Ana sayfa GÜNDEM Polatlının sulama sorunu masaya yatırıldı

Polatlının sulama sorunu masaya yatırıldı

655
0

Polatlının sulama sorununa hükümetten destek

Ak Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir dün Ak Parti ilçe teşkilatında Sakarya Nehri Ve Porsuk Çayının kurumasının ardından ilgililerle görüşüldüğü ve çözüm yollarının arandığını belirten basın toplantısı düzenledi.  Demir, Ankara milletvekili Fatih Şahin’e bu konuya olan ilgisinden dolayı teşekkür etti.

2020 yılında 100.000 dekarlık alanda bulunan ve suya ihtiyaç duyan ürünlerimiz zarar görmeye başladı. 2007 yılından bu yana ilçemizden geçen Sakarya Nehri ve Porsuk Çayında özellikle Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında kurumalar yaşanmakta bu alanda çiftçilerin  Kuru soğan, Şekerpancarı, mısır, yonca gibi ilçe ekonomisinde katma değeri yüksek olan ürünlerimiz yetiştirilmekte olup buğday ve arpa mahsulü de bulunmakta ancak bu ürünler hasat söz konusu tarihlerde hasat edildiği için bir noktada zarardan kurtulmaktadır. Her iki nehirde toplamda 200.000 dekarlık alanda bulunan bu ürünlerden 2020 yılının bu aylarında yaklaşık 100.000 dekarlık alanda bulunan ve suya ihtiyaç duyan özellikle şekerpancarı, kuru soğan, mısır ve yonca gibi ürünlerimiz zarar görmeye başladı.Bu zararın önüne geçebilmek için ilgili kurumlardan olan Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü,  Polatlı ziraat odası ilgili  muhtarlar Birlik ve kooperatif başkanları ile bir araya gelerek alınması gerekli olan tedbirler konusunda gerekli adımlar atıldı.

Sorunlar, talepler ve çözüm önerileri her katılan tarafından değerlendirildi

Tarımsal sulama sıkıntısı olmayıp, aynı zamanda ekolojik denge bozulması, nehir yatağında bulunan canlı hayatın yok olması gibi unsurların yanında aynı zamanda komşuluk ilişkileri de zarar görmeye başladı. Tüm bu olumsuzlukları dikkate alarak ve uygulamadaki aksaklıkları da dile getirmek üzere 27.07.2020 tarihinde Bölge Milletvekili  Fatih Şahin’e bir heyet olarak gidildi ve sıkıntılar dile getirildi. Fatih Şahin de hemen Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı  Mustafa Aksu’yu arayarak konuyu aktarmış ve acilen bir toplantı yapılmasını talep etti.Bunun üzerine  Bakan Yardımcısı başkanlığında, milletvekili Fatih Şahin, DSİ Genel Müdür Yardımcısı   Şadiye Yalçın, Ankara İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Kormaz, AK Parti Polatlı İlçe Başkanı  Aysel Demir, Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütcü, Polatlı Ziraat Odası Başkanı  Zekai Köseoğlu, Eskikarsak Sulama  Kooperatifi Başkanı Yaşar Özer ile Bakanlığının  diğer ilgilileri katıldı.Toplantı sırasında mevcut durum hakkında bilgilendirmeler yapıldı, acilen olması gereken Rotasyonun Eskişehir tarafında da hem Sakarya Nehrinde ve hem de Porsuk Çayında uygulanması için gerekli talimat ilgili kurumlara verildi ve uzun vadede de yapılması gereken iş ve işlemlerin hızlandırılması konuları da değerlendirildi. Toplantı sırasında mevcut durum hakkında bilgilendirmeler yapıldı, acilen olması gereken Rotasyonun Eskişehir tarafında da hem Sakarya Nehrinde ve hem de Porsuk Çayında uygulanması için gerekli talimat ilgili kurumlara verildi ve uzun vadede de yapılması gereken iş ve işlemlerin hızlandırılması konuları da değerlendirildi. Sorunlar, talepler ve çözüm önerileri her katılan tarafından değerlendirilerek toplantı sona erdi.

Ak Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir dün Ak Parti ilçe teşkilatında Sakarya Nehri Ve Porsuk Çayının kurumasının ardından ilgililerle görüşüldüğü  ve çözüm yollarının arandığını belirten basın toplantısı düzenledi. Demir şu açıklamayı yaptı: “ 29.06.2020 tarihinden itibaren her iki nehirde de suyun gelmesi için öncelikli olarak Bölge Milletvekilimiz Sn Fatih Şahin, Ankara Valimiz Sn Vasip Şahin, Ankara İl Tarım ve Orman Müdürümüz Sn Bülent Korkmaz’a konu aktarılmış ve konunun önemine binaen Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Sn Mustafa Aksu’nun talimatı ile Eskişehir Valiliği ve söz konusu bölgedeki suyun idarecisi olan DSİ 3.Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile beraber 21.07.2020 tarihinde Eskişehirde konunun paydaşları tarafından bir toplantı yapılmış ve gerek Sakarya Nehrinde ve gerekse Porsuk Çayında suyun Polatlıya gelmesi için bir rotasyon uygulamasının hayata geçirilmesi kararı alınmıştır”  dedi.