Ana sayfa GÜNDEM Mecliste “Polatlı’ya Hizmet” Polemiği

Mecliste “Polatlı’ya Hizmet” Polemiği

737
0

Ağustos ayı ilk meclisi toplandı

Polatlı Belediye Meclisi,  Ağustos ayı birinci birleşim birinci oturum toplantısı geçtiğimiz akşam 13 Eylül Kültür Merkezi’nde koronavirüs önlemleri eşliğinde Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya başkanlığında yapıldı. Polatlı Belediyesi İyi Parti Meclis Üyesi Adnan Sezgin gündem dışı söz alarak ‘’Bundan önceki Büyükşehir Belediye Başkanımız, Polatlı’ya kaldırımdan başka bir şey yapmadı. Sadece kaldırım yaptılar. Bir tane bana kalıcı eser gösterebilecek arkadaş var mı?’’ diyerek tepki gösterdi.’’

Polatlı Belediye Meclisi Ağustos ayı ilk meclis toplantısı kurban bayramı sonrası gerçekleştirildi. Belediye Meclisi, geçtiğimiz akşam 13 Eylül Kültür Merkezi’nde koronavirüs önlemleri eşliğinde Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya başkanlığında yapıldı. Meclis, 7 gündem maddesi ile toplandı.  Meclis üyeleri; Şah İsmail Tetik, Canan Türker, Alaaddin Liman, Cemal Özal ve Serpil Öztürk gerekçe belirterek toplantıya katılmadı. Başkan Yıldızkaya tüm meclis üyelerinin Kurban Bayramını kutlayarak meclis oturumunu başlattı.

Polatlı Belediyesi Ağustos ayı birinci birleşim birinci oturum toplantısında 7 gündem maddesi yer aldı. Gündem listesinde 2.sırada yer alan Trafo yerinin tahsisi konusu oy birliği ile İmar Komisyonuna havale edildi. Gündemin 3. Maddesi olan İlçemiz Yenimahalle 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Revizyonu konusu oy birliği ile kabul edilerek İmar Komisyonuna havale edildi. 4. gündem maddesi Kira Bedeli (Kartaltepe AVM)” ile ilgili konunun müzakeresi ise oy birliği ile Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi. Plan ve Bütçe Komisyonuna havale olunan; “Takas”, “Oto Pazarı Kurulması”,ve  “Kartaltepe AVM” ile ilgili konular hazır olmadığı için görüşülemedi.

Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından Polatlı Belediyesi İyi Parti Meclis Üyesi Adnan Sezgin gündem dışı söz alarak kürsüye çıktı.

‘’ Polatlı’ya kaldırımdan başka bir şey yapmadılar’’

Şehitlik mahallesinde yapımı tamamlanmayan kültür merkezinin, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş tarafından, devrinin yapılması halinde tamamlanması talimatının verildiği açıklamasını yapan Polatlı Belediyesi İyi Parti Meclis Üyesi Adnan Sezgin:  ‘’Öncelikle geçmiş Kurban Bayramınızın hayırlara vesile olmasını, tüm İslam âlemine ve tüm vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Polatlının su sorununu çözmek için ilk adımı hep beraber attık. Polatlımıza hayırlı ve uğurlu olsun.  Bu su meselesinin çokta zor olmadığını gördük. Neredeyse meclis olarak su konusunda tarihe geçecektik. Sevgili arkadaşlar, her defasından Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Polatlı’yı gündeminden düşürmeyen bir Mansur Yavaş var.  Bunu Polatlı’nın menfaatine çevirmemiz lazım. Polatlı için büyük bir şans. Mesela Şehitlik mahallesinin de bir kültür merkezimiz var tamamlanmadı. Mansur Bey’e bunu önderdik. Başkanım, keşke başkanlık yazısıyla getirseydiniz de devrini yapsaydık. Mansur Bey hemen devrini yapın ve biz bu kültür merkezini hemen tamamlayalım dedi. Ayrıca Mansur Yavaş, Polatlıya kalıcı bir eser bırakmak istiyorum dedi. Gelin hep beraber buna karar verelim. Ne yaptırmak istiyoruz? Polatlı’nın ihtiyacı ne? Hep beraber bir karar verelim ve Polatlı’ya güzel hizmetler yaptıralım.  Bundan önce 2 Büyükşehir Belediye Başkanımız vardı, Polatlı’ya kaldırımdan başka bir şey yapmadılar. Sadece kaldırım yaptılar. Bir tane bana kalıcı eser gösterebilecek arkadaş var mı?’’ diyerek tepki gösterdi.

‘’Bu sorunlar Mansur Bey gelince mi çıktı ortaya ?’’

