlendirilme çalışmalarının gerçekleştirilmesidir. Aslına bakarsanız sorunun çözümü için çözüm önerileri, yine çiftçilerimizden gelmektedir. Bu çözüm önerilerini dile getiren ve 45 gündür susuzluktan ürünleri tarlada kalan bölge çiftçilerimize 14-24 Ağustos tarihleri arasında sulama yasağı uygulanacağına ilişkin evrakların gönderilmesi, Aziz Nesin’in kara mizah öykülerindeki durumlarla özdeştir. ‘’ diyen Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, ‘’ Rotasyon amacı ile böyle bir yasağın uygulanması amaç bakımından doğru karşılanabilir ama suyun olmadığı bir zamanda sulama yasağının getirilmesi ilginçtir. Çözüm olarak  bölge üreticisinin önüne suyun olmadığı zamanda sulama yasağının konulması en hafif ifade ile komedidir, üreticiye haksızlıktır. ‘’ ifadelerine yer verdi.

Akıllı, “ Üreticinin Zararı Ne Olacak”?

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı,bölge çiftçisinin gerçek gündeminin karşı karşıya kaldığı zarar olduğuna vurgu yaparak, ‘’ Çiftçimiz Nisan’da tohumunu ekti, gübresini attı, yetiştirdi. Mayıs ayındaki soğuk vurgunu atlattı. Şimdi 40-45 gündür mahsülünü sulayamadı. Şu anda bölgede soğan tarlaları anız buğday tarlası gibi görünüyor. Pancarlar yaprağını yemiş, yani besi hayvanları yiyecek yaprak bulamaz durumda… Şeker pancarı üreticisinin bir de kota sorunu var. Çitçimizin mahsulü kotanın altında kalırsa bir de ceza külfeti ile karşı karşıya kalacak. Rekolte düşüklüğü soğanda 150 bin ton, pancarda 150 bin ton şeklinde ifade ediliyor. Tarım Politikalarını yönetenler çiftçinin zararı noktasında açıklama yapmalıdır. Mahsulü susuzluktan tarlada yanan

üreticilerin Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankasına olan borçları faizsiz ertelenmeli, gelecek yıla ilişkin tohum ve gübre desteğinden faydalandırılmalıdır. ‘’ ifadelerinde bulundu.

Akıllı, “Polatlı Basını Kamuoyu Oluşturmak ve Doğru Bilgiyi Kamuoyu ile Buluşturmak Noktasında Oldukça Etkili”

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, Polatlı’nın öncelikli sorunları ile ilgili konularda Polatlı Basının gösterdiği hassasiyete değinerek, ‘’ Polatlı basınımızın haberlerini günlük olarak takip ediyoruz. Polatlı İlçe Başkanlığımızın Polatlı’nın sorunları ile ilgili raporları, bizim sorunları yerinde tespitlerimiz ve Polatlı Basınımızın sorunlara doğru bakış açısı, sivil toplum kuruluşlarının talep ve önerileri doğrultusunda sorunların çözümüne yönelik ortak akıl oluşumunu çok değerli buluyoruz. Bu anlamda ben Polatlı Basınımıza Polatlı’nın sorunlarını tespit noktasındaki hassasiyetlerine teşekkür ediyorum. Basın emekçilerimize gayretlerinde başarılar diliyorum. ‘’ ifadelerinde bulundu.

Akıllı,” Gökpınar Barajı Sulama Konusunda Kullanılacak Suyu Vaat Ediyor mu”?

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, bir türlü bitirilemeyen Gökpınar Barajı’nın sulama konusunda çözüm olarak ifade edilmesi noktasında da kamuoyunun bilgilendirilmesi gerektiğini belirterek , ‘’ Gökpınar Barajı yapım aşamasında Polatlı’ya yıllık 24 milyon metreküp içme suyu vaat edilmiştir. Bu noktada yetkililerin ‘’ Gökpınar Barajı faaliyete geçince sulama sorunu ortadan kalkacaktır. ‘’ gibi bir algıyla ilgili açıklama yapmak sorumluluğu da vardır. Gökpınar Barajı’nın Sakarya Nehri’ne etkisi kamuoyuna tüm yönleriyle ve doğru olarak aktarılmalıdır.’’ İfadelerine yer verdi.

Akıllı, “Sakarya Nehrinde Bir Ekosistem Yok Oluyor”

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı açıklamasında sadece tarlalardaki mahsullerin değil, Sakarya Nehri ve çevresindeki bir yaşamın, ekosistemin de yok oluşuna dikkat çekerek, ‘’ Sakarya Nehri, ismini taşıyan destanla tarihi anlamda bu milletin can suyudur. Sakarya Nehri çevresindeki köylerimizde yaşayanlar bir ekosistemin yok oluşuna da üzüntüyle, kaygıyla tanıklık etmekteler. Balıkların, yılanların, kurbağaların, canlıların ölümünü izlemek içler acısıdır. Bu anlamda ciddiyetten uzak sulama yasakları değil, bilimin ve aklın ışığında kalıcı önlemlerin alınması zorunludur. Sakarya Nehir yatağında ıslah çalışması muhakkak yapılmalıdır. Sakarya Nehri’nin su tutumu, debisi, akış hızı göz önüne alınarak sulanabilir arazi hesaplamaları bilimsel ölçülerde yapılmalıdır. Bentler oluşturulmalı, bölge çiftçisi ekim desenine uyması noktasında bilinçlendirilmeli, münavebeli ekiliş özendirilmelidir. Her müracaat edene sulama izni verilmemelidir. Gökpınar Barajının bölgeye katkısı ve tamamlanabilirlik durumu konusunda kamuoyu gerçeklik ölçüsünde aydınlatılmalıdır. Tarihi Kavuncu Köprüsünün diğer yakası da Sakarya Nehri’nin suyu ile can bulmalıdır”  ifadelerinde bulundu.