Ana sayfa GÜNDEM Beylikköprü’ye 250 ton kapasiteli 12 Adet depo

Beylikköprü’ye 250 ton kapasiteli 12 Adet depo

1137
0

Ankara Pancar Kooperatifi  Yönetim Kurulu Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu , gazetemize Ankara Pancar Kooperatifi Polatlı Beylikköprü Tohum Eleme Tesisiyle  ilgili  açıklamalarda bulundu. Bıyıkoğlu , Polatlı  Beylikköprü Köyündeki Tohum Eleme Tesisisin  ihtiyacı olan 250 ton kapasiteli 12 Adet deponun yapımına başlandığını müjdeledi

Ankara Pancar Kooperatifi  Yönetim Kurulu Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu , gazetemize Ankara Pancar Kooperatifi Polatlı Beylikköprü Tohum Eleme Tesisiyle  ilgili birtakım açıklamalarda bulundu. Ankara Pancar Kooperatifi  Yönetim Kurulu Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu Ankara Pancar Kooperatifi olarak artan maliyetler karşısında ezilen Çiftçinin  Sertifikalı, yüksek verim ve yüksek kaliteli Buğday ve Arpa tohumları üreterek destek olabilmek amacıyla yaptıkları projeler hakkında bilgi verdi.

Bıyıkoğlu: “Çiftçilerimize hizmet kapasitemizi de % 100 arttıracağız”

Ankara Pancar Kooperatifi  Yönetim Kurulu Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu , gazetemize Ankara Pancar Kooperatifi Polatlı Beylikköprü Tohum Eleme Tesisiyle  ilgili  açıklamalarda bulundu. Bıyıkoğlu , Polatlı  Beylikköprü Köyündeki Tohum Eleme Tesisisin  ihtiyacı olan 250 ton kapasiteli 12 Adet deponun yapımına başlandığını müjdeledi

Ankara Pancar Kooperatifi  Yönetim Kurulu Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu , gazetemize Ankara Pancar Kooperatifi Polatlı Beylikköprü Tohum Eleme Tesisiyle  ilgili birtakım açıklamalarda bulundu. Ankara Pancar Kooperatifi  Yönetim Kurulu Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu Ankara Pancar Kooperatifi olarak artan maliyetler karşısında ezilen Çiftçinin  Sertifikalı, yüksek verim ve yüksek kaliteli Buğday ve Arpa tohumları üreterek destek olabilmek amacıyla yaptıkları projeler hakkında bilgi verdi. Bıyıkoğlu yaptığı açıklama da şunları söyledi: “ Sertifikalı Tohum üretim projemizi 2010 yılında başlattık. 2010 yılından 2018 yılına kadar küçük ölçeklerde yaptığımız sertifikalı tohum üretimimizi 2018 yılından itibaren büyük ölçeğe çevirdik. Özelleştirme İdaresince satışa çıkartılan Polatlı İlçemiz Beylikköprü Köyümüzdeki 35 000 m2 büyüklüğündeki eski kantar yeri arsasını üzerindeki 550 m2 metruk depo ve eski kantar binasını ihaleye giren 6 kişi ve firma arasında en yüksek teklifi vererek 672 000 TL + 20 000 TL Tapu masrafı ile birlikte toplam 692 000 TL’ye peşin ödeyerek aldık.

Ankara Pancar Kooperatifi  Yönetim Kurulu Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu’ndan , Ankara Pancar Kooperatifi Polatlı Beylikköprü Tohum Eleme Tesisi hakkında  değerlendirmeler bulundu.

