Ana sayfa GÜNDEM Aylin Nazlıaka CHP Kadın Kolları Başkanlığı’na aday

Aylin Nazlıaka CHP Kadın Kolları Başkanlığı’na aday

193
0

CHP Parti Meclisi Üyesi Aylin Nazlıaka, 9 Ağustos tarihinde gerçekleşecek olan CHP Kadın Kolları Kurultayı’nda başkanlığa aday olduğunu açıkladı. Nazlıaka, “Kadınların ikincil cinsiyet gibi algılanmasını kabul etmiyorum. Artık kotalar bize dar, rotamız iktidar” dedi.  Seçimde aday olacaklar arasında mevcut CHP Kadın Kolları Başkanı Fatma Köse’nin yanı sıra Sibel Parmaksız’ın da adı geçiyor.

CHP’nin 37. Olağan Kurultayı’nda PM’ye seçilen Aylin Nazlıaka, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, iktidara giden yolda kadınlarla birlikte yürümek ve CHP’yi kadın mücadelesinin öncüsü yapmak için aday olduğunu açıkladı. Nazlıaka, İstanbul Sözleşmesi’nin tartışıldığı, kadına şiddetin artarak devam ettiği bugünlerde kadınların seslerinin daha çok duyulması ve siyasette kadınlara daha fazla alan açılması için mücadele vereceğini kaydetti. Kadın kollarıyla yapacakları çalışmaların yalnızca parti içinde sınırlı kalmayacağını vurgulayan Nazlıaka “CHP Kadın Kolları, kadınların mücadelelerinde daha aktif ve öncü bir rol oynayacak. Bunun için elimizden geleni yapacağız. Cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandıracağımız bu iktidar yolunun öncüsü ve lokomotifi kadın örgütlerimiz olacak. Kadınların mücadelesine güç verip onlardan güç alacağız” dedi.

‘‘Kotalar Bize Dar, Rotamız İktidar’’

CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi Aylin Nazlıaka, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında ‘’Toplumsal muhalefetin ve mücadelenin öncüsünün kadınlar olduğunu ifade eden Nazlıaka, “Kadınların ikincil cinsiyet gibi algılanmasını kabul etmiyorum. Artık kotalar bize dar, rotamız iktidar” dedi. Nazlıaka adaylığına ilişkin ise şunları kaydetti: “Ben hayatım boyunca hep çalışarak var oldum. 23,5 yaşında kendi işimi kurup, maddi olanaksızlıklara rağmen kısa sürede kendi ayaklarımın üzerinde durdum. Siyasette, hem Meclis’te hem sokakta hep çalışarak var oldum. Şimdi kadın yol arkadaşlarımla, kız kardeşlerimle birlikte partimizi iktidara taşıyacak çalışmaların altına elimizi değil gövdemizi koymak üzere yola çıkıyoruz. Eğer bu göreve layık görülür, seçilirsem neler gerçekleştireceğimizi; ufkumuzu ve vizyonumuzu, ulusal ve uluslararası bağlamda yapacaklarımızı kurultayımızda tek tek açıklayacağım. Şunu tüm kadın arkadaşlarım, kardeşlerim, büyüklerim bilsin ki; Türkiye’de kadın mücadelesi artık 82 milyonun adalet ve demokrasi mücadelesinin simgesidir, öncüsüdür, en önde yürüyenidir. İktidar için kadınlar en önde, gelecek kadınların ellerinde.” Diyerek CHP Kadın Kolları Başkanlığına adaylığını açıkladı.