Ana sayfa GÜNDEM Köseoğlu: “Çiftçimiz çaresizlik içinde ürünlerinin kurumasını seyrediyor”

Köseoğlu: “Çiftçimiz çaresizlik içinde ürünlerinin kurumasını seyrediyor”

488
0

Gökpınar barajının bu sene bitirilmesi  için 30 milyona ihtiyaç  var!

Polatlı Ziraat  Odası Başkanı Zekai Köseoğlu , Sakarya ve Porsuk nehrinin kurumasının çiftçiye verdiği zararı belirten bir basın açıklaması yayımladı. Köseoğlu , “Çiftçimizin dayanacak gücü tahammülü kalmamıştır. Gökpınar barajı bu yıl içinde bitirilip su tutmaya başlaması son derece önemlidir” dedi.

Polatlı’da tarımsal üretiminde önemli yer Sakarya Nehri, bilinçsiz ve aşırı sulama sebebiyle kuruyor. Polatlı çiftçisi Sakarya Nehri’ni besleyecek Gökpınar Barajı’nın bir an önce bitirilmesini beklerken konuyla ilgili  Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, çiftçimizin dayanacak gücü tahammülü kalmamıştır. Gökpınar barajı bu yıl içinde bitirilip su tutmaya başlaması son derece önemlidir açıklamasını yaptı.
Köseoğlu Gökpınar barajının bu sen bitirilmesi için yetkililerle görüşüldüğünü  ve bu konu hakkında Porsuk çayı ve Sakarya nehrinden su kullanan tüm köyler mevcut suyu paylaşarak münavebeli bir şekilde kullanarak bu sezonu az zarar görerek bitirmek için   uymayanlara kabahatler kanununa göre ceza yazılması elektrik kesintisi dahil her türlü önlem ve tedbirin uygulanacağı yararlı fayda sağlayacağını düşündüğüm bir toplantı gerçekleştiği söyledi.

Köseoğlu açıklamasında  şunları söyledi: “ 2004 yılında sulama yatırım kredileri faizlerinin sıfıra indirilmesiyle Polatlı’mızda 150 bin dekar olan sulanan alan günümüze geldiğimizde ise çiftçimizin çok büyük yatırımlar yaparak 360 bin dekarlara çıkarttı su kullanımının artması yağışların yıllar ortalamasının altında kalması yağış ikliminin değişmesi genelde mayıs ve haziranda yağması sel olup akması toprağın suyu tutmamasına neden oluyor.

Köseoğlu: “ Çiftçimiz çaresizlik içinde ürünlerinin kurumasını seyrediyor”

2008 yılından buyana kesilen porsuk çayı ve Sakarya nehri milyarlarca lira sulama yatırımı yapan çiftçimize çok büyük ekonomik zararlar vermiştir  vermeye de devam etmektedir. Çiftçimizin dayanacak gücü tahammülü kalmamıştır. Gökpınar barajı bu yıl içinde bitirilip su tutmaya başlaması son derece önemlidir.  Bu senede 20 gündür her iki nehrimizde de su akmıyor çiftçimiz çaresizlik içinde ürünlerinin kurumasını seyrediyor.

Mahsullerin zarar görmemesi için 20 Temmuz 2020 tarihinde İlçe Tarım Müdürümüz, Muhtarlar Derneği Başkanımız,  Kooperatif Başkanlarımız , muhtarlarımızdan oluşan bir heyetle Tarım İl Müdürümüze gittik Vali Yardımcımız Recep Erkılıc ve Tarım  İl Müdürümüz Bülent Korkmaz ile  ne yapabiliriz konusunda fikirlerimizi ortaya koyduk çıkan sonucu sayın valimiz VASİP Şahin’e gidilerek anlatıldı. Eskişehir valisini arayarak görüştü. 21 Temmuz 2020 tarihinde Eskişehir DSİ de bölge müdürü Ankara Tarım İl Müdürü Polatlı İlçe Müdürü Eskişehir Tarım İl Müdürü  Eskişehir’in tüm tarım  ilçe müdürleri Polatlı’dan giden heyetle toplantı düzenlendi.

“Porsuk çayı ve Sakarya nehrinden su kullanan tüm köyler mevcut suyu kullanacak”

 Porsuk çayı ve Sakarya nehrinden su kullanan tüm köyler mevcut suyu paylaşarak münavebeli bir şekilde kullanarak bu sezonu az zarar görerek bitirmek için   uymayanlara kabahatler kanununa göre ceza yazılması elektrik kesintisi dahil her türlü önlem ve tedbirin uygulanacağı yararlı fayda sağlayacağını düşündüğüm bir toplantı gerçekleşti.

Bu çalışmalarda bizlere destek olan Ankara Valimiz Vasip Şahin, Ankara Millet vekillerimiz Fatih Şahin, Mevlüt Karakaya, Bülent Kuşoğlu, Kaymakamımız Mahmut Nedim Tunçer’e Belediye Başkanımız Mürsel Yıldızkaya’ya Ankara tarım il müdürümüz Bülent Korkmaz’a İlçe Başkanlarımız  Aysel Demir ve Uğur Güngör’e İlçe Tarım Müdürümüz Burhanettin Sütçü’ye teşekkür ediyorum.

“Ortak fikri kalıcı çözümün Gökpınar barajının bu sene bitirilmesidir”

Toplantıya katılanların ortak fikri kalıcı çözümün Gökpınar barajının bu sene bitirilmesi 30 milyon gibi paraya ihtiyaç olduğu para temin edildiği takdirde bu sene bitirileceği ve su tutmaya başlayacağıdır” dedi.