Ana sayfa GÜNDEM Çavuş: “Korona virüs öncesi kurallara geri dönülmesini talep ediyoruz”

Çavuş: “Korona virüs öncesi kurallara geri dönülmesini talep ediyoruz”

547
0

Türkiye Kahveciler Kıraathaneciler Büfeciler Federasyonu tarafından,  federasyon tüm odaların katıldığı istişare toplantısında, yurt genelindeki tüm odalardan Hükümete yönelik ortak talepler açıklandı. Federasyon başkanı Murat Ağaoğlu’nun düzenlediği istişare toplantısına Polatlı Kahveciler Lokantacılar Pastacılar Ve Fırıncılar Odası Başkanı Hıdır Çavuş da katıldı.  Korona virüs dönemi boyunca esnafın büyük sıkıntılar yaşadığını belirten Çavuş toplantıda, yaşanan sorunlara çare bulunması için esnafların hükümetten beklentileri olduğunu ve bu beklentilerin karşılanabilmesi noktasında federasyon olarak çalışmaların başladığını söyledi.

Türkiye Kahveciler Kıraathaneciler Büfeciler Federasyonu tarafından,  federasyon tüm odaların katıldığı istişare toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Polatlı Kahveciler Lokantacılar Pastacılar Ve Fırıncılar Odası Başkanı Hıdır Çavuş’da katıldı.

Çavuş:  “Zorlu süreci atlatmak için hükümetten destek bekliyoruz”

Türkiye kahveciler kıraathaneciler büfeciler federasyonunun düzenlediği toplantıda konuşan, Polatlı kahveciler lokantacılar pastacılar ve fırıncılar odası başkanı Hıdır Çavuş, “Virüs ile mücadele başladığı günden bu yana kepenk kapatan esnafımız çok ciddi ekonomik ve sosyal sıkıntılar yaşadı. Normalleşme süreci ile birlikte yeniden dükkanlarını açan esnaflarımız, ağır olan hijyen kurallarını tüm maliyetlere rağmen bir fiil yerine getirdi. Ancak kahvehanelerin oyundan mahrum bırakılması sebebiyle, esnafın işleri neredeyse virüs süresindeki hale döndü. Federasyonumuz nezlinde hükümetimizin tüm sektörlerde olduğu gibi, kahvehane kıraathane ve diğer işletmelerimizde virüs öncesi kurallara geri dönülmesini talep ediyoruz. Çünkü zaten biz devletimizin koyduğu tüm hijyen kurallarına uyuyoruz. Umuyorum bu toplantı ile beraber esnafımız için hükümetimiz yeni kararlar alacaktı.

“Alınan tedbirlere saygı duyuyoruz”

Türkiye kahveciler kıraathaneciler büfeciler federasyon Başkanı Murat Ağaoğlu “ insan sağlığı konusunda hükümetin almış olduğu kararları saygı ile karşılıyoruz” diyen Ağaoğlu şunları söyledi. Ağaoğlu, “Hepimize bilindiği üzere ülkemizde ve dünyada yaşanan Covid19 salgını nedeniyle, virüsün halk sağlığı üzerindeki etkilerini azaltmak maksadıyla milletimizce alınan tedbirler doğrultusunda 16 Mart tarihinde İçişleri Bakanlığı’nın 81 il Valiliğine göndermiş olduğu genelgesi ile kahvehane, kıraathane. kafe. Kafeterya, çay bahçesi,  internet kafeler, playstation ve oyun salonlarının faaliyetleri geçici olarak durdurulmuş, normalleşme adımlar doğrultusunda da 1Haziran tarihin de kahvehane, kıraathane, kafe, çay bahçesi işyerlerimiz oyun oynatılmaması kaydıyla tekrar faaliyetlerine başlamış olup internet Kafe ve Playstation Salonları ise 01 Temmuz tarihinde faaliyete geçti. İnsan sağlığı konusunda Hükümetimizin almış olduğu tüm tedbirleri saygıyla karşıladığımızı da açıkça belirtmek isteriz” dedi.

