Ana sayfa GÜNDEM Öztürk, Mağdur Çiftçinin Yanında

Öztürk, Mağdur Çiftçinin Yanında

604
0

İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk, Türkiye’nin ikinci büyük nehri olan ancak kurumaya yüz tutmuş Sakarya Nehri’nde incelemelerde bulundu. Öztürk, zor günler geçiren çiftçilerle beraber kuruyan Sakarya Nehrini ve kuraklıktan zarar gören tarlaları inceledi. Çiftçilerin sorunlarını dinleyen ve çözüm arayışında bulunan Yetkin Öztürk’e, İYİ Parti Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Adnan Sezgin ve İYİ Parti Polatlı İlçe Başkanı Muharrem Durukan eşlik etti.

Türkiye’de yıldan yıla yaşanan kuraklık, yağış azlığı ve düzensizliği ve sulanabilen alanların artmasıyla birlikte Polatlı’da tarımda ciddi ölçüde su sıkıntısı yaşanıyor. Bu nedenlerle Türkiye’nin ikinci büyük nehri olan Sakarya Nehri kurumaya yüz tuttu. ; İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk, İYİ Parti Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Adnan Sezgin ve İYİ Parti Polatlı İlçe Başkanı Muharrem Durukan, zor günler geçiren çiftçinin sorunlarının dinlemek için ve çözüm arayışında bulunmak için Sakarya Nehri’nde incelemelerde bulundu.

Çiftçinin sulama yapamadığı tarlalarda mahsulü gören İYİ Parti Ankara il Başkanı Yetkin Öztürk, gördüğü manzara karşısında üzüntüsünü ifade ederek şunları söyledi:

Öztürk, “Bu süreçte az önce sizlerle birlikte Sakarya köylerini ziyaret ettik. Sakarya nehrinin geçtiği köyleri, hepimiz acı tablo ile karşılaştık ölen balıklar, ölen yok olan ürünler soğan, kabak birçok yeşil ürün pancarlar kurumuş tarlaları hep birlikte gördük. Bunlar üretime vurulan en büyük darbedir. Ne yazık ki Polatlı bu konuda sahipsiz kalmıştır, uzunca yıllardır sahipsiz kaldığı gibi cumhuriyetin kuruluşu ve kurtuluşunun mimarı olan, kale olan Polatlı yine sahipsiz kalmıştır. Polatlı’nın yerel iktidarları mülki amirleri üzerine düşen görevi yapmamıştır ve uzunca bir süredir tüm ikazlara rağmen yapılmadığı içinde bugün Eskişehir bölgesinde hoyratça kullanılan ve hiçbir kural tanımadan sadece kendi arazileri için vahşi sulama yapan Eskişehir bölgesindeki Sakarya ırmağı Polatlı’ya hiçbir fayda sağlamamaktadır” dedi.

200 Bin Dönüm Arazi Kurumuş

Öztürk “Ne yazık ki üzülerek ifade ediyoruz, Polatlı çiftçisinin yaklaşık 200 bin dönüm arazisi şu anda kurumuştur. Tarımın ne kadar önemli olduğunu pandemi sürecinde hepimiz yaşadık. Bu önemli süreçte üretimden bu kadar uzaklaştırılan ilçemizdeki bu arazilerin tek sorumlusu da mevcut iktidar Adalet ve Kalkınma Partisidir artık Adalet ve Kalkınma Partisi’nin sonuna gelinmiştir. Açık ve net bir şekilde ifade etmek isterim ki ülkeyi yönetmez durumdalar. Ekonominin geldiği durum ortada dolar 7 buçuk  lira, Euro 8-9 lira bandında, bir çeyrek altın 800 lira olmuş. Dün akşam bir düğüne eşlik ettiğimizde masada bir arkadaşımız şöyle bir cümle kullandı çok önemli benim için başkanım evimize davetiye geldiğinde icra tebligatı gelmiş gibi yüreğimiz hoplamaya başladı dedi bu çok önemli artık insanlar birinci derece yakınlarının düğünlerine dahi ne yazık ki yokluktan dolayı gidemez hale geldiler. Geldiğimiz bu tablonun mimarı da kendileriyle övünç duysunlar Adalet ve Kalkınma Partisi’dir” dedi.