Ana sayfa GÜNDEM Çiftçi; TMO Nohutlarımızı Neden almıyor?

Çiftçi; TMO Nohutlarımızı Neden almıyor?

567
0

Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) nohut alımı yapmayınca Polatlı çiftçisinin elindeki nohut ne olacak? sorusu gündeme geldi.  İstiklal Gazetesi olarak bu konuyu toprak mahsulleri ofisi Polatlı şubesi yetkileriyle görüştük. Yetkililer alımlar konusunda bir sorun olmadığını ancak Türkiye toprak mahsulleri ofisi kalite standartları gereği nohut alımlarının, belirlenen alım standartları çerçevesinde  yapıldığını ifade  ettiler.

İddiaya göre; TMO nohut almıyor, Nohut Üreticisi  Zor Durumda

“Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) nohut alımını durdurdu,  Polatlı çiftçisinin elindeki nohut ne olacak?

Polatlılı Çiftçiler toprak mahsulleri ofisinin nohut ürünlerini almadığını ifade ettiler. Alım ne zaman başlayacak diye sordular.  Bizde Polatlının sesi İstiklal gazetesi olarak toprak mahsulleri ofisi Polatlı şubesi yetkileriyle görüştük. Yetkililer alımlar konusunda bir sorun olmadığını ancak Türkiye Toprak Mahsulleri Ofisi kalite standartları gereği nohut alımlarının belirlenen  alım standartları çerçevesinde  yapıldığını ifade  ettiler.

Yetkililer bazı çiftçilerin alım için getirdikleri nohut ürünlerini belirlenen kalite standartlarını altında olduğu için alımlarının yapılamadığını ifade ederek ” Ürünlerinde gerekli standartlar oluştuğunda ellerindeki nohutları alırız” dediler. Polatlıdan uygun kalitede gelen ürünleri aldıklarını ifade eden Türkiye Toprak Mahsulleri Ofisi Polatlı şube yetkilileri ayrıca ”  Biz nohudu sadece Polatlıdan değil  Haymana’dan,  Ayaş’dan , Malıköy’den de alıyoruz “diyerek eğer üreticimiz  ürünlerini selektörden geçirerek kalite standartlarına uygun şekilde ve büyüklükte getirirlerse  alırız ” dediler.

Vatandaş diyor ki “TMO her zaman çiftçimizin kara gün dostu olmalıdır”

Polatlılı Vatandaşlar ve özellikle çiftçilerimiz son yıllarda izlenen tarım politikalarından şikayetçi.Vatandaşların iddiasına göre;Maalesef Ülkemizde; bir süredir kendi yerli kaynaklarına dayanarak ülkeye yetecek tahıl ve bakliyatı, destek ve teşviklerle üretmek, üretimi artırmak yerine dışarıdan ithal etme politikaları izleniyor.Ancak yetkililerde alımlar konusunda bir sorun olmadığını ancak Türkiye Toprak Mahsulleri Ofisi kalite standartları gereği nohut alımlarının belirlenen  alım standartları çerçevesinde  yapıldığını ifade  ettiler. Türkiye Toprak Mahsulleri Ofisi Polatlı şube yetkilileri ayrıca ”  Biz nohudu sadece Polatlıdan değil  Haymana’dan,  Ayaş’dan , Malıköy’den de alıyoruz “diyerek eğer üreticimiz  ürünlerini selektörden geçirerek kalite standartlarına uygun şekilde ve büyüklükte getirirlerse  alırız ” dediler.