Ana sayfa GÜNDEM Çöp konteynırları boş, çöpler yerde!

Çöp konteynırları boş, çöpler yerde!

335
0

İlçemizde özellikle Şentepe, Esentepe, Yeni mahalle ve İstiklal mahallesinin  yoğunlukta olduğu büyük kapasiteli modüler çöp sistemlerinin olduğu ana caddelerde, okulların yer aldığı bölgelerde ve yaya ile araç trafiğinin yoğun olduğu caddelerde, konteynerlerin içinin boş olmasına rağmen çöplerin dışarıya ve yerlere atıldığı gözlendi.

Çevreye duyarlı davranmayan vatandaşlar ilçe genelinde özellikle de Şentepe , Esentepe, Yeni mahalle ve İstiklal  mahallesinde çöp konteynerlerin içinin boş olmasına rağmen çöplerin dışarıya attığı görüldü.

Temiz ve yaşanılabilir çevre için yaşam alanlarını temiz tutalım

Polatlı Belediyesi Temizlik Ekiplerince gün içinde yapılan çalışmaların yanı sıra geceden sabaha büyük bir gayret ve özveriyle çöp konteynerlerin boşaltılması sürüyor. Fakat çevre halkının  bu konuda duyarsız davranışları yüzünden Polatlı Belediyesi Temizlik ekipleri çöp konteynırları boş olmasına rağmen çöpü yere atan vatandaşların bıraktıkları çöpleri temizlik zorunda kalıyor. Vatandaşların da bu konuda bilinçli olması gerekiyor. Görülüyor ki Polatlı’daki birçok vatandaş halen bu bilince sahip değil.

Çevreye ciddi boyutta zararlar veriyor

Yerlere atılan çöpler hem görüntü kirliliği açısından, hem de çevre sağlığı açısından sakıncalı.  Bu çöpler hem insan sağlığı açısından insana zarar verirken hem de bıraktıkları koku fazlasıyla rahatsız edici. Pandemi gibi hassas bir dönemde daha fazla temizliğe dikkat edilecekken tam tersi bir görüntü ortada.

Cezası 287 liradan 351 liraya çıkarıldı

Çevreye çöp atmanın ve kirletmenin bir cezası da var. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çevrenin korunması amacıyla hazırladığı tebliğle 2020 yılı için çevreyi kirletenlere yönelik cezaları artırdı. Bu kapsamda, 2020’de umuma açık yerlerde çevreyi kirletenlere uygulanan 287 liralık ceza, 351 liraya çıkarıldı.