Bıyıkoğlu : “2018 yılı Nisan ayı başında Tohum Eleme Tesisimizin temelini attık ve Ağustos ayında makinelerin montajını da tamamlayarak hizmete açtık. İlk yıl yaklaşık 150 ton arpa eledik ve sertifikalarını aldık. 2018 Sonbaharında sözleşmeli tohum üretimi için çiftçilerimizle yaklaşık 2000 dekar alanda ekim yaptık ve 2019 yazında 730 ton 2 çeşit buğday ve 2 çeşit arpa sertifikalı tohumu ürettik. 2019 yılında 3 çeşit Buğdayın tüm Türkiye’de tek yetkili üretim ve satış haklarını aldık. Bunlar BEZOSTAYA 100, REBELDE ve PANDİYA isimli buğdaylardır. Bu üç buğdaya ilaveten yerli makarnalık KIZILTAN ve iki çeşit yerli arpa AYDAN HANIM ve SEYMEN’i Kooperatifimiz faaliyet sahası olan Bu Sonbaharda  4 çeşit buğday ve 2 çeşit arpa üretimimize  Ankara Tarla Bitkileri Enstitüsünün üretimi olan Burak Bey arpa ve Emin Bey makarnalık buğdayı da ilave edeceğiz. Türkiye’de tek yetkilisi olduğumuz üç buğday da verim ve kalite açısından fevkalade buğdaylardır” dedi.

Bıyıkoğlu,  “Ankara, Çankırı ve Kırıkkale İllerimizde 80 elit çiftçimize 4200 dekarda ekimlerini yaptırdık”

Bıyıkoğlu : Bezostaya 100 Ülkemize eski Tarım Bakanlarımızdan rahmetli Bahri Dağdaş tarafından getirilmiş ve sağladığı verim artışı ile Ülkemizde buğday veriminde devrim yapmış “ Bezostiya 1 “ buğdayının en son versiyonudur. Rebelde buğdayımız Anadolu’da yıllardır ekilen Esperia buğdayını geliştiren ıslahçının en son geliştirdiği, Esperia’dan daha üstün verim ve kalite özelliklerine sahip buğdayımızdır. Pandiya buğdayımız ise Ülkemize 2000 li yılların başında yine Kooperatifimizce getirilen ve Anadoluya çok iyi adapte olmuş Ukrayna Buğdayı diye bilinen Albatros Odesskaya’nın genlerini taşıyan her türlü arazide ekilebilen çok verimli ve kaliteli bir buğdayımızdır” dedi.

Bıyıkoğlu: “Firmamızın en son sistem makinalarla donatılmış imalatıdır”

Ankara Pancar Kooperatifi  Yönetim Kurulu Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu , Ankara Pancar Kooperatifi Polatlı Beylikköprü Tohum Eleme Tesisi hakkında bir takım rakamsal bilgiler verdi.

Bıyıkoğlu : “Tohum Eleme Tesisimiz kalitesi Dünya’ca ünlü, 40 civarında Ülkede tesisler kurmuş yerli bir Firmamızın en son sistem makinalarla donatılmış imalatıdır. Tesisimiz saatte 15 ton eleme kapasitesine sahiptir ve tohumculukta çok önemli olan, arpanın ve buğdayın içerisindeki yabancı renkli mahsulleri ayırabilen , 7 kanallı Sorteks cihazına sahiptir. Tesisinbulunduğu kapalı alanımız 2000 m2 dir.

Bıyıkoğlu: “Çiftçilerimize hizmet kapasitemizi de % 100 arttıracağız”

Tesisimizin depolama kapasitesi sezon başında 2000 ton idi. 12 Haziranda inşaatına başlayarak her biri 25 mt x 6 mt büyüklüğünde , her gözü asgari 250 ton mahsul alabilen 6 depomuzu da sezona yetiştirdik ve kapasitemizi 1500 ton daha arttırarak 3500 tona ulaştırdık. Yine aynı yerde, yine her biri 25 mt x 6 mt ebadında ikinci etap 6 depomuzda bitmek üzeredir. Böylece depolama kapasitemiz ikinci etap depolarımızın 1500 ton kapasitesinin ilavesi ile toplam 5000 tona ulaşacaktır. 2019 Sonbaharındaki 4200 dekarlık sözleşmeli tohumluk ekilişimizi 2020 Sonbaharında 8000 dekarın üzerine çıkartacağız. Böylece üretim ve Çiftçilerimize hizmet kapasitemizi de % 100 arttıracağız.

