Ana sayfa GÜNDEM Vatandaş Tedirgin!

Vatandaş Tedirgin!

707
0

Vatandaş: ‘’Konteynerler Dezenfekte Edilsin’’

Koronovirüs salgını dolayısıyla hijyen ve temizlik konusunda oldukça hassas olmamız gereken bu günlerde, ilçemizin bazı mahallelerinde bulunan sokak ve caddelerde ki çöp konteynerlerinin pis görüntüsü, vatandaşları daha da tedirgin ediyor. Mahalle sakinlerinin şikâyetleri üzerine İstiklal Gazetesi olarak sokak sokak gezdik, pis kokan ve vatandaşları rahatsız eden konteynerleri yerinde inceledik… Vatandaşlar endişelenmekte haklı!

Dünyada hızla yayılmaya devam eden koronavirüs, ülkemizde de tehlike çanları çaldırıyor. Yeni normalleşme adımlarıyla birlikte azalan vaka sayıları her gün daha da artıyor. Ankara Tabip Odası Ankara’daki hastanelerde yatak kapasitesinin dolduğunu iddia ederken, Ankara İl Sağlık Müdürlüğü dolu olan yatak kapasitesinin %53 olduğunu açıkladı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş sosyal medya hesabından Ankara’da Covid-19 vaka artışı maalesef ilk zamanlardaki seviyeye çıkmıştır. Tedbirlerimizi üst seviyeye çıkarmakla birlikte çalışma arkadaşlarımızın ve sizlerin sağlığı için belediyemize ziyaretleri sınırlandırdık.’’ Diyerek Ankaralıları tedbirlere uymaya davet etti. Başkent Ankara’da durum bu kadar ciddiyken Polatlı’da da son dönemde ciddi bir vaka artışı söz konusu. Günlük ortalama 7-8 koronavirüs vakası tespit edildiği iddiaları gündemdeyken yetkililer tarafından uyarılar yapılmaya devam ediyor.

Mahalleli tedirgin, çözüm bekliyor !

Koronavirüs salgını hayatımızı bu denli etkilerken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve diğer yetkililer virüse karşı aşı bulunana kadar en etkili korunma biçiminin temizlik, hijyen ve sosyal mesafe olduğunu vurguluyor. Uyarıları dikkate alıp hassas olduğumuz bu dönemde ilçemiz bazı mahallelerinde bulunan cadde ve sokaklarındaki çöp konteynerleri vatandaşları tedirgin ediyor. Bizler de İstiklal Gazetesi olarak vatandaşların şikâyetleri üzerine sokak sokak gezip konteynerleri inceledik. Vatandaşlar haklı… Mevsim normallerinin üzerinde bir sıcaklık yaşadığımız bu günlerde konteyner üzerine dökülen atıklar mahallelerde ciddi bir kokuya ve larva sineklere neden oluyor. Çöp dökmekten tedirgin olan mahalle sakinleri gazetemiz aracılığı ile Polatlı Belediyesi yetkililerine seslenerek konteynerlerin belirli periyodlarla temizlenmesi ve ilaçlanması yönünde çağrıda bulunuyorlar.

Çevreye koku salarak larva sinek oluşumuna neden oluyor

Uzun zamandır temizlenmediği ve ilaçlanmadığı gözlenen çöp konteynerleri görüntü kirliliğinin yanı sıra çevreye koku salarak konteyner çevresinde larva sinek oluşmasına neden oluyor. Temizlenip ilaçlanmadığını iddia eden mahalle sakinleri koronavirüs salgını sürecinde belirli aralıklarla konteynerlerin temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi gerektiğini ifade ediyorlar.

Geçtiğimiz günlerde Kurban Bayramı’nda atılan hayvansal atıklarında kirlilikte etkili olduğunu ifade eden Zafer Mahallesi sakini bir vatandaş: ‘’ Çöp konteynerleri sürekli kokuyor. Etrafı kirli ve yemek artıklarıyla dolu. Çöp atarken yaklaşmaya endişe ediyoruz. Üstelik koronavirüs gibi büyük bir tehlikeli hastalıkla boğuşurken. Kurban Bayramı’nda da vatandaş hayvan atıklarını çöplere attı. Biz mahalleli olarak endişe ediyoruz. Polatlı Belediyesi yetkililerinin de bu konuya hassasiyet vermesini istiyoruz. ‘’ diyerek belediye yetkilerine çağrıda bulundu.

‘’Konteynerler temizlenip ve dezenfeksiyon çalışması yapılsın’’

Bir başka vatandaş ise konteynerlerin larva sinek oluşumuna ve görüntü kiriliğine sebep olmasına değindi. Vatandaş, ‘’havalar bu kadar sıcakken güneş altında sıcakta bekleyen konteynerler sinek yuvası haline geliyor. Balkonlarda oturamıyoruz. Konteynerler binamızın önünde hem kokuyor hem de sinekten geçilmiyor. Lütfen belirli aralıklarla temizlenip, ilaçlama ve dezenfeksiyon çalışması yapılsın.’’ diyerek gazetemiz vesilesi ile belediye yetkilerinin konteynerleri ilaçlanması ve dezenfekte etmesi çağrısında bulundu.