Ana sayfa GÜNDEM CHP’li Doğan: “Çözüm için son on gün…????”

CHP’li Doğan: “Çözüm için son on gün…????”

487
0

” Çiftçinin mahsulü kuruyor. Çözüm için son on gün.Sakarya nehrinden sulama imkanı  konusunda,Valilik makamında Pazartesi günü yapılan toplantıda alınan kararlar nedir? Ne zaman uygulanacaktır?”

CHP Polatlı İlçe Başkan Yardımcısı Ziraat Müh.   İbrahim Doğan, dün yaptığı basın açıklamasında”Son yıllarda sulu tarıma geçişlerin hızlanması ve küresel ısınmanın sonucu, son 15 gündür Sakarya nehrinden sulama imkanı tamamen kısıtlanmıştır. Önceki yıllarda Kavuncu Köprüsüne kadar su gelirken ve Eskıkarsak Sulama Kooperatifi nispeten sulama imkanını kullanabilirken, suyun ulaşamadığı bölge üreticisinin mağdur olmaması adına siyasi ve mülki amirler ve Enerjisa, kooperatif sulamasını durdurup aşağı kesimlere suyun gitmesine imkan sağlıyorlardı. Şu anda Eskikarsak Sulama Kooperatifi kendi imkanları ile derin kuyu ile su bulup kooperatif sahasını sulamaya çalışıyor. Yapılan çalışmalar aşırı maliyetli olmakla beraber çıkan su hem yeterli değil hem de tuzlu…”dedi.

Valilik makamında Pazartesi günü yapılan toplantıda alınan kararlar nedir? Ne zaman uygulanacaktır?”

CHP Polatlı İlçe Başkan Yardımcısı Ziraat Müh.   İbrahim Doğan, açıklamasının devamında “Bugün itibariyle konu ile ilgili yapılan toplantılar sonuçsuz kalmıştır. Valilik makamında Pazartesi günü yapılan toplantıda alınan kararlar nedir? Ne zaman uygulanacaktır?

Bölgedeki ürünler ( Soğan, pancar, kavun, karpuz vb ) için son on gün… Bu süreden sonra bu ürünlerin sulama imkanına kavuşsa bile, üretici bakımından ekonomik anlamda bir değere ulaşması zor görünüyor… Tamam, ortada büyük bir yangın var bir an önce itfaiye gelmeli ve yangını söndürmeli, vatandaş kendi imkanları ile yangını söndürmeye çabalıyor, gerçek şu ki; Geç kalındığı takdirde ortada sadece kül ve duman olacak…

DSİ 3. Bölge yetkililerinin,  sezon öncesi  bölge üreticilerine gerekli uyarıları yaptığı biliniyor. Bölgemizin kurak bir alan olduğu da ortada… Sulama Kooperatifleri sahasında kişisel, özel sulama tesisleri kurulmasına da müsaade ederek sulama kooperatiflerini zor durumda bırakıyor. Bu yüzden  böyle durumlarda vatandaşlar arasında gerginlikler ve kargaşa ortamı yaşanıyor.

Sonuç olarak vatandaş mülki amirlerin ve siyasilerin bu saatten sonra aldığı kararların ivedilikle uygulamaya geçmesini bekliyor. Çünkü ekonomik kayıp telafisi çok zor bir durum almak üzere… Bu kayıp,bölgedeki tüm ekonomik unsurları etkiler. “dedi.