Ana sayfa Köşe Yazarlarımız Yardımlaşmanın önemi

Yardımlaşmanın önemi

601
0

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde güzel bir ülkede birbirlerini çok seven Halil ve İbrahim adında iki kardeş yaşarmış. Her ikisinin de buğday tarlası varmış. Gün boyu çalışır, Allah’a şükrederlermiş. Gün gelmiş kardeşlerden biri evlenmiş. Bir çocuğu olmuş. İki kardeş yine tarlalarına buğday ekmişler. Çalışıp, çabalamışlar. Allaha dua etmişler. Buğdaylar büyümüş. Başak olmuş. Ekini toplamışlar. İki tepecik halinde yığmışlar. İbrahim kendi kendine demiş ki:

– Benim bu sene çok buğdayım var. Bunlar bana yeter de artar bile. Ama ağabeyimin bakmak zorunda olduğu bir karısı ve çocuğu var. O görmeden ben kendi buğdayımdan ona biraz vereyim.

Buğdaylarından bir kısmını ağabeyinin buğdayına katmış. Sonra da yorulup eve dinlenmeye gitmiş. O sırada ağabeyi Halil gelmiş, O da kendi kendine demiş ki:

– Allah’a şükürler olsun. Azı çoğaltan Rabbim bana bu sene çok buğday verdi. Bu bana da aileme de yeter. Ama kardeşim tek başına. Onun benden çok ihtiyacı var.

O da İbrahim görmeden buğdaylarından ona vermiş.

Her ikisinin bu güzel hareketlerini Allah ödüllendirmiş. Kazançları o kadar çoğalmış, o kadar çoğalmış ki, yıllarca yemişler bitmemiş. Onlar da bunun Allah’tan olduğunu bilip huzurla yaşamışlar. Allah’a teşekkür etmişler.