Ana sayfa GÜNDEM Gökpınar barajı için 35 milyon ayrılacak

Gökpınar barajı için 35 milyon ayrılacak

480
0

Polatlı Ziraat  Odası Başkanı Zekai Sakarya ve Porsuk nehrinin kurumasının çiftçiye verdiği zararı belirten bir basın açıklaması yayımladı. Köseoğlu , yetkililerle görüşüldüğünü ve Gökpınar barajının bu yıl içinde bitirilmesi çalışmaların başlayacağını söyledi.

Polatlı’da tarımsal üretiminde önemli yer Sakarya Nehri, bilinçsiz ve aşırı sulama sebebiyle kuruyor. Polatlı çiftçisi Sakarya Nehri’ni besleyecek Gökpınar Barajı’nın bir an önce bitirilmesini beklerken konuyla ilgili  Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, yetkililerle görüşüldüğünü ve Gökpınar barajının bu yıl içinde bitirilmesi çalışmaların başlayacağını söyledi. Köseoğlu: “ 2004 yılında sulama yatırım kredileri faizlerinin sıfıra indirilmesiyle Polatlı’mızda 150 bin dekar olan sulanan alan günümüze geldiğimizde ise çiftçimizin çok büyük yatırımlar yaparak 360 bin dekarlara çıkarttı. Su kullanımının artması yağışların yıllar ortalamasının altında kalması yağış ikliminin değişmesi genelde mayıs ve haziranda yağması sel olup akması toprağın suyu tutmamasına neden oluyor.

2008 yılından bu yana kesilen porsuk çayı ve Sakarya nehri milyarlarca lira sulama yatırımı yapan çiftçimize çok büyük ekonomik zararlar vermiştir  vermeye de devam etmektedir.2019 yılında çiftçimiz pancar kotasını dolduramadı toplamda 40.000 ton kota açığı oldu parasal değeri 150 milyon civarında. 27 Temmuz 2020 tarihinde İlçe Başkanı Aysel Demir,  İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü, Eskikarsak Sulama Kooperatifi Başkanı Yaşar Özer’le birlikte Ankara Milletvekilimiz AK parti genel sekreteri Fatih Şahin’e gidildi ilgisi için çiftçilerim adına teşekkür ediyorum. Bizimle birlikte Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Mustafa Aksu’ya gittik. DSİ genel müdür yardımcısı Şadiye Yalcın Tarım İl Müdürü Bülent Korkmaz Bakanımızın danışmanlarının katıldığı verimli bir toplantı gerçekleşti.

“Porsuk çayı ve Sakarya nehrinden su kullanan tüm köyler mevcut suyu kullanacak”

Bizimde sorunlarımızı anlattığımız çiftçimizin dayanacak gücü tahammülü kalmadığını bu seneyi suyu paylaşarak münavebeli bir şekilde sulayarak mahsullerin kurumasının önüne geçilmesi kararı çıktı . Kalıcı çözümün ise Gökpınar barajının bu yıl içinde bitirilmesi olduğu ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’la bu konuyu görüşeceklerini 35 milyonun ayrılmasıyla ilgili uğraşacaklarını söylemeleri bizleri sevindirmiştir.  AK Parti ilçe başkanı  Aysel Demir’e Ankara Görüşmelerinde verdiği destekten ve Ankara Millet vekilimiz AK Parti genel sekreteri Fatih Şahin’e Tarım Orman Bakan Yardımcımız Mustafa Aksu’ya çiftçilerim adına teşekkür ediyorum” dedi.