Ana sayfa GÜNDEM Soğan ve patateste ihracat ön izni kaldırıldı

Soğan ve patateste ihracat ön izni kaldırıldı

795
0

Kuru soğan ile patates, ihracı ön izne bağlı mallar listesinden çıkarıldı. Ticaret Bakanlığı’nın ‘İhracı Yasak ve Ön İzne Bağlı Mallara İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği’, Resmi Gazete de yayımlandı.

Kuru soğan ile taze veya soğutulmuş patates ihracatında uygulanan ön izin şartı Ticaret Bakanlığının izne bağlı mallar listesinden çıkarıldı. Artık ön izin alınmadan soğan patates ihracatı yapılabilecek. Kuru soğan ile taze veya soğutulmuş patates ihracatında ön izin şartı 7 Ocak 2020 tarihinde getirilmişti.

Ön İzinli Mallar Listesinden Çıkarıldı

Ticaret Bakanlığının İhracı Yasak ve Ön İzne Bağlı Mallara İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, kuru soğan ile taze veya soğutulmuş patates ihracatında Tarım ve Orman Bakanlığından ön izin alınması uygulamasına son verildi.

Bayraktar : “ Kuru soğan ile patates ihracatında ön izin alınması uygulamasına son verildi”

TZOB Genel Başkanı  Şemsi Bayraktar konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Çiftçilerimizin, ihracat kısıtlamasının kaldırılmasına yönelik taleplerini Ticaret Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı’na iletmiştik ve bunun ardından  Ticaret Bakanlığının İhracı Yasak ve Ön İzne Bağlı Mallara İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, kuru soğan ile taze veya soğutulmuş patates ihracatında Tarım ve Orman Bakanlığından ön izin alınması uygulamasına son verildi” dedi.