Ana sayfa GÜNDEM Sakarya kurudu çiftçiler su savaşına tutuldu

Sakarya kurudu çiftçiler su savaşına tutuldu

641
0

Türkiye’de yıldan yıla yaşanan kuraklık, yağış azlığı ve düzensizliği ve sulanabilen alanların artmasıyla birlikte Polatlı’da tarımda ciddi ölçüde su sıkıntısı yaşanıyor. Bu nedenlerle Türkiye’nin ikinci büyük nehri olan Sakarya Nehri kurumaya yüz tuttu. Kırsal mahallelerde çiftçiler arasında su savaşları başladı.

Polatlı tarımının su kaynağı olan Sakarya Nehri “vahşi sulama” nedeniyle kurumaya yüz tuttu, balıklar öldü. Çiftçiler, Gökpınar Barajı’nın tamamlanarak sorunun çözülmesini istedi.

Polatlı’da tarımsal üretimde önemli olan Sakarya Nehri, bilinçsiz ve aşırı sulama sebebiyle yine kurudu. Nehirdeki binlerce balık öldü, nehir güzergahında ekili olan yeşil mahsul ürünler için de tehlike çanları çalınıyor. Polatlılı çiftçiler, Sakarya Nehri’ni besleyecek Gökpınar Barajı’nın bir an önce bitirilmesini bekliyor. Nehir yatağında balıklar öldü. Tarlalar sulanamaz hale geldi ve ürünler zarar görmeye başladı. Sazılar Mahallesi’nde Porsuk Çayı ile birleşen Sakarya Nehri’nin özellikle Karailyas, Beylikköprü ve Yassıhöyük bölgesinde tamamen kuruduğu  ve çiftçinin ürünün zararı uğradığı görüldü. Polatlı sınırları içinde 80  bin dekarlık tarımsal alanın sulanmasını sağlayan Sakarya Nehri, yazın aşırı sıcak günlerinde yine kurudu.

Kabak  ve Türktaciri köyü devletin öz evladı da geri kalan köyler üvey evlat mı ?

Eskikarsak Köyünden Haydar Bircan gazetemize yaptığı açıklamada Kabak  ve Türktaciri köyü devletin öz evladı da geri kalan köyler üvey evladı mı dedi. Yukarı köylerin  suyu bentlerle tutmaları yüzünden aşağı köylere suyun gitmemesi çiftçiyi zor durumda bıraktığını ve çiftçinin  ürünün kurduğunu söyleyen Bircan Sazılar köyünden başlayarak Beylilköprü köyüne kadar suyun gelmediğini söyledi.

Günlerdir nehirde su yok

Polatlıda “münavebeli sulama” sisteminin uygulanamadığını ve dolayısıyla vahşi sulama sistemi yüzünden nehir suyunun tarımsal sulama için yetersiz kaldı. Polatlı ve Eskişehir sınırında yapımına 2015 yılında başlanan, Eskişehir DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından inşa edilen Gökpınar Barajı’nın bitirilirse Polatlı çiftçisi ürünlerini sulayabilecek.

Porsuk Çayı’nın Polatlı güzergahında yine sular kesildi

Polatlıda  Sakarya Nehri hattında bulunan Beylikköprü, Yassıhöyük, Sazılar,  Eskikarsak ,Kıranharmanı, Yeniköseler ve Karacaahmet köylerininde çiftçi ürünü sulayamaz hale geldi. Yukarı köylerin ürünü sulamak için bentleri tutması sonucu aşağı köylere su gitmemesi çiftçiyi ürününü sulayamaz hale getirdi.