Ana sayfa GÜNDEM Zihniyet Aynı! “Nasıl Olsa Belediye Temizliyor…”

Zihniyet Aynı! “Nasıl Olsa Belediye Temizliyor…”

555
0

Her Gece Aynı Manzara

Yiyoruz içiyoruz ancak çöpümüzü bırakıp gidiyoruz. Havaların ısınmasıyla beraber Polatlı’daki parklar tıklım tıklım doluyor. Çevreye duyarlı davranmayan vatandaşlar, sevdikleriyle beraber eğlenmek için geldiği sosyal alanları çekirdek ve ambalaj atıklarıyla kirletip gidiyor. Her gün büyük bir titizlikle temizlenen parklar ne yazık ki gece yarısı olunca içler acısı hale dönüyor.

Havalar ısındı, vatandaş parklara akın ediyor ancak duyarsız vatandaşların eliyle sosyal alanlar çöplüğe dönüyor. Her akşam Necip Fazıl Parkı’nda bulunan su havuzu etrafında ki oturma alanları gencinden yaşlısına her yaştan vatandaşla dolup taşıyor. Aileleri ve sevdikleriyle açık alanda vakit geçiren Polatlılar ne yazık ki sosyal alanları buldukları gibi bırakmıyor. Parklar boşaldıktan sonra gözler önüne çıkan görüntü pes dedirtiyor. Yerler çekirdek ve kuruyemiş kabuklarıyla dolu, pet şişeler ve ambalaj atıkları da cabası…  Zihniyet aynı. Nasıl Olsa Belediye Temizliyor!

Temiz Ve Yaşanılabilir Çevre İçin Yaşam Alanlarını Temiz Tutalım

Polatlı Belediyesi Temizlik Ekiplerince gün içinde yapılan çalışmaların yanı sıra geceden sabaha büyük bir gayret ve özveriyle park ve sosyal alanlarda temizlik çalışmalarını sürdürüyor. Fakat vatandaşın kirletme hızına yetişmek biraz zor… ‘’Temiz ve Yaşanabilir Bir Polatlı İçin ‘’ vatandaşların da bu konuda bilinçli olması gerekiyor. Görülüyor ki Polatlı’daki birçok vatandaş halen bu bilince sahip değil. Sadece şehir merkezindeki bu parkta değil, ilçe genelindeki pek çok mahalle parkında, Cumhuriyet Meydanı’nda ve Gar Bahçesi’nde de bu manzarayla karşılaşmak mümkün.

Çevreye Ciddi Boyutta Zararlar Veriyor

Yerlere atılan çekirdek kabukları ve diğer kuruyemiş kabukları hem görüntü kirliliği açısından, hem de çevre sağlığı açısından sakıncalı.  Yapmış olduğumuz araştırmalara göre; çekirdek kabuklarının üzerinde bulunan tuzlar, özellikle yağmurlu havalarda eriyerek çimenlere, kaldırım taşlarına ve çevreye ciddi boyutta zararlar veriyor. Bu tarz kabukların özellikle çimenlerden ve parke taşlarından temizlenmesi de çok zor.

Herkes Üzerine Düşeni Yapmalı

Sevdiklerimizle muhabbet ederken olmazsa olmazımız çekirdek, Polatlılar için bir vazgeçilmez. Polatlı’da çekirdek tüketimi oldukça fazla. Bunu her cadde üzerinde bulunan sayıları da giderek artan kuruyemişçilerden de anlamız mümkün. Ancak bilinçsizce tüketilen çekirdek, çevreye çok büyük zarar veriyor. Belediye’nin özenle hazırladığı, Park ve Bahçeler Müdürlüğü Ekipleri tarafından titizlikle bakımı yapılan parklar çekirdek çöplüğü haline geliyor. Yerlere çöp atma alışkanlığımızı nasıl yok edebiliriz bilmiyoruz ancak Polatlı hepimizin ve çevreye hep beraber sahip çıkmamız gerekiyor.

Polatlı hepimizin…

Aslında park ve sosyal alanlar etrafında çekirdek, kuruyemiş, kabuklu yiyecekler satışı yapan firmalar, ürünü müşteriye verirken yanında kabuklarını atabileceği kese kâğıdı, poşet de veriyorlar. Tabi bunun yanında onları nasıl kullanacağı konusunda uyarıların da yapılması ile vatandaşlar daha bilinçli olabilir.  Böylece kabuklu kuruyemiş tüketicileri, kabuklarını poşete ya da kese kağıdına atması ile bir nebze de olsa çevre ve görüntü kirliliğinin önüne geçilebilir. Yaşam alanlarımızı hep beraber korumalı ve sahip çıkmalıyız. Unutmayalım ki Polatlı hepimizin…

Cezası 287 liradan 351 liraya çıkarıldı

Çevreye çöp atmanın ve kirletmenin bir cazası da var. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çevrenin korunması amacıyla hazırladığı tebliğle 2020 yılı için çevreyi kirletenlere yönelik cezaları artırdı. Bu kapsamda, 2020’de umuma açık yerlerde çevreyi kirletenlere uygulanan 287 liralık ceza, 351 liraya çıkarıldı.