Ana sayfa GÜNDEM Ankara’da 65 yaş ve üstü vatandaşlara yönelik yeni kısıtlamalar geldi

Ankara’da 65 yaş ve üstü vatandaşlara yönelik yeni kısıtlamalar geldi

609
0

Vaka sayısındaki artış ile birlikte virüs tedbirlerinde artıran  Ankara Valiliği, 65 yaş ve üstü vatandaşlara yönelik yeni kısıtlamalar getirdi.Buna göre Ankara Valiliği tarafından alınan yeni kararlara göre Polatlı’da 65 yaş ve üstü vatandaşlar cenaze, pazar alışverişi ve düğün gibi sosyal etkinliklere katılamayacak. Ayrıca yeni tedbir kararlarında sokak düğünleri süresine de ayarlamalar yapıldı.

Ankara İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Ankara Valisi Vasip Şahin başkanlığında olağanüstü toplanarak halk sağlığını korumaya yönelik kararlar aldı. Düğünler ile ilgili alınan karara göre; “6. Sokak düğünlerinde düğün süresinin azami iki saat olarak belirlenmesi ile toplu yemek verilmesinin yasaklanmasına, diğer ayrıntı ve usullerin kaymakamlıklarca belirlenmesine,”

65 yaş üstü sokağa çıkma düzenlemesiyle ilgili karar şu şekilde; “8. Kurulumuzun 10/06/2020 tarih ve 2020/46 sayılı Kararımızla sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın her gün 10.00-20.00 saatleri arasında sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabileceklerine karar verilmişti. Bu vatandaşlarımızın toplu ulaşım araçlarının yoğun olduğu zamanlarda(trafiğin pik yaptığı saatlerde) bu araçları kullanmamalarının tavsiye edilmesine, bu hususun ilgili kurumlarca basın yayın organları ve sosyal medya aracılığıyla vatandaşlarımıza duyurulmasına,
Yapılan her türlü bilgilendirmeye karşın evde izolasyon yükümlülüğünü ihlal ettiği tespit edilenler hakkında; Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi uyarınca idari para cezası uygulanmasının yanı sıra konusu suç teşkil eden eylemlere ilişkin TCK’nın 195 nci maddesi uyarınca gerekli adli işlemlerin başlatılmasına,
Konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz şekilde yerine getirilmesinin sağlanmasına,Oy birliği ile karar verildi.”