Bıyıkoğlu: “Tohumlarımız Ankara Pancar Kooperatifimizin 13 Mağazasında satışa sunulacak”

Bıyıkoğlu : “Kooperatifimiz sözleşmeli ekim yaptırdığımız Çiftçilerimize tohum ve gübreyi verildiği günün rayiç fiyatları ile vermekte, hiçbir faiz almadan hasattan sonra mahsul bedelinden düşmektedir. Ekimden hasada kadar tüm tarla kontrolleri mühendislerimizce yapılmaktadır. Mahsul alımları Polatlı Borsasının en yüksek fiyatları ile yapılmaktadır. Ayrıca sertifika alımından sonra % 5 prim ödenmektedir. Kooperatifimiz 1 Temmuzdan itibaren hasat edilen arpa ve buğdayları sözleşmeli ekim yaptığımız Çiftçilerimizden alıma başlamış ve her çeşidi ayrı ayrı depolarımıza koymuştur. Gerekli her türlü ayar ve kontrolleri tamamlayarak 15 Temmuz 2020 tarihi itibariyele kurbanımızı keserek, sezonun hem Kooperatifimize, hem Çiftçilerimize hem de Ülkemize hayırlı ve uğurlu olması dileklerimizle Seymen Arpa çeşidinin elemesine başlamıştır. Bunun arkasından Aydan Hanım arpası ve daha sonrada sırası ile buğdaylarımız elenecektir. Bir çeşidin elemesi biter bitmez Tarım ve Orman Bakanlığımıza müracaatlar yapılarak numune alımları yaptırılacak ve sertifika talep edilecektir. Sertifikalar geldikçe tohumlarımız Ankara Pancar Kooperatifimizin 13 Mağazasında satışa sunulacak, Pankobirlik’e bağlı Pancar Kooperatiflerimizden arzu edenlere gönderilecektir” dedi.

Bıyıkoğlu: “Çünkü sertifikalı tohum kullanımı verimde en az % 20-25 artış demektir”

Ankara Pancar Kooperatifi  Yönetim Kurulu Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu , Mayıs ayında yaşanan çok aşırı sıcak ve ardından yaşanan don olayı mahsulleri çok büyük oranda etkilediğini ve  verimlerde ciddi kayıplar olduğunu da açıkladı. Bıyıkoğlu;

Bu yıl Mayıs ayında yaşanan çok aşırı sıcak ve ardından yaşanan don olayı mahsulleri çok büyük oranda etkilemiş, verimlerde ciddi kayıplar olmuştur. Bu bizim tahminlerimizi de etkilemiş % 40 avaran kayba sebep olmuştur. 3000 tonluk tohumluk alım ve 2700 ton sertifikalı tohum üretim tahminimiz 1800 ton tohumluk alımı ve 1600 tonluk sertifikalı tohum üretimine çekilmiştir.Ülkemizde sertifikalı tohumluk kullanımının arttırılması, bunun içinde ton başına verilen sertifikalı tohum kullanım desteğinin çok ciddi oranda arttırılması şarttır. Çünkü sertifikalı tohum kullanımı verimde en az % 20-25 artış demektir.Fransa’da dekarda 766 Kg, Almanya’da 733 Kg, Hollanda’da 859 Kg, Bulgaristan’da 367 Kg,Lübnan’da 395 Kg olan buğday ortalaması maalesef Ülkemizde 280 Kg’dır. Bu rakamın mutlaka en az100 kg yukarıya çekilerek buğday ithalatının önüne geçilmesi şarttır.Ülkemizin tarlalarını yüzlerce yıldır işsiz, sofralarımızı aşsız bırakmayan değerli Çiftçilerimize Ülke olarak müteşekkiriz. Kooperatifimiz var gücü ile gayret ederek onlara daha yüksek verimli,daha yüksek kaliteli tohumlar temin ederek ekonomik durumlarına katkıda bulunmaya çalışmaktadır ve çalışmaya da devam edecektir” dedi.