Ana sayfa GÜNDEM Polatlı Okullar açılabilecek mi?

Polatlı Okullar açılabilecek mi?

465
0

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk “’31 Ağustos’ta okulları açmaya hazırız’ dedi. Selçuk ,bu kapsamda yaptığı açıklama da okulların açılmasına dair 4 farklı senaryodan söz etti.  Sağlık Bakanlığının açıklamış olduğu vaka sayılarının en yüksek olduğu 5 ilin arasında Ankara da var,yani Polatlı ve Ankara’nın diğer ilçeleri de yer alıyor. Ortalama 150 vaka sayını ulaşan Başkentte okulların açılmasıyla uygulanacak Senaryonun ne olduğu  merak konusu oldu.

SENARYO 1: Okullar Açık/ 2: Okullar Kapalı.Online Eğitim/ 3: Seyreltilmiş model/4: İllere özel senaryolar

İstiklal gazetesi olarak Polatlı için durumun açıklanan rakamlar ve açıklamalar çerçevesinde eğer vaka sayısında düşme olmayıp stabil durum devam ederse en kötü senaryo olan, 4.senaryonun Başkentte uygulanması gündemde.Yani Polatlıda da  okulların tamamen kapalı ve Online eğitimin olması mümkün…

Polatlı’da okulları 31 Ağustos’ta açmaya hazır mıyız?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk “’31 Ağustos’ta okulları açmaya hazırız’ dedi. Selçuk ,bu kapsamda yaptığı açıklama da okulların açılmasına dair 4 farklı senaryodan söz etti.  Sağlık Bakanlığının açıklamış olduğu vaka sayılarının en yüksek olduğu 5 ilin arasında Ankara da var,yani Polatlı ve Ankara’nın diğer ilçeleri de yer alıyor. Ortalama 150 vaka sayını ulaşan Başkentte okulların açılmasıyla uygulanacak Senaryonun ne olduğu  merak konusu oldu.

İstiklal gazetesi olarak Polatlı için durumun açıklanan rakamlar ve açıklamalar çerçevesinde eğer vaka sayısında düşme olmayıp stabil durum devam ederse en kötü senaryo olan, 4.senaryonun Başkentte uygulanması gündemde.Yani Polatlıda da  okulların tamamen kapalı olması mümkün..

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk çarşamba günü katıldığı canlı yayında pandemi nedeniyle okulların ne zaman açılacağı ve eğitim-öğretimin nasıl devam edeceği, nasıl tedbirler alınacağı konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk, okulları açma kararının şu an tarihi bir karara dönüştüğünü belirtti ve ’31 Ağustos’ta okulları açmaya hazırız’ dedi.

“Farklı Senaryolar Üzerinde Çalışıyoruz”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, çarşamba günü katıldığı canlı yayında çalışmaları anlattı.Biz inceliyoruz,herhangi bir okulda ne tür problem çıkabilir.” Ya da B senaryosuna geçiyoruz. Mesela Nisan ayında hangi vurgular yapılacaktır? Bunlar hazırlandı bitti. Yüzlerce teknik detayı ile bunları hazırlıyoruz. Finansal şartları ne bunun, zaman şartları ne bunun, mekan şartı ne bunun? Bütün bu şartları göz alarak bu senaryoların işleyip işlemeyeceğine bakıyoruz.”dedi.

İşte o dört  Senaryo

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk çarşamba günü katıldığı canlı yayında “Bizim üzerinde çalıştığımız 4 senaryo var. Birisi tamamen açık. Diğeri kapalı.”dedi.

Birinci senaryoda okullar kısıtlamasız şekilde tamamen açık olacak.

İkinci senaryoda; okullar tamamen kapalı olacak ve derslerin online olarak verilecek.

Üçüncü senaryoda, “Seyreltilmiş model uygulanacak, bu senaryoda okulun belirli günlerde açık olması, sınıf mevcudunun farklı günlerde sınıfa gelmesi, ders saatinin azaltılması, müfredatın seyreltilmesi, derslerin bir kısmının okulda, bir kısmının evde online olarak izlenebilmesi düşünülüyor.

Dördüncü senaryoda  ise sadece vaka sayısı yüksek  yani riskli illerde önlemlerin alınıp, kalanında kısıtlamasız eğitim sistemin uygulanması planlanıyor.

Polatlı  acaba 4.senaryoda mı yer alacak ?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk çarşamba günü katıldığı canlı yayında “Okulun tamamen kapalı olması da bir senaryo. Peki okullar kapalı olursa bu çocukların eğitimi nasıl sürecek. Biz sadece online çalışmaktan söz etmiyoruz. Esaslı bir senaryo ve ciddi bir alt yapı gerektiriyor. Ben bu senaryolardan bahsettiğim de bir olasılıktan bahsediyorum. Biz her şeye hazırız. Bize güvenin emin olun demek için söylüyoruz.”dedi.

Belki  3.Senaryo ?    Selçuk “Seyreltilmiş Eğitim Modeli Uygulayabiliriz”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk çarşamba günü katıldığı canlı yayında “Bizim belirli günlerde okulları açıp, mesela diyorum pazartesi salı günü okulları açtık. 1 sınıfın yarısı okula geldi. Çarşamba günü okulu temizledik perşembe cuma sınıfın diğer yarısı geldi. Cumartesi de sınav grupları ayrıca geldiler. Pazar günü okulu temizledik. Pazartesi günü devir daim tekrar başladı. Seyreltilmiş eğitim modeli uygulayabiliriz.”Polatlı bu senaryo içinde de değerlendirilebilir.

4. Senaryo nedir?  Selçuk: “İllere özel senaryolar uygulanabilir”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk çarşamba günü katıldığı canlı yayında “Riskli olan 5 ilden söz ediliyor şimdi. Bu 5 ille hiçbir vaka olmayan illerin durumunu eşit koşullarda ele alamayız. Bu da 4. senaryo. Ola ki 3-5 ilde problem var. Türkiye’nin geri kalanında yok. O zaman o illere özel uygulama yapılır”.Diyerek Ankara’nın da içinde yer aldığı vaka sayısı yüksek illeri işaret etti.Kısaca önümüzdeki dönemde önlemleri uygulayıp, vaka sayısını düşüremezsek Polatlı Da Muhtemelen Eğitim 4.Senaryo Esaslarına Göre Yürütülecek.