Ana sayfa GÜNDEM Havuzda Değişen Tek Şey Kuruyan Otlar…

Havuzda Değişen Tek Şey Kuruyan Otlar…

578
0

Gordion Caddesi ile İnönü Caddesinin bitiştiği, Yeni Mahalle Cami önündeki kavşağa, görsel güzelliği artırmak amacıyla dekoratif süs havuzu yapılmıştı. Ancak peyzaj çalışması yapılmayan ve sulama sistemi çalışmayan süs havuzu sadece görüntü kirliliği oluşturmaya devam ediyor.

ÖNCESİ

Gordion Caddesi ile İnönü Caddesinin bitiştiği, Yeni Mahalle Cami önündeki kavşağa, görsel güzelliği artırmak amacıyla yapılan dekoratif süs havuzu atıl durumda. Peyzaj çalışması yapılmayan ve sulama sistemi çalışmayan süs havuzunu 25 Temmuz 2019 tarihinde İstiklal Gazetesi olarak vatandaşların şikâyetleri üzerine haber yaptık ancak yetkilerden bir cevap alamadık.  Aradan geçen 1 yıl boyunca havuzda değişen tek şey kuruyan otlar…  

SONRASI

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı’nca meydan ve kavşaklara görsel güzelliği artırmak amacıyla, Gordion Caddesi ile İnönü Caddesinin bitiştiği, Yeni Mahalle Cami önündeki kavşağa 2015 yılında dekoratif süs havuzu yapılmıştı. Ancak dekoratif süs havuzunun sulama sistemi çalışmıyor. Havuzun yanı sıra çevresinde bakımsızlıktan kuruyan otlar da dikkat çekiyor. Peyzaj çalışması yapılmayan ve sulama sistemi çalışmayan süs havuzu görüntü kirliliği oluşturmaya devam ediyor.  Daha yaşanabilir ve estetik güzelliğe kavuşturmayı amaçladığımız Polatlımıza bu görüntüler yakışmıyor.

Başkent genelinde 2013’te başlanan çalışmalar sonucunda 2017’ye kadar farklı ilçelerde toplamda 136 dekoratif süs havuzu yapıldı. Başkent’e görsel zenginlik katması amacıyla yapılan dekoratif havuzlar, özel led aydınlatmalarla ışıklandırıldı, fıskiye ve hayvan figürleriyle donatıldı. Ancak bakımı yapılmayan ve sulama sistemleri çalışmayan süs havuzları sadece taş yapılardan ibaret kaldı. Oluşturduğu görüntü kirliliği ise vatandaşın tepkisine yol açıyor.