Ana sayfa GÜNDEM Polatlı’da En Kapsamlı Koronavirüs Denetimi

Polatlı’da En Kapsamlı Koronavirüs Denetimi

730
0

“Sağlık için hepimiz için” denetimi gerçekleştirildi

Türkiye genelinde dün gerçekleştirilen denetimler kapsamında, Polatlı’da ekipler sahaya indi. Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, İlçe Emniyet Müdürü Cemil Karakaya, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Erkan Çınar,   İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü ve gıda denetmenlerinin yanı sıra çok sayıda kolluk görevlisi koronavirüs denetimleri için sahadaydı. Kaymakam Murat Bulacak ve Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya maske, hijyen ve sosyal mesafe konularında vatandaşlara ve esnaflara uyarılarda bulundu. Yapılan denetimlerde sadece İstiklal Gazetesi oradaydı. Siz okuyucularımız için yapılan denetimleri adım adım takip ettik.

Koronavirüs salgınının korkutan artışı sonrasında ilgili tüm bakanlıklar tedbir ve denetlemeler dâhil birçok uygulamayı yeniden gündemine aldı. İçişleri Bakanlığı da konuyla ilgili çalışmalarına hız verdi. İçişleri Bakanlığı tarafından ‘’sağlık için hepimiz için’’ sloganı ile ülke genelinde eş zamanlı korona virüs denetimi gerçekleştirildi. Bakanlık tarafından valiliklere gönderilen Kovid-19 salgını denetimlerine ilişkin yeni kararı doğrultusunda Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, İlçe Emniyet Müdürü Cemil Karakaya, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Erkan Çınar,   İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü ve gıda denetmenleri ilçede korona virüs tedbirlerine yönelik yaptığı denetlemelerde özellikle Polatlı’da vatandaşların yoğun alışverişte bulunduğu Atatürk Caddesi üzerinde bulunan PTT, ekmek fırınları, pastane ve eczaneleri denetleyerek, çalışanların ve vatandaşların sosyal mesafe kuralına uyulması yönünde bilgilendirme yaptı. Yapılan denetimlerde sadece İstiklal Gazetesi oradaydı. Siz okuyucularımız için yapılan denetimleri adım adım takip ettik.

PTT önünde sıra bekleyen kişilerin sosyal mesafe kuralına uyup uymadığı da denetlendi, vatandaşların  sosyal mesafe kurallarına uymaları çağrısı yapıldı. Gıda ürünleri satan işletmelere de özellikle dikkat eden Kaymakam Murat Bulacak ve Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, gıda hijyeni açısından maske ve eldivene önemle dikkat edilmesini istedi. Kaymakam Bulacak, cadde üzerinde karşılaştığı çocukların maske takmalarını takdir etti. Çocukların aileleri ile sohbet eden Bulacak, tedbirlere uyan vatandaşlara teşekkür etti.  

En Kapsamlı Kovid-19 Tedbirleri Denetimi

Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak, son günlerdeki vaka sayıları da göz önünde alındığında, hayatın her alanında mevcut tedbirlere uyulmasının öneminin bir kez daha ortaya çıktığının altını çizerek, ülke genelinde en kapsamlı Kovid-19 tedbirleri denetiminin yapıldığını belirtti.

Polatlı İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Polatlı Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri tarafından Covid-19 ile Mücadele konusunda yapılan denetimler, Polatlı ve Türkiye genelinde uygulanmaya devam edecek.

“Koronavirüs Denetimleri” Konulu Genelge

İçişleri Bakanlığı, önceki akşam 81 il valiliğine “Koronavirüs Denetimleri” konulu genelge gönderdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, valiliklere gönderilen genelgede, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının görüldüğü andan itibaren Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda, salgının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirildiği hatırlatıldı. İçinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminde temel prensipler olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra tüm iş kolları ve yaşam alanları için belirlenen tedbirlere uyulmasının, salgınla mücadelenin başarısı açısından büyük önem arz ettiği vurgulanan genelgede, bu çerçevede farklı tarihlerde çıkarılan genelgelerle belirli aralıklarla veya belirli günlerde denetimler yapılması hususunda valilikler talimatlandırıldığı vurgulandı.