Ana sayfa GÜNDEM Başkan Kıymaz’dan erteleme müjdesi

Başkan Kıymaz’dan erteleme müjdesi

703
0

Esnaf Kredileri 3 ay daha erteleniyor

Polatlı Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Ertuğrul Kıymaz Esnaf ve sanatkarı yakından ilgilendiren Kredilerin 3 ay ötelenmesi ve yapılandırma konusunda açıklamalarda bulundu. Kıymaz “Değerli Esnaf ve Sanatkar kardeşlerim, hepimizin bildiği gibi ülkemizi de etkisi altına alan COVİD 19 Salgınından ekonomik olarak en çok zarar gören kesim siz, esnaf ve sanatkarımız olmuştur. Yaşanan bu sıkıntılı günlerde maalesef, İşlerinizin durduğu, dükkanlarınızın kapandığı günleri de gördük. Bu dönemde Esnaf ve Sanatkarımıza en büyük destek Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan gelmiştir.Cumhurbaşkanımızın açıkladığı “Ekonomi İstikrar Kalkanı” Paketiyle esnaf ve sanatkarımıza kooperatiflerimiz aracılığı ile Halk Bankası tarafından verilen krediler 3 Ay süre ile ertelenmiş Esnaf ve Sanatkarımız rahat bir nefes almıştır. Esnaf ve sanatkarımızın zorlu süreci atlatması  için Halk Bankası ve Kooperatiflerimiz aracılığı ile Esnaflarımıza 25.000 TL kredi ve 25.000TL Kredi kartı verilmiş, Dükkanı kapalı olan esnafımız nefes almıştır.”dedi.

Polatlı Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Ertuğrul Kıymaz Esnaf ve sanatkarı yakından ilgilendiren Kredilerin 3 ay ötelenmesi ve yapılandırma konusunda açıklamalarda bulundu. Kredilerin 3 ay daha ertelendiğini ifade eden Başkan Kıymaz açıklamasında şu hususlara değindi. Kıymaz“Değerli Esnaf ve Sanatkar kardeşlerim; Yeni yeni toparlanma aşamasında olan Esnafımızın yaşadığı sıkıntıları çok iyi biliyoruz. Bu doğrultuda TESKOMB Genel  Başkanımız Sayın Abdulkadir Akgül ile yapmış olduğumuz görüşmelerde sizlerin içinde bulunduğu sıkıntılı süreç hakkında bilgiler verdik, taleplerimizi dile getirdik. Genel Başkanımız Sayın Abdulkadir Akgül’ün önderliğinde yapılan çalışmalar neticesinde, 30 Haziran 2020 ve öncesi Esnaf Kefalet Kooperatifleri kefaleti ile Halk Bankasından kullanılmış olan kredilerin üç ay daha ertelenmesine ilişkin Cumhurbaşkanımızın kararı yürürlüğe girmiştir. Kredi ötelemesi talebinde bulunca esnaflarımızın Kooperatifimize gelerek Taahhütname imzalaması gerekmektedir. Ertelemeden faydalanan Esnaf ve Sanatkarımızın yanında çalıştırmış olduğu personelini azaltmayacağına dair  Taahhütname vermesi gerekmektedir. Bu Taahhütler Kooperatifimizce alınarak toplu bir şekilde ilgili banka şubesine 30.09.2020 tarihine kadar teslim edilecektir. Alınan bu karar ile 01.07.2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 30.09.2020 tarihi arasında bulunan kredi ödemeleri 3 Ay süre ile ertelenmiştir. Temmuz, Ağustos ve Eylül 2020 aylarında ödenecek taksitleri anapara ve faiz tutarları ile birlikte kalan taksitlere ilave edilmek suretiyle ötelenmiştir. Esnafımıza nefes aldıracak bu karardan dolayı başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Hükümetimize ve TESKOMB Genel Başkanımız  Abdülkadir Akgül’ee teşekkür eder, kararın esnafımıza hayırlı olmasını dileriz.”

Kıymaz “Esnafımız yapılandırma fırsatını kaçırmamalı”

Pandemi sürecinin şüphesiz en çok etkilediği kesim olan esnaf ve sanatkarımızın, takibe düşen kredi borçları için sizlerinde bildiği gibi yapılandırma imkanı getirilmişti. Zor durumda olan Esnaf ve Sanatkarımızın yaşanan Pandemi sürecini en az hasar ile atlatması için Esnafımıza yapılandırma imkanı sunulması sağlamış ve Esnafımız temerrüte düşen borçlarını yapılandırarak rahat bir nefes aldı. 30 Haziran 2020 (Dahil) ve bu tarihinden önce kredi borcu kooperatif takibine intikal    eden ortaklarımızın 31 Ağustos 2020 tarihine kadar kooperatifimize  başvurmaları halinde kooperatif takibindeki asıl alacak tutarına hiçbir gecikme faiz hesabı yapılmayacak olup, borç (asıl alacak) Peşi ödenmesi durumunda gecikme faizi alınmadan tahsil edilecektir. Diğer yandan 30 Haziran 2020 tarihinden sonra kooperatif takibine intikal eden borçlar yapılandırma kapsamı dışında tutulacaktır.

24 aya kadar taksitlendirme imkânı sunuyoruz

Kıymetli Esnaf ve Sanatkarımız, 30 Haziran 2020 tarihinden (bu tarih dahil olmak üzere) önce kredi borcu kooperatif takibine intikal etmiş ortaklarımızın 31 Ağustos 2020 tarihine kadar kooperatifimize  başvurmaları halinde yapılandırma talebinde bulunabilecekler. Borcunu  tek seferde ödeyemeyecek olan Esnaf ve Sanatkarımız ilk taksiti peşin ödemek kaydıyla borcunu 24 aya kadar taksitlendirebilecek. Ortaklarımız borçlarından asıl alacak tutarına ek olarak yapılandırma tarihinden itibaren yıllık yüzde 10 faiz uygulanmak şartıyla 24 Aya kadar taksitlendirme yapabilecek. Yapılandırma yapan ortaklarımızdan ilk taksit peşin olarak tahsil edilecektir. Üst üste 3 taksit ödenmemesi durumunda yapılandırma bozulacaktır. Esnaf ve Sanatkarımızın zor günlerden geçtiği bu dönemde yapılandırma kolaylığı sunan Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan ve TESKOMB Genel Başkanımız Sayın Abdülkadir Akgül’e esnaf ve sanatkarımız adına teşekkür ediyoruz. ” dedi.