Sezgin konuşmasında Polatlı ve köy sorunlarına değindi. Geçmiş dönemden kalan sorunların Mansur Yavaş üzerinden ele alınmasını set bir dille eleştirdi. Sezgin: ‘’Bütün köy yolları, grup yolları bozuk. Bütün içme suyu depoları bozuk.  Köy depolarının çoğunu gezdik sayın başkan ve hiç birinde ayaklarınızı bile yıkayamazsınız samimiyetimle söylüyorum. Fakat vatandaşlar bu suyu içmek zorundalar.  Bu sorunlar birikmiş ve bu güne kadar gelmiş. Büyükşehir yeni mi kuruldu ? Bu sorunlar Mansur Bey gelince mi çıktı ortaya ? Mansur Bey’e büyük haksızlık yapılıyor bazı yerlerde. Ben parti olarak Mürsel Bey’in burada başarısız olmasını ister miyim ? Niye isteyeyim. Polatlı halkı bundan zarar görecek. Polatlı halkı yatırım alamayacak. Sizin de bu düşüncede olmanız lazım.  Mansur Bey’in Ankara’da başarısız olması demek Ankara halkının mağdur olması demek. Gelin hep beraber elimizi taşın altına koyalım.’’ Dedi.

‘’Neredeyse su için tarihe geçecektik’’

İyi Parti Meclis Üyesi Adnan Sezgin tepki toplayan içme suyu sorununu çözüme kavuşması için parti gruplarına ve Büyükşehir Meclis gündemine taşıyan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a teşekkür etti. Sezgin: ‘’Ankara Büyükşehir Başkanımızın Polatlı için yapacaklarına ben kefilim.  Her defasında Mecliste defaten Polatlı’da Polatlı diyor. Bunu yatırıma dönüştürmek çok elzem olacak. Polatlı için artık el ele verme vakti. Neredeyse su için tarihe geçecektik. Yani kendi suyuna onay vermeyen bir meclis gerçekten tarihe geçecekti. Neyseki bu hatadan çabuk vazgeçildi. Önce Mansur Başkan ‘a her mecliste defaten söylediği için gündemde tuttuğu için çok teşekkür diyorum. Cumhuriyet Halk Partisi’ne çok teşekkür ediyorum. Geç de olsa AK Parti ve MHP’ye de teşekkür ediyorum. ‘’dedi.

‘’Mesele bu şehirde ne yapıldığıdır, kimin yaptığı değildir’’

Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya ise gündem dışı söz alarak konuşan İyi Parti Polatlı Belediye Meclis Üyesi Adnan Sezgine yanıt verdi. Yıldızkaya: ‘’Öncelikçe şunu söyleyeyim. Hiç kimse bu salonda gerek ilçe belediyesinin gerek ve Büyükşehir Belediyesinin başarısızlığı üzerine siyaset yapacak arkadaşımız olmadığını düşünüyorum. Hamd olsun geçen dönem çok başarılı bir dönem geçirdik. İnşallah bu dönemde aynı başarıyı sürdürmeyi planlıyoruz.  Bu kültür merkezinin devriyle ilgili konu şöyledir. Selami Bey’in de içinde bulunduğu bir grup arkadaşımız beni ziyaret ettiler.  Büyükşehir Belediyesinin Polatlı’da fiziki bir yapı ortaya çıkarmak istediği, bunun içinde Gençlik Merkezini ya da Kültür Merkezinizin tahsissini talep ettiler. Ben bu konuda Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkililerine ben bu bilgileri verdim. Hatta Selami Bey bu bilgileri götürdü. Sanırım onaylandı ancak bir talep yazısı gelmedi. Bir talep yazısı geldiği takdirde Belediye Meclisimiz bundan haberdar olacaktır. Mesele bu şehirde ne yapıldığıdır, kimin yaptığı değildir. Bu olaya böyle bakıyoruz. Yani bu konudaki en küçük hizmetin ile yapılmasından mutluluk duyarız. Bu hizmeti kim yaptı, nasıl yaptığından ziyade yapılıp yapılmadığına bakarız. Şu ana kadar bir talep yazısı gelmedi. Selami Bey bana iletmişti. Bizde kendisine gerekli dokümanları verdik. Büyükşehir Belediyesi’nden buranın tahsisi ile ilgili bir yazı gelirse Belediye Meclisimiz önümüzdeki ay değerlendirir. İnşallah olumlu bir karar verir.’’ Dedi.

‘’İnşallah Polatlı özlediği hizmetleri elde eder’’

Yıldızkaya: ‘’Su meselesine gelince geç de olsa olumlu bir karar alındı. Geçen mecliste nihaiyi bir karara kavuştu. Ben burada geçen mecliste de söyledim, herkese teşekkür ediyorum. Bugün burada dün ne yapıldı yapılmadı gibi bir tartışmaya girmek yerine bundan sonra ne yapacağız bunu düşünmek lazım. Ben her defasında tekrar ettim. Polatlı Belediye Meclisi çok şanslı. Polatlı Belediye Meclisinde muhalefet yok. Burada hepimiz iktidarız. MHP iki dönemdir belediye başkanlığını alıyor. AK Parti 20 yıldır ülkeyi yönetiyor. Cumhuriyet Halk Partisi’de Ankara Büyükşehir Belediyesini yönetiyor bu dönem. Dolayısıyla buradan hizmet üretemiyoruz gibi bir durum söz konusu olamaz. İnşallah Polatlı özlediği hizmetleri elde eder. Çünkü bu şehir hakikatten en iyisine layık. ‘’dedi.