“Kahvehanelerimiz 500 yıllık bir kültürden gelmektedir”

Ağaoğlu, “Kahvehanelerimiz yaklaşık 500 yıllık bir kültürden gelmektedir. Vatandaşlarımız stres atmak, arkadaşlarıyla beraber hoşça zaman geçirmek için okey, tavla, oyun kağıdı vb. oyun oynamak için işyerlerimize gelmektedir. Normalleşme adımları kapsamında açılan kahvehanelerinizde oyun oynatılmaması nedeniyle müşterilerimiz işyerlerinize gelmemekle bu nedenle açılan kahvehanelerimizde esnafımız günlük masraflarını dahi karşılayamamaktadır. Öte yandan bu zorlu süreçte işyerlerimizin kiraları, vergilerimiz, SGK primlerimiz. Elektrik, su, personel, doğal, giderlerimiz devam etmekte olup, mevcut koşullar altında bu giderleri ödenmesi mümkün bulunmamaktadır” dedi.

“Esnaf kepenk kapatma noktasına geldi”

Ağaoğlu, “Anayasamızın 173. Maddesine göre Devlet, Esnaf ve Sanatkarların koruyucu ve kollayıcı tedbirleri almakla yükümlüdür. Türkiye genelinde 100 binden fazla esnafımız sadece günlük kazancıyla yaşamını idame ettirmekte, yanında çalışanlarının ücretlerini de günlük yevmiye olarak ödemektedir. Mevcut koşullar altında esnafımız bu haliyle işçisinin yevmiyesini dahi ödeyeme ve neredeyse tamamen kepenk kapatma noktasına gelmiştir ” dedi.

“Devletimizden talebimiz var”

Ağaoğlu, “Devletimizden talebimiz, Covid-19 salgınından şüphesiz en fazla mağdur olan esnafımız kahvehane işletmecileridir. Bu nedenle ekonomik olarak zarar gören ve maddi olarak çok zor duruma düşen esnafımızın mağduriyetleri en kısa sürede giderilmelidir. Bu durumdan etkilenen esnafımıza kira yardımı yapılması, Esnafınızın yanında çalışanlarının ekonomik olarak mağduriyetlerinin giderilmesi, Birikmiş olan elektrik, su. doğalgaz faturalarının yıl sonuna kadar ertelenmesi, Esnafımızın kapalı kaldığı süre boyunca ödenekle yükümlü olduğu SGK primleri ve vergilerin Devletimizce ödenmesini ve tüm kredi borçlarının yıl sonuna kadar faizsiz olarak ertelenmesini talep ediyoruz ” dedi.

“Kahvehanelerimizde hijyen kurallarına uyuluyor”

Ağaoğlu, “Kahvehanelerimizde hijyen koşullan ve sosyal mesafe kurallarına önemli ölçüde riayet edilmektedir. Bu konuda esnafımızca tüm önlemler alınmıştır ve alınmaya da devam edilmektedir. Kahvehanelerimizde oyun oynatılmasına izin verilmesi halinde Devletimizde öngörülecek olan tüm tedbirleri de eksiksiz olarak alacağımızı da ayrıca belirtmek isteriz ” dedi.

“Sorunlarımıza çare bulunmasını istiyoruz”

Ağaoğlu, “Yeni normalleşme sürecinde Türkiye genelinde bütün işyerleri normalleşmişken sadece kahvehanelerimizde okey, tavla, oyun kağıdı. Bilardo vb. oyunların halen oynatılmasını kahvehane esnafı olarak anlamakta güçlük çekmekteyiz. Gerekli tedbirler alınmak suretiyle Kahvehanelerimizin tamamen normalleşmesi, yukarıda bahsi geçen ekonomik taleplerimizin karşılanmasını, başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, ilgili Bakanlıklarımızdan talep ediyor, bir an önce bu sorunlarımıza çare bulunmasını bekliyoruz” dedi.