Ana sayfa GÜNDEM Özer : “Polatlıda ürünler kurumaya bırakıldı”

Özer : “Polatlıda ürünler kurumaya bırakıldı”

342
0

Özer : “ Yetkililer önlem almalı”

S.S.  Eskikarsak Sulama Kooperatifi Başkanı Yaşar Özer  Türkiye’nin ikinci büyük nehri olan ancak kurumaya yüz tutmuş Sakarya Nehrinde Tarım ve Orman Bakanlığı, bağlı/ilgili kurumların alması gerektiğini belirten basın açıklaması yayımladı.

Türkiye’de yıldan yıla yaşanan kuraklık, yağış azlığı ve düzensizliği ve sulanabilen alanların artmasıyla birlikte Polatlı’da tarımda ciddi ölçüde su sıkıntısı yaşanıyor. Bu nedenlerle Türkiye’nin ikinci büyük nehri olan Sakarya Nehri kurumaya yüz tuttu.  S.S.  Eskikarsak Sulama Kooperatifi Başkanı Yaşar Özer   konu hakkında yetkililerin önlem almasını ve kuraklığın bahane edilmemesi çiftçinin mağduriyetin giderilmesi gerektiğini belirten basın açıklaması yayımladı. Özer açıklamasında şunları söyledi: “ Sakarya nehri; Tarım Ve Orman Bakanlığı, bağlı/ilgili kurumların bir an önce önlem alması elzemdir. Nehir yatağında suyun azalmasının nedenlerinden biri olan mevsimsel kuraklığın bahane edilmesi doğru bir yaklaşım değil. Evet, kuraklığın etkisi var, lakin nehir yatağını kurutacak kadar değil, nehir yatağını susuz bırakmayacak su var.”

“Suyun akışının sürekli olarak nehir yatağında tutulması sağlanmalıdır”

Mevcut su Nehir yatağına verilse yeterli su var. Nehir yatağında suyun kalmamasının gerçek nedeni, plansızca verilen ve denetlenmeyen su kulanım izinleri ve nehir yatağı üzerinde açılan tahliye kanallarıdır. Su başında bulunan mahalleler izinli/izinsiz koydukları dinamo ve motorlarla, açtıkları kanallara nehrin önünü kapatarak (nehrin yatağını değiştirme cüretinde bulunarak) dağı, bayırı, doyumsuz bir şekilde sularken, aşağılara bir damla su gelmiyor. Yapılan başvurulara yetkililer kayıtsız kalıyor. Ülkemiz kuru soğan tüketiminin yüzde 36’sını, şeker pancarının önemli miktarını, yine bölgemizde çoğalan hayvansal bitkileri yetiştiren Polatlı ilçemizde ürünler sulanmayarak kurumaya bırakılmış, nehir yatağındaki doğal yaşam katledilmiştir. Üreticiler zor durumda. Yetkililerin  önlem alması elzemdir. Su kulanım izinlerinin ve tarımsal enerji aboneliklerinin gözden geçirilerek yeniden düzenlenmesi, denetimlerin sıklıkla yapılarak kusurluların durdurulması, izinsiz kullanımlara son verilmesi ve cezai müide uygulanması. Suyun akışının sürekli olarak nehir yatağında tutulması acilen sağlanmalıdır.  Ayrıca, kış aylarına boşa akan nehir suyunu tutacak önlemlerin alınması. Aldığı suyun yüzde ellisini kaybeden sulama birliği kanallarının onarılması, kanal üzerinde bulunan ve uzaklara su taşıyan dinamoların durdurulması, nehir yatağından uzaklara su verilmemesi suyun azalmasını önleyecek önemli tedbirlerdir” dedi.